Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schazujou bombi na sbrojofku? Plzeň má vlastní Opráski shistorje

  16:17aktualizováno  16:17
Plzeň se dočkala svérázného zpodobnění některých událostí z jejích dějin. Na město si totiž posvítili autoři oblíbeného internetového komiksu Opráski sčeskí historje, kteří se svým originálním humorem a pravopisem osvětlují, proč vznikla loutka Hurvínka nebo jak fungovala Škodovka za druhé světové války.

Autor komiksu Opráski sčeskí historje vytvořil sérii ilustrací speciálně pro Plzeň. | foto: Plzeň 2015

Autory populárního komiksu si totiž vybrala společnost Plzeň 2015 pro prezentaci města kultury na sociálních sítích. V tomto případě ale samozřejmě vznikly Opráski splzeňskí historje.

„Ústaf si zvolil Plzeň proto, že byl osloven ze strany projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury. A jelikož je Plzeň městem s mimořádně bohatou historií, rychle jsme nalezli společnou řeč. Takže tento projekt samozřejmě v Ústafu sledujeme mimořádně bedlivě!“ uvedl autor komiksu, který si říká Jaz a za nímž dle jeho slov stojí blíže nespecifikovaný „histrický ústaf“. A to není žádný překlep, protože Opráski si český jazyk přetvářejí podle svého.

Opráski splzeňskí historje

Takže třeba místo o Přemyslu Otakarovi se dočtete o Přemřislu Autokarovi, slavného husitského vojevůdce si zase autoři překřtili na Jana Žižlu. A král Zikmund má v opráskové podobě jméno klár Zmikund.

Mimochodem právě tuto osobnost si v „ústafu“ oblíbili asi nejvíce. Takže si v něm velmi váží faktu, že plzeňští měšťané, kteří se zpočátku přidali na stranu husitů, se nakonec přiklonili zpět k panovníkovi.

„Samozřejmě, že věrnost Plzně králi Zmikundovi Lucembruskímu je obdivuhodná a v našem Ústafu mimořádně vysoko ceněná jako jeden z mála příkladů toho, že i z magistrátu velkého města může vzejít správné a prozíravé rozhodnutí,“ konstatuje Jaz.

Zda autoři komiksu zjišťovali potřebné informace přímo v Plzni není jasné. „Pohyb pracovníků Ústafu podléhá přísnému utajení, proto nemohu sdělit, zda proběhlo bádání na místě nebo jinde. Jenom řeknu to, že v Plzni se mi vždycky líbí,“ řekl Jaz.

A co tedy pracovníci „histrické intsituce“ zjistili? „Mohu prozradit, že jsme vybádali, že se v Plzni vaří pivo. K pivu jinak v Ústafu máme blízko natolik, že, samozřejmě po pracovní době, vznikla již dvě výborná piva z řady Historje ve spolupráci s pivovarem Clock - Nakuoření Huz a Rišaví Zmikund,“ prozrazuje Jaz.

Společnost Plzeň 2015 si spolupráci zatím velmi pochvaluje. „Vzniklo dvacet obrázků, které používáme především při prezentaci na sociálních sítích. S díly jsme spokojeni. Jsou trochu kontroverzní, ale vybízí lidi k tomu, aby si dohledali informace o historických událostech, které popisují. Ať už jde o husity v Plzni nebo Škodovku,“ říká ředitel marketingu Plzně 2015 Radek Auer.

Proč si Plzeň vybrala zrovna netradiční komiks, je jednoduché. „Hledali jsme něco, co má velký dosah uživatelů na sociálních sítích. Opráski jsou velkým kulturním fenoménem, o který je obrovský zájem,“ vysvětluje Auer.

Dvacet Oprásků inspirovaných Plzní zřejmě nebude konečný počet. „Západu Čech byla věnována celá řada dílů a náměty rozhodně ještě nejsou vyčerpány, protože historických událostí se tu stalo opravdu požehnaně,“ podotkl Jaz.

Ten jezdí na vernisáže a různé oficiální akce po celé republice. Plzni se ale zatím vyhnul. „Prostě to ještě nějak nevyšlo, myslím tím tedy oficiální Ústafní návštěvu, protože jinak to vyšlo už mnohokrát. Stejné neštěstí ale postihlo třeba i Olomouc. Ale snad se to povede ještě do konce roku dohnat, něco v plánu je,“ slibuje.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Zlatí ledňáčci festivalu Finále Plzeň přistáli v rukou vítězů

Předseda poroty filmového festivalu Finále Plzeň, polský režisér a scénárista,...

Dva zlaté ledňáčky si z filmového festivalu Finále Plzeň odvezl Peter Bebjak za filmy Čára a Spravedlnost. V...

VIDEO: Klokaní albínka v plzeňské zoo má v kapse mládě, je také celé bílé

Plzeňská zoo má první mládě s genetickou vadou - albinismem. Jedná se o klokana...

Bílá samička ze zoo ve Zlíně, která loni v létě rozšířila chov klokanů rudokrkých v plzeňské zoologické zahradě, už po...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

Najdete na iDNES.cz