Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Ochranka plzeňského obchodního domu brutálně zbila bezdomovce

  • 3
Nadávkami, kopanci a ránami pěstí zasypali členové bezpečnostní agentury jednoho z bezdomovců v plzeňském nákupním centru Olympia. Podle svědkyně byl útok přehnaně agresivní a bezdůvodný.

Ředitel centra Olympia Petr Kohout se k útoku nechtěl vyjádřit s tím, že k tomu nemá pověření od vedení řetězce. O incidentu, který podle svých slov neviděl, si jen nechal předložit zprávu od bezpečnostní agentury Olympia G4S.

Čtenářka, jejíž jméno má redakce k dispozici, si kvůli obavě ze msty přála zůstat v anonymitě. Podle jejích slov nebyl k agresi důvod. Bezdomovec, zhruba padesátiletý, šel po chodbě a nesl si lahev vodky. Po chvíli k němu přistoupili dva členové bezpečnostní agentury G4S, která v Olympii hlídá, a začali ho slovně napadat.

Na místě prý zůstala krev

"Chlapíkovi to po chvíli nedalo a do jednoho strčil a povídá "Ále". V tom ho ti dva srazili k zemi a začali ho na chodbě plné lidí kopat," líčí čtenářka.

Když se lidé snažili muže zastat, ochranka jej prý odtáhla do únikového vchodu, kde ho zmlátila ještě víc. Podle čtenářky na místě útoku zůstaly tři velké kaluže krve, od krve měly být i zdi.

Jeden z mužů, kteří se incidentu účastnili, se podle čtenářky oháněl tvrzením, že je bratrem právě Petra Kohouta. "Říkal, že má od něj nařízení, že s nimi (bezdomovci, pozn. red.) mohou takhle zacházet. A že prý dostali ještě pochvalu od šéfa," popsala čtenářka. Ochranka nemá podle policie přitom téměř žádné pravomoci.

Nemohou chtít ani občanku

"Nemohou požadovat ani občanku. Vůbec nic, obzvláště když se neděje nic protiprávního. Mohou se obrátit na nás a i my v takovém případě můžeme požadovat maximálně občanský průkaz," uvedla policejní mluvčí Simona Čejková.

Fyzický útok je podle ní naprosto nepřípustný. Fyzické útoky na bezdomovce policie vyšetřuje vzácně, oni sami je totiž nehlásí. Pokud se na policii nějaké oznámení dostane, je to od náhodného kolemjdoucího.

Podle Laco Touška z filozofické fakulty, který se bezdomovectvím zabývá, jsou ataky na lidi bez střechy nad hlavou poměrně časté. "Nedochází k nim jen přímo v supermarketech, když si jdou koupit jídlo, ale třeba i při takzvaném fárání, kdy bezdomovci vybírají jídlo z popelnic," uvedl Toušek.