Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je tu čas rozkopaných silnic, motoristé musejí počítat s uzavírkami

  9:27aktualizováno  9:27
Cesty na dovolené a letní výlety budou motoristům v Plzeňském kraji komplikovat uzavírky kvůli opravám silnic. Na většině míst už stavbaři pracují, pár uzavírek skončí ještě do začátku prázdnin.

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

V Lužanech na hlavní silnici z Plzně do Klatov řídí dopravu v opravovaném úseku semafory. Jezdí se tam jen po jedné polovině silnice. Jak postupují práce, semafory i silničáři se jednou za čas v obci posunou zase o kus dál.
V dopravních špičkách se tam tvoří kolony.

Kromě silnice první třídy, kterou opravuje Ředitelství silnic a dálnic, obec současně buduje chodníky, které podél zatížené silnice dosud chyběly.

Lužanská rekonstrukce je jen jedním zdržením z mnoha, které letos na šoféry při odjezdech na prázdniny čekají.

Prázdninové uzavírky silnic

 • I/26 Zbůch, částečná
 • I/27 Lužany, částečná
 • I/22 Mochtín, částečná
 • II/233 Stupno, úplná
 • II/198 Malý Rapotín, úplná
 • II/230 Kucíny, úplná
 • II/190 Česká Kubice, částečná
 • II/201 Zvíkovec, částečná/úplná
 • II/180 Druztová, částečná/úplná
 • II/201 Zadní Chodov, částečná
 • Srní - Antýgl, částečná

Zdroj: SÚSPK a JSDI

„Od června do září, v ideálním počasí, se snažíme zvládnout co nejvíce oprav. Na toto období připadá kolem 90 procent všech oprav a rekonstrukcí,“ vysvětluje Petr Otásek ze Správy a údržby silnic Plzeňského kraje.

Letos není tolik oprav na silnicích druhých a třetích tříd ve srovnání s loňskem. Důvod je prostý. Není tolik peněz.

Loni kraj s přispěním Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských dotací poslal do svých silnic miliardu korun. Letos je to méně. Kraj uvolní 360 milionů, stát přidá dalších 284 milionů.

Opravovat se bude i silnice mezi Srním a Antýglem

„Dá se říct, že krajské peníze budou rozmělněny na opravy velmi krizových oblastí. Jsou to menší úseky, kde je stav skutečně zoufalý. Počítá se přitom také s opravami mostů. Z hlediska cestovního ruchu bude podstatná oprava silnice mezi Srním a Antýglem na Šumavě, která bude stát 50 milionů, což je celkem drahá záležitost,“ nastínil už na začátku roku letošní priority na krajských silnicích radní pro dopravu Jaroslav Bauer.

Oprava silnice mezi Srním a Antýglem, na které budou stavbaři pracovat až do října, se obejde bez úplné uzavírky.„Je částečná, s průjezdným jedním jízdním pruhem. Objížďka proto není stanovená,“ upřesnil Otásek.

Už v současné době je uzavřená silnice z Letkova do Starého Plzence kvůli opravě propustku, auta tu neprojedou do 10. července. V Líních na Plzeňsku skončí práce na hlavní silnici z Plzně do Domažlic do začátku prázdnin.

To v nedalekém Zbůchu je oprava stejné mezinárodní silnice plánovaná až do konce srpna. Tam se jezdí v zúžených pruzích nebo je doprava střídavě pouštěná jedním pruhem.

Stavba mostu uzavře silnici v Kucínech

Na začátku července začnou práce na frekventovaných silnicích mezi Zvíkovcem a Chříčí na pomezí Plzeňska a Rokycanska, stejně tak se dočká opravy silnice mezi Sencem-Zručí a Druztovou.

Kvůli výstavbě nového mostu v Kucínech bude úplná uzavírka i na silnici mezi Přešticemi a Nepomukem.

Ve Stupně na Rokycansku už začaly přípravné práce pro přestavbu poškozeného můstku na silnici z Plzně do Radnic. Těžká technika právě buduje souběžnou provizorní silnici.

„Omezení na mostě je asi rok a půl a před poslední zimou se tam už musela dělat nějaká další zabezpečení. Na souběžnou provizorní komunikaci budou smět jen osobní auta a autobusy, ostatní vozidla budou muset můstek objíždět přes Břasy, Osek a Vitinku do Smědčic,“ říká starosta Břas Miroslav Kroc.

Autor:


Nejčtenější

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Najdete na iDNES.cz