Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podnikatelé v centru si zoufají. Opravy ulic jim kazí obchody

  17:41aktualizováno  17:41
Nejenom řidiči, ale i podnikatelé v historickém centru Plzně a nejbližším okolí jsou nešťastní z dlouhodobých rekonstrukcí některých komunikací. Ve středu města jich letos probíhá nejvíc za poslední desítky let. Podnikatelé proto ztrácejí zákazníky a přicházejí o tržby.

Rekonstrukce tramvajových kolejí v křížení plzeňských Křižíkových sadů a ulic Pražská a U Zvonu způsobuje problémy místním obchodníkům, kterým ubývají zákazníci. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pouhé dva roky byla otevřená plzeňská optika U Zvonu. Když se majitelka řetězce dozvěděla o plánované rekonstrukci tramvajových kolejí, spojené s velkými dopravními komplikacemi, rozhodla se raději pobočku zavřít. Obává se také, co bude s její další provozovnou v Pražské ulici.

Obchodníků, kterým opravy dělají těžkou hlavu, je více. Od soboty byla navíc zrušena zastávka Pražská, v provozu nebude minimálně do konce září.

„Do optiky v Pražské i teď chodí málo lidí a tohle bude fatální,“ obává se majitelka řetězce Ludmila Jíchová. To, jak rekonstrukce omezí příliv zákazníků, poznala na vlastní kůži už teď. Jedna z jejích devíti plzeňských poboček sídlí v Riegrově ulici, která je nyní také rozkopaná. „Přijdou sem jen ti, kteří jdou k lékaři. Jinak lidi radši jdou jinou cestou,“ vysvětluje Jíchová a přemýšlí nad alternativami, třeba o měsíční celofiremní dovolené.

„Tržby nám klesly na polovinu“

Jedním z nejhůře postižených rekonstrukcí je obchod s pánskými oděvy U Zvonu Veltex JG. „Tržby nám klesly na polovinu. Dřív sem lidi mohli přijet i autem, mohli zastavit i přímo před námi,“ posteskla si vedoucí prodejny Ladislava Jandová a dodala, že obtížnější přístup odradí i řadu pěších. Běžně přitom bývají v květnu a červnu poměrně dobré prodeje.

Zákazníky lákají nyní alespoň na dvacetiprocentní slevy. Ty budou platit do konce června.

To Vinotéka Le Bouchon přistoupila k úplně odlišnému a poměrně radikálnímu řešení. Bude zavřena, dokud nebude rekonstrukce hotová. Zájemce namísto v Pražské přivítají na Roudné.

Nadšení nejsou ani v hotelu U Zvonu. Na obsazenost sice rekonstrukce vliv nemá, hostům ale musí předem posílat mapu, jak se k hotelu i přes uzavírky dostat, a parkovací kartu se jménem, která jim umožňuje vjezd.

„Je to náročnější, ale na počtu hostů hotelu se to naštěstí neprojevilo. Znát je to ale v restauraci a kavárně, tam lidí přichází méně,“ konstatuje vedoucí recepce Ivana Zavoralová. Důvodem podle ní je především to, že se sem dá špatně zajet autem.

Výjimkou je Farmářský obchod v Šafaříkových sadech. Sem zákazníků přichází stále stejně. „Lidi si nás najdou. Je ale pravda, že s parkováním je to horší. Stěžují si na to zákazníci, složitější je to i pro nás, když vezeme zboží,“ říká jedna ze zaměstnankyň Pavla Bečková.

Kompenzace od města? Ne

Obchodníci by přivítali, pokud by jim město propad tržeb nějakým způsobem kompenzovalo. Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého se o tom však neuvažuje. „Nedovedu si představit, jak by kompenzace mohla probíhat, jak by se vyplácela. Mohla by se i zneužívat,“ míní Zrzavecký. Jakmile by se začala vyplácet nyní, požadovali by ji obchodníci při jakýchkoliv dalších opravách. „Rekonstrukce Pražské ulice je nepříjemná, ale ta infrastruktura, koleje, kanalizace už je tak zoufalá, že se to udělat musí. Doufám, že ty ztráty nebudou tak velké a že obchodníci přečkají,“ konstatoval primátor Martin Baxa.

Rekonstrukce jsou podle Zrzaveckého naplánovány tak, aby byly co nejrychlejší a zásah do území byl co nejmenší. Zastávka v Pražské bude obnovena na podzim, stavební práce v centru města by měly skončit až na jaře příštího roku.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz