Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci kácení na Šumavě mají další argument: hrozbu povodní

  12:57aktualizováno  12:57
Kácení kůrovcem napadených smrků v dosud nejpřísněji chráněných oblastech Národního parku Šumava, zvýší riziko záplav. Na negativní dopady plánů nového vedení správy národního parku varovali představitelé iniciativy ŠumavaPro. Tu tvoří odborníci protestující proti kácení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan ČernýČTK

Šéfredaktor časopisu Vodní hospodářství Václav Stránský řekl, že má z těžby v nejpřísněji chráněných oblastech parku obavy. "Při těžbě se naruší půdní horizont. Následná eroze může během jednoho přívalového deště nenávratně odnést půdu, která se tvořila stovky let. Zvyšuje se i riziko případných povodní. Dovedu si představit, jak postižené obce, které dnes chtějí zatočit s kůrovcem, budou po státu žádat, aby s tím něco udělal," uvedl Václav Stránský.

Snímky kácení

Na internetových stránkách iniciativy byla spuštěna fotokampaň, které se mohou milovníci a návštěvníci Šumavy zúčastnit.

Zájemci mohou na svých fotografiích zachytit šumavskou přírodu a na internetové adrese snímky umístit do pěti rubrik a lokalizovat na mapě: Kde se už kácelo, kde se nekácelo, kde se má kácet, jiné přírodní krásy Šumavy a zástavba šumavské krajiny.

Senátor Miroslav Krejča (ČSSD) upozornil, že národní park může značně poškodit, když se po nástupu nového ministra a nového vedení správy parku, tak jako nyní, razantně otočí kormidlem v péči o rezervaci. Senátor prohlásil, že je nutné garantovat, že nebude docházet k extrémním odchylkám v systému správy o rezervaci.

"Nyní vidím tyto garance jedině v urychleném přijetí kvalitního zákona o Národním parku Šumava. Do té doby bychom se měli vyvarovat jakýchkoli radikálních zásahů do ekosystému parku," zdůraznil Krejča.

Kácení stromů napadených kůrovcem i v oblastech, kde se dosud kvůli ochraně přírody kácet nesmělo, prosazuje nové vedení správy parku v čele s ředitelem Janem Stráským. Ten už požádal ministerstvo životního prostředí, aby tyto zásahy schválilo.

Stráský dokonce už nechal označit tisícovky stromů, které by měly v nejcennějších místech rezervace padnout. Plán zatím blokuje skutečnost, že záměry musí získat posudek vlivů na životní prostředí, což může trvat několik měsíců.

Zásahy v nejpřísněji chráněných oblastech prosazují v rámci svého pojetí boje s kůrovcem i někteří zástupci šumavských obcí a část politiků včetně prezidenta Václava Klause. Starostové ze Šumavy nedávno předali předsedovi Senátu Milanu Štěchovi petici za záchranu Šumavy s více než třinácti tisíci podpisy.

Jednoznačně se proti kácení postavili zejména přírodovědci a ekologičtí aktivisté. Odpůrce zásahů sdružuje platforma ŠumavaPro. Její výzvu za záchranu národního parku už podepsali například bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Ivan Klíma, herečky Eva Holubová a Bára Štěpánová nebo kněz Tomáš Halík.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz