Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mladé lékaře láká cizina, v Německu dostanou až čtyřikrát vyšší plat

  • 18
Zhruba deset procent absolventů lékařských fakult odchází z Česka pracovat do zahraničí. Nejčastěji míří do Německa, jejich cílem jsou ale i další země. Podle děkanů českých a slovenských lékařských fakult, kteří se setkali na konferenci v Plzni, to vypovídá mimo jiné i o kvalitním systému vzdělávání v Česku.

„Hlavní důvody jsou samozřejmě ty ekonomické. V Německu a dalších státech jsou mladí lékaři lépe zaplaceni,“ konstatuje děkan Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Boris Kreuzberg a dodává, že nastupující lékař v ČR první měsíce dostává průměrně plat 20 až 25 tisíc korun hrubého.

Zhruba po roce se mu, i díky službám, zpravidla mzda navýší nad 30 tisíc korun.

„Průměrného platu 50 až 60 tisíc hrubého dosáhnou většinou po atestacích, tedy po čtyřech až pěti letech,“ říká Kreuzberg. Oproti tomu v Německu bývá základní plat pro absolventy zhruba čtyřnásobný.

Podle Kreuzberga je však navýšení platů pouze jedním z faktorů, které mohou přimět mladé lékaře v tuzemsku zakotvit.

„Já si myslím, že budoucí lékaře můžeme zaujmout i tím, že dokážeme vybavením držet krok s nemocnicemi na Západě,“ míní Kreuzberg, podle něhož je situace ve velkých nemocnicích, k nimž často náleží i špičková vědecká centra, samozřejmě lepší než v menších městech.

Motivací pro absolventy podle něj může být i to, že mohou dělat zajímavou a smysluplnou práci.

„Nejde jen o peníze. Naše vláda podporuje návraty lékařů na Slovensko 10 tisíci a 50 tisíci eury. Motivací je ale vrátit se do prostředí zdravého pro lékaře i pacienty,“ podotkl děkan Lékařské fakulty Univerzity Komenského z Bratislavy Juraj Šteňo.

Za prací do ciziny odcházejí mladí lékaři zejména v šíře zaměřených oborech, jako je interna, chirurgie či gynekologie.

„Když se na to podíváme z druhé strany, je to pro nás dobrá zpráva. O naše lékaře je zájem, jsou kvalitní,“ nabízí jiný pohled děkan 1. LF UK Aleksi Šedo, podle něhož se navíc část lékařů do Česka po určité době vrací zpět.

Přesná čísla nemají děkani k dispozici, čerpají z toho, co jim absolventi sami sdělí, například při promoci. „Zhruba deset procent jich odejít chce, reálný počet však bude o něco nižší,“ zamýšlí se Šedo s tím, že číslo v posledních letech nenarůstá.

Vysokou úroveň českého vzdělávacího systému podle děkanů potvrzuje i počet zájemců o studium ze zahraničí. O placené studium v anglickém jazyce mají zájem mladí z Velké Británie, Německa i Izraele, a to skutečně ti nejlepší. Tím nastavují vysokou laťku českým studentům.

Počty zahraničních studentů se pohybují na jednotlivých fakultách většinou mezi 20 a 30 procenty a podle děkanů se díky těmto příjmům daří vylepšovat finanční situaci, čímž se rozšiřují možnosti pro české studenty. Financování lékařských fakult se totiž rok od roku zhoršuje.

Problémem v budoucnu může být také nedostatek pedagogů na fakultách. Jejich platy jsou dramaticky podhodnocené, varují děkani.