Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tanky řádily v terénu, aby pomohly drobným živočichům před vyhynutím

  18:05aktualizováno  18:05
Tanky a offroady o víkendu vyjely na Šlovický vrch u Dobřan na Plzeňsku, aby co nejvíce rozjezdily tamní terén. Paradoxně kvůli tomu, aby pomohly ochraně přírody. Žijí tam vzácní živočichové vázaní na lokality s rozrytou půdou. Nedávno tanky „kypřily“ půdu i v bývalém vojenském cvičišti u Stříbra.

Pro zachování druhové pestrosti některých přírodních lokalit je nutné, aby zde půdu neustále rozrušovala těžká technika. | foto: archiv J. Koptíka

„Týká se to především bývalých vojenských prostorů, které představují unikátní prostředí s výskytem mnoha vzácných druhů. Některé z nich jsou vázané na lokality, které potřebují neustálé rozrušování tak, aby nezarostly třeba travou nebo dřevinami,“ vysvětlil Martin Jiran ze Správy CHKO Český les.

O víkendu tanky z tohoto důvodu projížděly terén na Šlovickém vrchu u Dobřan. „Na tomto místě žijí druhy, které jsou ohrožené. Jde například o kuňku žlutobřichou nebo žábronožku letní,“ prozrazuje autor projektu a odborný konzultant Jiří Koptík.

Naprostým unikátem je korýš listonoh letní, který svým vzhledem trochu připomíná trilobita. „V České republice žije tak na deseti lokalitách. Je kriticky ohrožený,“ dodává Koptík.

Do krajiny vyrazilo na záchranu těchto živočichů šest bojových vozidel pěchoty a jeden transportér. „V loňském roce jsme zde poprvé provedli testovací jízdy. Tentokrát zde tanky projížděly tři dny. Teď budeme shánět další finanční prostředky, abychom mohli v projektu pokračovat,“ konstatuje Jiří Koptík.

Podobné opatření zajistili odborníci před nedávnem také na bývalém vojenském cvičišti u Stříbra. Zde tomuto účelu posloužil offroadový závod. „Žijí zde vzácní obojživelníci kuňka žlutobřichá a čolek velký. Potřebují k rozmnožování vodu. A ta se drží ve vyježděných kolejích,“ podotkl Martin Jiran.

Dlouholetá vojenská činnost, která způsobovala narušení povrchu, umožnila vzniknout unikátnímu bezlesému povrchu, který jako by napodoboval pravěkou krajinu. Průjezd tanků, offroadů nebo čtyřkolek je proto naprosto nezbytný. Pokud by neexistoval, mohlo by dojít k zániku lokality a vyhynutí některých místních živočichů.

Ovšem tento způsob ochrany vyžaduje přísný dohled odborníků. Není možné, aby se někdo jen tak do těchto míst vydal třeba se čtyřkolkou a bez kontroly se zde projížděl. „Vždycky je zapotřebí odborný dohled a souhlas majitele pozemku. Je také dobré, aby všechno bylo naplánované společně s lidmi, kteří dobře znají místní prostředí,“ upozorňuje Martin Jiran.

Při představě projíždějících těžkých vozidel se člověk neubrání myšlence, že někteří ze živočichů skončí pod jejich koly nebo pásy. „Tomu samozřejmě nejde zabránit. Ale pokud se na těchto místech nebude jezdit vůbec, tak odtud ty druhy vymizí úplně,“ vysvětlil Martin Jiran.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Plzeň - CSKA Moskva 2:2, výhru v Lize mistrů vzala penalta v nastavení

TO MĚL BÝT GÓL. Michael Krmenčík se dží za hlavu po neproměněné šanci v utkání...

Plzeňští fotbalisté mířili v Lize mistrů k domácímu vítězství, proti CSKA Moskva zbývalo pár vteřin z pětiminutového...Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...

Vrba: Výborný výkon, ale nemůžeme dostat gól v nastavení z penalty

Trenér plzeňských fotbalistů Pavel Vrba při utkání s CSKA Moskva.

Spokojen s výkonem, zklamán výsledkem. „Nemáme se za co stydět, ale... Nemůžeme dostat v nastavení gól z penalty,“...

Žhavé zboží Krmenčík. Plzeň může svého střelce prodat za čtvrt miliardy

Plzeňský Michael Krmenčík se raduje z gólů v Lize mistrů proti CSKA Moskva.

Do nohou se mu čím dál víc zakusovaly křeče, a přestože měl touhu zůstat, pochopil, že zápas nedohraje. Mávl na...

Další z rubriky

Součástí obchvatu Plas bude vysoký obloukový most. Překlene celé údolí

Vizualizace mostu přes údolí Plas.

V roce 2022 by mohla začít stavba obchvatu Plas na Plzeňsku. Jeho součástí je 400 metrů dlouhý obloukový most přes...

Herečka, hokejista a architekt. Dvorana slávy uvítala další tři legendy

Do Dvorany slávy Plzeňského kraje nově vstoupili architekt Jan Soukup, herečka...

Je krásné získat ocenění za práci, kterou člověk miluje a dává do ní vše. Na tom se shodují herečka Monika Švábová,...

Hejtmanství posílá peníze na strážníky, zaměří se na průmyslové zóny

Úřady si začínají všímat ubytoven.

Plzeňský kraj posílá první milion na posílení bezpečnosti a pořádku u průmyslových zón. Chybí ale strážníci. Zástupci...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz