Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Popraskaný pomník americké armádě v Plzni odřízla diamantová pila

  15:14aktualizováno  15:14
Stovky Plzeňanů se v sobotu rozloučily s pomníkem Díky, Ameriko na Americké třídě v Plzni. Specializovaná firma oba pylony pomníku odstranila. Žula totiž popraskala a radnice se bála, že by mohl pomník, na kterém se 21 let po instalaci objevilo několik viditelných trhlin, mohl někoho zranit.

Během odstraňování, které začalo v sobotu v sedm ráno a skončilo v pozdním odpoledni, se u hrazení zastavily postupně stovky lidí. Pozorovaly, jak odborníci odřezávají symbol osvobození americkou armádou, jehož okolí se stalo oblíbeným místem setkávání typu pražského „u koně“.

Miroslav Maxa z firmy Bladex, která železnými obručemi zpevněný pomník podřezávala, uvedl, mají premiéru - jeho firma totiž ještě žádný pomník neodřezávala.

Pila poháněla diamantové lano

„Žula se řeže dlouho, protože je to tvrdý materiál,“ poznamenal odborník. Vysvětlil, že k řezání se použila speciální hydraulická pila, která pohání diamantové lano opatřené prstýnky ze syntetického diamantu.

Fotogalerie

„Lano s diamantovými prstýnky umístěnými v centimetrových rozestupech obíhá kolem pylonu a tím ho řeže. S pomocí kladek se nastaví vedení lana podle toho, v jaké výšce se má řezat,“ doplnil Maxa.

Podotkl, že takzvanou diamantovou techniku firma používá hlavně pro dělení materiálu jako je železobeton, žula či smíšené zdivo. „Používá se třeba pro řízenou demolici železobetonových mostů nebo vyřezávání otvorů pro dveře v panelácích,“ dodal.

A protože pomník zmizí několik týdnů před oslavami osvobození Plzně americkou armádou, ne každý Plzeňan byl ochotný uvěřit, že to nebyl záměr.

„Když jsem šla okolo pomníku v únoru, viděla jsem u něho někoho na štaflích, následně se kolem něj objevila ohrada. Já tomu ale nevěřím, že se musel těsně před oslavami odstranit,“ uvedla seniorka Jiřina Kubičková.

Známý plzeňský architekt Jan Soukup si myslí, že když se před lety udělala chyba a vybrala se nekvalitní žula, měl by se pomník co nejdříve nahradit. Soukup má vlastní návrh. Aby se z Itálie přivezl na nový pomník bílý kararský mramor, z kterého je například Michelangelův David ve Florencii.

„Od objednávky by do Plzně dorazil odhadem za několik měsíců. Pomník by se tedy nahradil rychle, což by bylo žádoucí,“ míní Soukup. Podle něj by byl bílý mramor vizuálně lepší, protože by tak jako šedá žula nesplýval s okolím, vyniklo by prý lépe i zlacené poděkování Američanům.

Pomník Díky Ameriko! byl odhalen v roce 1995. Podle odhadu odborníků ale bude trvat asi rok, než se podaří Plzni získat za žulové kvádry náhradu. České lomy nejspíš nebudou schopny tak velké kusy žuly nabídnout.

„Až do umístění nových pylonů radnice důstojně zakryje prázdné místo obalem z nerezového plechu, na němž budou vysvětlující informace v českém a anglickém jazyce,“ řekla ČTK mluvčí plzeňského magistrátu Eva Barborková.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz