Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni začal čas rekonstrukcí silnic a kolejí. Mění se i okolí divadla

  10:23aktualizováno  10:23
Výjimečné období plné uzavírek, objížděk a rozkopaných silnic čeká letos motoristy i chodce v centru Plzně. Seznam stavebních akcí, které na jaře a v létě začnou, a jejich koncentrace v historickém jádru města přinejmenším v posledních pětadvaceti letech nemá obdoby.

Rekonstrukce teras u divadla už začala. Největší dopravní komplikace přinese oprava tramvajových kolejí. Ta přetne trasy linek 1 a 2, které jezdí přes náměstí Republiky. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Práce na rekonstrukci tramvajových kolejí v Pražské ulici i na přestavbě prostoru pod Divadlem J. K. Tyla v sadech Pětatřicátníků už odstartovaly. V dohledné době bude následovat začátek úprav Dominikánské ulice a přestavba Riegrovy ulice na pěší zónu.

Největší komplikace ale přinese rekonstrukce tramvajových kolejí, která přetne trasy linek 1 a 2 jezdících přes náměstí Republiky.

Řidiči musejí počítat s tím, že některými ulicemi v historickém jádru nebude možné projet. Například silnice spojující Prešovskou a Bezručovu ulici v sadech Pětatřicátníků se pro auta ještě před prázdninami uzavře už napořád.

Navíc při stavebních pracích uprostřed Plzně zmizí desítky parkovacích míst, což se dotkne i rezidentů, kteří si stání v centru předplatili.

Na první změny spojené se stavebním ruchem ve středu Plzně narazí lidé v nejbližších dnech v Pražské ulici mezi mostem U Jána a místem U Zvonu. Startuje tam rekonstrukce tramvajových kolejí.

"Během krátké doby by se tam měly objevit zákazy vjezdu. Celý prostor mezi mostem U Jána a Křižíkovými sady bude pro osobní automobily uzavřený. Vjezd bude povolen pouze dopravní obsluze a vozidlům stavbařů," prohlásil Ondřej Prokop z odboru investic magistrátu, který upozornil na plánované dočasné zrušení zastávek tramvají nedaleko mostu.

Na chodníku blíž k Anglickému nábřeží se začnou budovat provizorní koleje, po kterých budou jezdit tramvaje směrem na Slovany. Až bude tato rekonstrukce hotova, naváže na ni úprava úseku od Křižíkových sadů na náměstí Republiky.

"Provoz tramvají se při tom přesune na jednu kolej po jižní straně náměstí. Dojedou do Prešovské ulice, odkud se budou vracet na Slovany," sdělil Prokop.

Nejhorší období čeká město v létě

Dopravní specialista Ondřej Vohradský ze Správy veřejného statku odhadl, že v květnu by mohly začít rekonstrukce v ulicích Riegrově a Dominikánské.

Vohradský tvrdí, že největší dopravní komplikace přijdou v souvislosti s pracemi na tramvajové trati přes náměstí Republiky. "Měla by trvat zhruba od konce června přibližně tři a půl měsíce," konstatoval.

Největší kumulace stavebních prací čeká centrum Plzně v létě. Před začátkem prázdnin už auta neprojedou z Prešovské přes sady Pětatřicátníků do Bezručovy ulice.

Fotogalerie

"Až se stavby rozjedou, několik ulic kolem náměstí bude slepých. Například do Dřevěné ulice bude možné najet jen z náměstí Republiky, ale auta už neprojedou přes sadový okruh dál. Pro řidiče bude nejhorší uzavírka v úseku Pražská ulice - U Zvonu, protože to je hlavní příjezd do centra od Radbuzy. Bude se to objíždět Františkánskou ulicí," vysvětluje Vohradský.

Jakmile ale stavbaři vykopou tramvajové koleje na severní straně náměstí, uzavře se cesta do Rooseveltovy ulice a dál na Roudnou. Podobně na tom bude část Dominikánské ulice. Provoz na západní straně náměstí Republiky podél biskupství by se tedy měl zastavit.

Náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák z ČSSD věří, že provozně nejkomplikovanější období v září skončí.

Při rekonstrukcích v jádru města ubude kolem 80 parkovacích míst. "Uvažujeme o tom, že držitelé rezidenčních karet budou moci parkovat i v jiné oblasti nebo budou moci využívat parkovací dům Rychtářka," sdělil Šimák.

Náměstek řekl, že neobyčejná koncentrace stavebních prací v historickém jádru je mimo jiné důsledkem možnosti získat na rekonstrukce desítky milionů z dotací EU.

Svou roli hraje i snaha radnice vyřešit rekonstrukce v centru před začátkem roku 2015, kdy se v Plzni uskuteční projekt Evropské hlavní město kultury.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz