Hřbitov U Všech svatých v Plzni na Roudné.

Hřbitov U Všech svatých v Plzni na Roudné. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň opravuje hřbitov U Všech svatých, leží tu i šéf Klotzovy cihelny

  • 1
Dříve zanedbaný hřbitov U Všech svatých na Roudné, kde odpočívají známé plzeňské osobnosti, se opět mění v důstojné místo. Opravená už je hřbitovní zeď, hrobky, márnice, centrální kříž, zmizely nevhodné dřeviny a upravená je i hlavní alej. Práce si zatím vyžádaly více než 12 milionů korun.

Místo s kostelem Všech svatých je spojeno se vznikem Plzně. Historie kostela a hřbitova sahá do 12. století, kdy zde byli pohřbíváni lidé z nedalekých Malic a Záhorska a od roku 1295 i z nově založené Plzně.

"Hřbitov ještě zdaleka nezískal podobu, kterou si zaslouží. Dlouhá léta bez dostatečné údržby se na této lokalitě podepsala a jeho navrácení obyvatelům Plzně vyžaduje nemalé finanční prostředky," říká Hana Hrdličková ze Správy veřejného statku města Plzně.

U kostela vynikají dvě nedávno opravené hrobky. Bylo nutné je vyčistit nejen zvenku, ale i jejich podzemní části, které ukrývaly letitý odpad. Dosud se podařilo opravit hřbitovní zeď včetně přiléhajících hrobek a márnici. Zrestauroval se centrální kříž. Byla upravena hlavní alej a dřeviny.

Zároveň byly postupně odstraněny nevhodné porosty a zvýrazněny cesty. Už nyní je možné hřbitov navštívit, a to především při akcích, které se v kostele příležitostně konají.

Podle architekty Anny Hostičkové lze hřbitov Na Roudné považovat podobně jako Mikulášský hřbitov za plzeňský Slavín. Hostičková upozorňuje na osobnosti, které byly U Všech svatých pohřbeny. Například zakladatel Sokola v Plzni arciděkan František Herold, Tomáš Cimrhanzl, který téměř 25 let vedl plzeňskou obecnou knihovnu, nebo Jindřich Mikolecký, člen obecního zastupitelstva, jenž se zasloužil o rozvoj Škodovky a jehož zásluhou byla také vystavěna městská vodárna.

Hrobky zde mají také významné měšťanské rodiny - mezi nimi Klotzova, jíž patřila známá cihelna na Košutce. Ta vyráběla speciální ruční cihly, zvané kanálky. Užívaly se na zvlášť důležité stavby v Plzni a také na převážnou část původní městské kanalizační sítě.

Na hřbitově má hrobku také rodina Rohrerova. Ta se zasloužila o výsadbu veřejného sadu v místech za dnešní Kollárovou ulicí.

V roce 1904 byl hřbitov U Všech svatých úředně zrušen a později zpustl. Od roku 1974 zásluhou lidí z dobrovolného spolku, kteří zde odvedli hodně práce, se prostor hřbitova i kostel začaly vracet do své původní podoby.

Hřbitov U Všech svatých byl pod Správou hřbitovů a krematorií města Plzně do roku 1998. V současné době se o něj stará Správa veřejného statku.