Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od útoku kyselinou v Plzni uplynul rok. Nejistota, kdo útočil, trvá

  19:03aktualizováno  19:03
Je to přesně rok, co se šestadvacetileté Martině z Plzně převrátil život naruby. Neznámý pachatel ji polil kyselinou, ta jí poleptala celý obličej včetně obou očí i horní a dolní končetiny. Zasažen byl téměř celý trávicí trakt, částečně i dýchací cesty.

Před svým domem v Plzni-Lobzích nasedla tehdy 25letá Martina do auta, v tu chvíli kdosi otevřel dveře vozu a vylil na ni kyselinu. | foto: Martin Polívka, MAFRA

 Obviněn byl její bývalý přítel Jan D., který je od poloviny srpna ve vazbě. Za pokus o vraždu mu hrozí 15 až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Kauza

Tragické ráno v Plzni

* Přesně před rokem, 18. listopadu 2013, šla tehdy 25letá Martina do práce. Před svým domem v ulici Pod Vrchem v Plzni nasedla do auta a chtěla odjet. V tu chvíli kdosi otevřel dveře vozu a vylil na ni kyselinu. Martina od té doby nevidí, má poleptanou kůži, trávicí trakt a dýchací cesty. 

* Letos v srpnu policie vzala do vazby Martinina bývalého přítele Jana D., zatím však nebyl obžalován. Podle informací MF DNES se přinejmenším v prvních měsících vazby odmítal k činu přiznal. 

* Přátelé založili sbírku na Martinino léčení, je dohledatelná pod názvem Pomozme Martině. 

Zda se Jan k činu přiznal, není jasné. Během prvního měsíce ve vazbě k tomu podle informací MF DNES nedošlo. A podle soudního znalce a psychologa Jiřího Jelena se to, pokud by tedy byl tento devětatřicetiletý muž z Plzně skutečně vinen, ani nedá očekávat.

Jednak by zřejmě při svém prvním pobytu ve vazbě naslouchal radám „zkušenějších“ vězňů a lidově řečeno zatloukal, jednak jsou přiznání k tak závažným činům skutečně vzácná.

Martinin a Janův společný kamarád Karel Makoň je však i nadále přesvědčen o mužově nevině. „Chybí jasný a srozumitelný důkaz,“ říká a dodává, že jak Honzu zná, ničeho takového by nebyl schopen.

„Opravdu mu věřím,“ opakuje Makoň a pozastavuje se nad tím, že je jediným podezřelým. 

Motivem, který se zmiňuje nejčastěji, je žárlivost, Makoň však považuje za pravděpodobnější motivaci mstu kvůli pracovním záležitostem. Martina byla zaměstnaná v pracovní agentuře a podle něj právě ona rozhodovala, kdo bude a nebude dál pracovat. 

Jiří Jelen však upozorňuje, že pokud vzali kriminalisté muže do vazby a obvinili jej, v ruce zřejmě pádné důkazy měli. „Mluvím z obecné zkušenosti,“ říká Jelen a doplňuje, že se dá předpokládat, že během vazby pokračuje kolotoč policejního vyšetřování, ať už výslechy svědků či znaleckými posudky. „Než se případ předá na státní zastupitelství, budou chtít mít policisté co nejvíc důkazů,“ popisuje své zkušenosti tento soudní znalec.

Státní zástupce Michal Rykl se nechal už dříve slyšet, že by byl rád, aby vyšetřování bylo ukončeno do konce letošního roku.

Možná dojde i na detektor lži

Podle Jelena je pravděpodobné, že obviněného čeká mimo jiné psychologicko-psychiatrický posudek. Na jeho základě se může případně přistoupit také k výslechu na detektoru lži, rozhodně to ale není automatické. Naopak je to spíš výjimečné.

„Diagnostikováno to může být například na základě poruchy osobnosti, kombinované s nedostatečnou věrohodností,“ zamýšlí se Jelen nad možnostmi. Upozorňuje však, že detektor lži nemůže být použit jako hlavní a přesvědčující důkaz, tím by muselo být něco jiného.

Policisté vedou k soudu muže obviněného z útoku kyselinou.

Policisté vedou k soudu muže obviněného z útoku kyselinou.

A podle něj by existence něčeho takového teoreticky mohla vést k přiznání i během vazby. „Vazba sama o sobě tím spouštěčem asi být nemůže. Pokud by ale vyšetřovatel vytáhl nějaký hodně silný argument, který by pachatele přesvědčil, že čin spáchal on, spouštěcí mechanismus by to být mohl,“ přibližuje své zkušenosti Jiří Jelen. Přiznání k vraždám či podobně závažným zločinům bývají skutečně vzácná.

Martinu polil koncentrovanou kyselinou před rokem pachatel na cestě do práce, před jejím bytem v Lobzích, když nastupovala do svého vozu. Několik dní byla bezprostředně ohrožena na životě, od té doby absolvuje náročnou léčbu. 

Podstoupila transplantace kůže na všech poleptaných plochách, byl jí amputován levý ušní boltec a část nosu. Nejzávažnějším následkem poleptání je poškození očí, Martina je v současné době nevidomá.

„Každý den musí Martina docházet na rehabilitace, které přispívají ke zmírnění následků po poleptání,“ popsal už dříve její kamarád Petr Lundák s tím, že Martinu čeká léčení v horizontu několika let, během nichž ji bude muset absolvovat bezpočet operací na rekonstrukci obličeje a ostatních poraněných ploch včetně operace očí.

Léčba je finančně velice náročná, její rodina z tohoto důvodu uspořádala i finanční sbírku. „Sbírka je stále aktuální, přispět se dá na bankovní účet 2600561978/2010,“ uzavřel Lundák s tím, že peníze jsou určeny především na to, aby pomohly v léčbě. Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz