Setkání ministra vnitra Milana Chovance s bavorským státním ministrem vnitra...

Setkání ministra vnitra Milana Chovance s bavorským státním ministrem vnitra Joachimem Herrmannem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pervitin musí zmizet z tržnic, Vietnamci si trest odpykají ve své vlasti

  • 34
Česko přijme tvrdá opatření kvůli drogové problematice v příhraničí. Situace už podle ministra vnitra Milana Chovance přerůstá standardní mez. Nová opatření budou primárně mířit na tržnice. Vietnamští delikventi by si také mohli odpykávat tresty ve své vlasti. Chovanec to řekl po schůzce s bavorským ministrem vnitra Joachimem Herrmannem.

"Děsím se, že v Česku jsou drogy k dostání na každé diskotéce, prudce stoupá počet odhalených řidičů s drogou v těle. S tím musíme něco zásadního udělat, drogy jsou nyní snadno dostupné v Čechách i v Německu. Teď chceme vyslat signál, že to s akcemi proti velkým varnám především pervitinu a pěstírnám marihuany myslíme skutečně vážně," prohlásil ve středu Chovanec po jednání s bavorským státním ministrem vnitra Joachimem Herrmannem v Alfrédově na Tachovsku.

Následovat budou společná tvrdá a efektivní opatření na obou stranách hranice, jež nechtěl ani jeden z ministrů blížeji specifikovat. Jen naznačili, že se soustředí právě na profesionální výrobny drog, jež dokážou za krátký čas vyprodukovat i 10 kilogramů pervitinu.

Drogu známou v Německu jako Crystal kupují cizinci většinou u asijských trhovců v pohraničí a pak si ji vozí domů. Zlepšení situace by pomohlo, kdyby se podařilo České republice podepsat smlouvu s Vietnamem, že by si občané této asijské země odsouzení v Čechách za drogové delikty odpykávali tresty ve vietnamských věznicích.

"Pro nás je boj proti kriminalitě ve sjednocené Evropě velký problém. Volný pohyb přes hranice si vychutnávají nejen slušní občané, ale využívají ho samozřejmě i kriminálníci a drogy se v Německu stávají velkým problémem. Proti drogovým laboratořím budeme bojovat společně a efektivněji," dodal Herrmann.

Na kilogramu pervitinu mají narkomafie zisk 10 tisíc eur

Česká a německá policie už sdílejí registry DNA a daktyloskopické záznamy, což by mělo usnadnit odhalování pachatelů trestné činnosti. Zájem je i o sdílení registrů řidičů.

"V současné době jsou velkým problémem v Polsku volně prodávané léky s efedrinem a pseudoefedrinem, jež se převážejí do Česka a zde se z nich vyrábějí drogy. Pokud polský parlament přijme na druhý pokus podobné opatření omezující prodej těchto léků, jaké platí v České republice od roku 2009, mohlo by to situaci pomoci. nastínil ministr Chovanec další možný vývoj.

Obává se však, že se pak výrobci drog začnou potřebnými léky zásobovat na Balkáně. V Bulharsku a Rumunsku totiž jejich prodej není omezen.

V Česku by měl podle Chovance vzniknout registr přestupků, aby v případě, že policisté u někoho zjistí držení drogy opakovaně, mohli být následné sankce přísnější.

V Německu je trestné i držení drogy

V současné době jsou čeští policisté v každodenním kontaktu s kolegy v Německu. "Když je v Německu zachycen pachatel při převozu drogy, čeští policisté bývají u jeho výslechu a pokud zadržený označí místo, kde drogu koupil, mohou vzápětí zasáhnout. V Německu je trestné už samotné držení drogy," řekl ministr Herrmann.

Pokud v pohraničí čeští a němečtí policisté budou dělat speciální akce, podle prohlášení obou ministrů by je běžní občané neměli pocítit, neměly by to být kontroly srovnatelné s těmi, na které si Češi v Německu v minulosti mnohokrát stěžovali jako na šikanu. Vyloučil, že by se na hranice vrátily klasické kontroly všech, kdo přejíždějí hranice státu.

Chovanec podotkl, že narkoman potřebuje za měsíc sehnat na drogy 25 až 30 tisíc korun. "Tihle lidé většinou nepracují, na drogy se tak nabaluje drobná kriminalita, jež způsobuje ročně škody až 4,5 miliardy korun. Další miliardy stojí léčení drogově závislých. Do boje s drogovou kriminalitou chci více zapojit Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a Národní protidrogovou centrálu. Nechceme končit jen u výrobců drogy, chceme se dostat do vyšších pater drogové mafie," naznačil Chovanec.