Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pacientka se soudí s nemocnicí, v břiše jí roky hnisal zapomenutý tampon

  • 49
Je možné bez potíží žít desítky let s tamponem v břiše? I to teď zjišťuje soud, který projednává žalobu 57leté pacientky na Fakultní nemocnici v Plzni. Žena tvrdí, že jí lékaři v roce 2009 zapomněli tampon v břiše. Oni ale argumentují, že jej tam mohla mít už z dřívějších operací. Jenže ty podstoupila téměř před 40 lety.

Laparoskopickou gynekologickou operaci podstoupila žena ve Fakultní nemocnici v Plzni v roce 2009. Dva roky poté si u své gynekoložky stěžovala na bolesti, ale ultrazvukové vyšetření příčinu neodhalilo. Tampon objevili lékaři až při magnetické rezonanci v roce 2013 a předmět obalený hnisem vyoperovali.

Pacientka je přesvědčená, že tampon museli v těle zapomenout lékaři  z plzeňské fakultní nemocnice v roce 2009. Proto zdravotnické zařízení zažalovala a žádá dva miliony korun jako odškodné.

Jenže to nemocnice odmítá. „Při laparoskopicky prováděné operaci se preparační tampony nepoužívají. Pokud se používají, jsou v kleštích, jež mají zamčený zámek. Operatér i instrumentářka vidí, jestli použitý tampon v kleštích je nebo není,“ uvedl v úterý u soudu lékař Adam H. Právě on byl prvním asistentem v týmu, který v roce 2009 ženu operoval.

Nemocnice argumentuje, že tampon mohli v břiše ženy zapomenout lékaři už při předchozích operacích. Jenže ty pacientka podstoupila v druhé polovině 70. let minulého století.

Je vůbec reálné, aby zapomenutý tampon byl v těle ženy téměř 40 let? Znalkyně Olga Hlaváčková u soudu uvedla, že si něco takového nedokáže představit.

„Od operace v roce 1977 do roku 2009 žena neměla žádné potíže. Podle dokumentace jí bolesti začaly v roce 2009. Pokud by byl tampon v těle téměř 40 let, vypadal by úplně jinak než tampon, který je v lidském těle jen několik málo let,“ uvedla znalkyně s tím, že to je otázka hlavně na patology.

Dříve se tampony vyráběly přímo na sále

Obecně platí, že by se do cizího tělesa z bavlny ukládal mimo jiné vápník, takže po desítkách let by tampon nejspíše připomínal kost. Jenže důkaz, kterým je tampon vyndaný z ženina těla v březnu 2013, už neexistuje.

Soudkyně Okresního soud Plzeň-město Petra Pavlíčková nyní mimo jiné uložila zástupkyni nemocnice, aby zjistila od lékařů, kteří v roce 2013 pacientku operovali, co se stalo s tamponem vyjmutým z těla ženy. „Já bych ho poslala patologům, ať s ním udělají, co umí,“ prohlásila znalkyně Hlaváčková.

Dodala, že tampony používané v roce 1977 a v roce 2009 jsou od sebe dobře rozpoznatelné. Ve druhé polovině 70. let minulého století se tampony vyráběly přímo na sále.

„Personál je uměl motat, každý byl originál, každý byl jiný. To by bylo jasně rozeznatelné od strojově vyráběných, které se používají nyní,“ uvedla Hlaváčková.

Zatímco ještě loni v posudku uváděla, že tampon v těle nemohl být mnoho let starý, tentokrát už tak striktní nebyla. Uvedla, že si neumí příliš představit situaci, kdy by tampon byl v těle desítky let v naprostém klidu a hnisem se začal obalovat až později.

Verdikt v této kauze jen tak nepadne. Soudkyně naznačila, že bude zadávat zpracování nového a rozsáhlého znaleckého posudku.