Pitva uhynulého orla a následné rozbory ukázaly, že byl pták otráven. | foto: DESOP Plzeň

V těle uhynulého orla byl nalezen jed, mohl sežrat otrávenou rybu

  • 0
Orel mořský nalezený před třemi týdny u Nepomuku na Plzeňsku neuhynul náhodou. Po pitvě je zřejmé, že zvíře uhynulo kvůli pozření vysoce toxického a zakázaného karbofuranu, kterým se dříve například stříkal chmel.

Už když ochránci dravce nalezli (více zde) tušili, že byl pták otrávený. Napovídala tomu jeho jinak dobrá kondice a zdravotní stav.

Ukázalo se, že v době nálezu byl čtyřletý dravec mrtvý už týden. "Uhynulý dravec byl naprosto netknutý, nalezený daleko od silnice, drátů elektrického vedení. Všechny vnitřní orgány byly bez viditelného poškození, dravec byl ve velmi dobré kondici," poznamenal Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice.

Do situace vnesl jasno až následný rozbor vzorků vnitřních orgánů orla a také zbytků potravy, které ještě pták nestihl strávit.

"V zobáku, jícnu a voleti byly nalezeny nepatrné zbytky potravy, menší ryby s jemnými šupinami. Možná šlo o lína," upřesnil ochranář.

Smrt ptáka podle výsledků rozborů zapříčinila zakázaná toxická látka karbofuran.

"Jde o v minulosti běžně používaný, avšak velice toxický a dnes už několik let zakázaný postřik na chmel. Stačí pár kapek a jeden z nejbrutálnějších a velice zákeřných případů zabití je zaručen. Každé zvíře, když polkne dvě tři sousta, udělá pár kroků a okamžitě uhyne," nastínil účinky chemikálie Makoň.

Mohl sežrat otrávenou rybu

Ochranáři mají nyní podezření, že pták pozřel otrávenou rybu. "Orel mořský není dobrý lovec, a tak v přírodě funguje hlavně jako zdravotní policie a mrchožrout. Náš orel pravděpodobně někde našel menší otrávenou rybu a nebo její kus," soudí Makoň. Karbofuran je podle něj vysoce nebezpečný také pro psy i lidi.

"Co by mohlo s místem nálezu souviset, jsou nedaleké rybářské sádky. Ty jsou od místa nálezu uhynulého orla vzdáleny vzdušnou čarou asi půl kilometru," naznačil možnou spojitost.

Předseda nepomucké organizace Českého rybářského svazu Josef Tykal se za třicet let v oboru s ničím podobným nesetkal. "Otrav je celá řada, ale že by používali karbofuran, to jsem neslyšel. Žádné podobné problémy jsme tu v posledních letech neměli, ale nedá se vyloučit, že to někdo v něčem použil," uvedl.

Připustil však, že některý z majitelů rybích chovů se k podobným praktikám uchýlit mohl. "Lidi jsou všelijaký, vyloučit to nejde, za nikoho nemůžu dát ruku do ohně. Ale orel mohl uletět několik kilometrů, než ho to skolilo. Myslím, že k otrávené rybě rozhodně nepřišel v našem prostoru," konstatoval Tykal. 

Plzeňská záchranná stanice zřejmě celý případ předá policii.