Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový systém výběru členů na krajské sněmy omezil vliv plzeňské ODS

  12:16aktualizováno  12:16
Vedení ODS v Plzeňském kraji schválilo nový systém výběru členů strany, kteří se budou účastnit regionálních sněmů. Ty volí regionální vedení nebo určují podobu kandidátek pro krajské či sněmovní volby. Novinka posílí vliv venkovských sdružení strany a naopak zmenší vliv početné plzeňské ODS.

V minulosti zaznívaly výtky, že výběr kandidátů příliš ovlivňuje Roman Jurečko z plzeňské ODS. Tato éra zřejmě skončila. | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Dosud byl klíč pro výběr lidí na regionální sněmy dán hlavně počtem členů v oblastních (okresních) organizacích. V důsledku toho měli při hlasování značnou převahu zástupci plzeňské ODS a ti mohli o kandidátkách a krajském vedení rozhodnout v podstatě sami.

V minulosti si někteří členové například stěžovali na to, že výběr kandidátů příliš ovlivňuje Roman Jurečko z plzeňské ODS. Tato éra zřejmě skončila.

Nyní bude pro zastoupení oblastí v regionálním sněmu rozhodující počet voličů v daném území i to, jaké výsledky tam ODS měla ve volbách. V praxi to bude znamenat, že ze zhruba stovky lidí na regionálním sněmu jich bude z plzeňské ODS už jen zhruba třetina.

Ústup od systému, kdy byl důležitý počet členů v oblastních sdruženích, potlačuje i význam účelových náborů členů, které se zejména v plzeňské ODS v minulosti odehrávaly.

V Plzni nyní strana eviduje zhruba 1300 lidí a ve zbývajících oblastech kraje přibližně 850 členů.

Předseda ODS v Plzni Jiří Šneberger přiznává, že se mu změna nezamlouvá. "Samozřejmě se mi nelíbí, když vliv naší organizace klesá, ale například předseda ODS na Tachovsku bude určitě spokojen," prohlásil Šneberger.

Je přesvědčen, že pro jeho sdružení je to změna k horšímu a tvrdí, že není jisté, že nový systém je správný a že straně prospěje. "To se teprve v budoucnu ukáže," sdělil Šneberger.

Nynější krajský šéf ODS Vladislav Vilímec na druhé straně pokládá změnu systému za významnou a prospěšnou záležitost. Řekl, že se dlouhodobě ukazovalo, že majoritní vliv plzeňské ODS na regionální stranické úrovni nebyl úplně pozitivní.

"K vnitrostranické demokracii určitě nepřispívá, pokud má jedna oblast na regionálním sněmu 60 procent delegátů a když tedy na rozhodnutí jedné oblasti záleží, jak bude složena kandidátka," konstatoval Vilímec.

Ten věří, že nový systém povede k většímu zapojení venkovských oblastí do politiky ODS.

Novinka se projeví už v dubnu při volbě krajského předsedy

Vilímec také tvrdí, že je nejvyšší čas změnit ve straně některé stereotypy z minulosti. Upozorňuje, že zástupci venkovských organizací ODS mohli mít dosud pocit, že jsou jejich hlasy a názory zbytečné.

"Myslím, že to teď může odstartovat větší aktivitu v jednotlivých oblastech. Nový systém jen zdůrazňuje, že hlavním smyslem politické strany je získat voliče," sdělil Vilímec.

První příležitostí, kdy se novinka projeví, bude v dubnu volba nového předsedy krajského sdružení ODS. Po odchodu Jiřího Pospíšila ze strany byl funkcí do rozhodnutí sněmu prověřen Vladislav Vilímec.

Do voleb krajského šéfa občanských demokratů se chystá právě Vilímec nominovaný ODS na Domažlicku nebo předseda ODS v okrese Plzeň-sever Pavel Karpíšek. O kandidatuře uvažuje i primátor Plzně Martin Baxa.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz