Ucho je jemný a komplikovaný nástroj.

Ucho je jemný a komplikovaný nástroj. | foto: Profimedia.cz

Mladých s poruchami sluchu přibývá. Je to hlasitou hudbou, říká lékařka

  • 44
Stále víc mladých lidí ve věku 16 až 18 let končí v péči lékařů na ORL klinice Fakultní nemocnice v Plzni. Trápí je totiž poruchy sluchu způsobené poslechem hlučné hudby. K poškození přitom nedochází tak často při open air akcích, ale při koncertech v uzavřených prostorách.

„Nejčastěji přicházejí adolescenti ve věku 16 až 18 let po návštěvách diskoték a rockových koncertů,“ uvedla lékařka Monika Vohlídková. Vysvětlila, že přicházejí dva až tři mladí za měsíc a většinou si stěžují, že jim píská v uchu. Většina z pacientů má přitom potíže po jediném koncertu.

„Někdo může chodit na koncerty opakovaně a stát přímo u reprobeden a k poškození nedojde, někdo jde na koncert jednou a v uchu mu může pískat do konce života. Je to dáno tím, že každý z nás je různě citlivý na zvuk,“ říká Vohlídková.

Dopředu se ale podle ní nedá odhadnout, kdo je citlivý a kdo ne, proto by si lidé měli riziko uvědomit a podle toho se zařídit.

Jen postižení podle ní vědí, že nakonec je mnohem nepříjemnější pískání v uchu, než to, že člověk hůře slyší. „Navíc když člověk pracuje v hlučném prostředí, tak se pískání zesiluje,“ připomněla Vohlídková.

Nejdůležitější podle lékařky je vyhledat pomoc včas. „Když přijdou druhý, třetí den po koncertu, tak se dá porucha většinou odstranit, pokud přijdou po měsíci, po dvou, léčba už skoro není smysluplná,“ uvedla Vohlídková.

Odborníci při vyšetření většinou zjistí i to, že mladí trochu hůře slyší, ale nebývá to ve fázi, kdy by potřebovali sluchadla. Na pískání v uchu podle Vohlídkové neexistuje speciální cílená léčba. Léčí se tichem a léky, které roztahují cévy a zlepšují prokrvení. „Potřebujeme totiž zlepšit prokrvení vnitřního ucha,“ vysvětluje Vohlídková.

U většiny těch, kteří přijdou včas, se sluch vrátí do normálu, jsou ale i případy, kdy postiženým píská v uchu do konce života. „Není to úplně časté, ale stát se to může,“ připomíná lékařka.

Lékařskou pomoc by v každém případě měli vyhledat všichni, kteří potíže se sluchem mají. „Mnoho z nich nepřijde vůbec. Nebo při nějakém vyšetření přiznají, že jim píská v uchu třeba tři roky a oni to neřeší,“ popsala lékařka.

Upozornila na to, že lidé, kteří už nějaké potíže mají, jsou náchylnější k dalšímu zhoršování sluchu. Proto by neměli pracovat například v hlučném provozu, protože časem by vše mohlo dospět do situace, kdy budou potřebovat sluchadlo.

Hudebním fandům lékařka radí, aby si stoupali dál od reprobeden a pokud možno doprostřed sálu. V hlučném provozu by lidé měli používat ochranné mušle. „Zvuk se totiž šíří nejen tak, že se dostává do ucha zvukovodem, ale šíří se i přes kost, proto ucpávka nestačí a je třeba mít chrániče, které používal Otík z filmu Vesničko má středisková,“ uzavřela Vohlídková.