Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tanky řádily v terénu, aby pomohly drobným živočichům před vyhynutím

  18:05aktualizováno  18:05
Tanky a offroady o víkendu vyjely na Šlovický vrch u Dobřan na Plzeňsku, aby co nejvíce rozjezdily tamní terén. Paradoxně kvůli tomu, aby pomohly ochraně přírody. Žijí tam vzácní živočichové vázaní na lokality s rozrytou půdou. Nedávno tanky „kypřily“ půdu i v bývalém vojenském cvičišti u Stříbra.

Pro zachování druhové pestrosti některých přírodních lokalit je nutné, aby zde půdu neustále rozrušovala těžká technika. | foto: archiv J. Koptíka

„Týká se to především bývalých vojenských prostorů, které představují unikátní prostředí s výskytem mnoha vzácných druhů. Některé z nich jsou vázané na lokality, které potřebují neustálé rozrušování tak, aby nezarostly třeba travou nebo dřevinami,“ vysvětlil Martin Jiran ze Správy CHKO Český les.

O víkendu tanky z tohoto důvodu projížděly terén na Šlovickém vrchu u Dobřan. „Na tomto místě žijí druhy, které jsou ohrožené. Jde například o kuňku žlutobřichou nebo žábronožku letní,“ prozrazuje autor projektu a odborný konzultant Jiří Koptík.

Naprostým unikátem je korýš listonoh letní, který svým vzhledem trochu připomíná trilobita. „V České republice žije tak na deseti lokalitách. Je kriticky ohrožený,“ dodává Koptík.

Do krajiny vyrazilo na záchranu těchto živočichů šest bojových vozidel pěchoty a jeden transportér. „V loňském roce jsme zde poprvé provedli testovací jízdy. Tentokrát zde tanky projížděly tři dny. Teď budeme shánět další finanční prostředky, abychom mohli v projektu pokračovat,“ konstatuje Jiří Koptík.

Podobné opatření zajistili odborníci před nedávnem také na bývalém vojenském cvičišti u Stříbra. Zde tomuto účelu posloužil offroadový závod. „Žijí zde vzácní obojživelníci kuňka žlutobřichá a čolek velký. Potřebují k rozmnožování vodu. A ta se drží ve vyježděných kolejích,“ podotkl Martin Jiran.

Dlouholetá vojenská činnost, která způsobovala narušení povrchu, umožnila vzniknout unikátnímu bezlesému povrchu, který jako by napodoboval pravěkou krajinu. Průjezd tanků, offroadů nebo čtyřkolek je proto naprosto nezbytný. Pokud by neexistoval, mohlo by dojít k zániku lokality a vyhynutí některých místních živočichů.

Ovšem tento způsob ochrany vyžaduje přísný dohled odborníků. Není možné, aby se někdo jen tak do těchto míst vydal třeba se čtyřkolkou a bez kontroly se zde projížděl. „Vždycky je zapotřebí odborný dohled a souhlas majitele pozemku. Je také dobré, aby všechno bylo naplánované společně s lidmi, kteří dobře znají místní prostředí,“ upozorňuje Martin Jiran.

Při představě projíždějících těžkých vozidel se člověk neubrání myšlence, že někteří ze živočichů skončí pod jejich koly nebo pásy. „Tomu samozřejmě nejde zabránit. Ale pokud se na těchto místech nebude jezdit vůbec, tak odtud ty druhy vymizí úplně,“ vysvětlil Martin Jiran.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Na památníku Díky, Ameriko! v Plzni už se tyčí nové žulové pylony

Vztyčení nových pylonů památníku Díky, Ameriko! na původním místě v plzeňské...

Dělníci po dvou letech opět nainstalovali dva obří žulové kvádry na plzeňský památník Díky, Ameriko! Z centra města...

Soud poslal invalidního důchodce do vězení za týrání své mladé ženy

Invalidního důchodce Milana B. přivezla eskorta z věznice ke klatovskému...

Čtyřletý nepodmíněný trest vyměřili klatovští soudci čtyřiašedesátiletému invalidnímu důchodci Milanovi B. za týrání...

Z domu v Plzni spadla část okna. Chodkyně po leknutí zkolabovala

Z opravovaného domu v Plzni spadla část okna na chodník, záchranáři jednu...

Na chodník frekventované Klatovské třídy v Plzni spadla z opravovaného domu část okna. Není jisté, zda skleněná tabule...

Najdete na iDNES.cz