Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci nové plzeňské Arény jsou připraveni podat žalobu k soudu

  10:36aktualizováno  10:36
Spor o stavbu obchodního centra na nábřeží Radbuzy v Plzni téměř jistě přinese žalobu. Odpůrci stavby tvrdí, že proti záměru využijí nedostatky posudku vlivů stavby na životní prostředí. Domnívají se, že při posuzování dochází k chybám.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, které má vzniknout na místě Domu kultury Inwest. | foto: Amadeus Real

Kritici některé z chyb dokázali ve středu přímo při veřejném jednání a požadují, aby byl posudek přepracován (čtěte zde).

Palba kritiků na projekt společnosti Amádeus Plzeň je srovnatelná s odporem, na který před deseti roky narazil plán postavit v Plzni slévárnu hliníku Nemak.

Co kritizují odpůrci Arény

* Že v posudku vlivů stavby na životní prostředí nejsou výpočty některých látek znečišťujících ovzduší

* Že není zároveň s projektem posuzováno, jaký vliv na životní prostředí bude mít demolice Domu kultury Inwest

* Že má stavba, která přitáhne provoz, stát v místě, kde jsou už nyní překračovány limity pro rakovinotvorné látky

* Že v posudku nesouhlasí údaje o provozu v okolí Arény

* Že posudek nehodnotí vliv stavby na krajinný ráz, ačkoliv je v něm zároveň Dům kultury Inwest označen za dominantu krajinného rázu

Místo továrny je nyní terčem kritiky obchodní zařízení, které má nahradit Dům kultury Inwest mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím. Odpůrci Arény zdůrazňují, že ve středu města je životní prostředí příliš zatížené zejména zplodinami z dopravy nebo hlukem, a varují, že obchodní centrum přitáhne další auta.

František Čečil z krajského úřadu prohlásil, že posudek vrácen k přepracování nebude, protože vypršela lhůta. Čečil přiznal, že tak tvrdé projednávání projektu ještě nezažil a uznal, že kritici záměru se důkladně připravili.

"Byl to extrémní případ. Za deset let jsem takový případ neměl. Je úkol zpracovatele posudku, aby se s připomínkami vypořádal," prohlásil Čečil. Ten nicméně uvedl, že krajský úřad může nařídit přepracování posudku, ale prý by to nemělo smysl. Stanovisko krajského úřadu má padnout do 30 dnů.

Čečil řekl, že pokud se zpracovatel posudku s výhradami odpůrců projektu nevyrovná, měl by navrhnout negativní stanovisko k záměru. Odpůrci projektu jsou ale přesvědčeni, že krajský úřad by měl nechat posudek přepracovat nebo doplnit.

"Má tu možnost a měl by to udělat," uvedl Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí! Ten ujistil, že posudek vlivů stavby na životní prostředí bude napaden u soudu. Marek se domnívá, že závěrečné stanovisko krajského úřadu by mělo být negativní. Argumentuje tím, že se jedná o projekt, který zhorší životní prostředí v místě, kde už nyní není dobré ovzduší. "Logicky tedy úřady něco takového neměly povolit," sdělil Marek.

Lékař: Lidé se Arény bát nemusí

I Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina.cz je přesvědčen, že krajský úřad má posudek vrátit k přepracování. "Dokumentace k posudku má zásadní vady," konstatoval. Pelcl také počítá, že pokud bude stavba povolena, skončí verdikt u soudu, kde bude napaden na základě chyb v posudku vlivů na životní prostředí.

Vítězslav Jiřík, který posuzoval zdravotní rizika projektu, uznává, že ovzduší v místě stavby není dobré, ale tvrdí, že se lidé Arény bát nemusí. "Jsou tady významná rizika. Ale změní se stavbou obchodního centra? Ne!" uvedl Jiřík. Jenomže odpůrci stavby nad takovou argumentací jen kroutí hlavami.

"Pane doktore, vy sám věříte tomu, co říkáte? Jste herec. Mlžíte, mlžíte, mlžíte," reagoval na Jiříkův výrok známý plzeňský divadelník a učitel Roman Černík.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz