Obyvatele Dýšiny čeká 1. června referendum. (Ilustrační snímek)

Obyvatele Dýšiny čeká 1. června referendum. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Obyvatele Dýšiny čeká referendum kvůli plnírně plynů

  • 1
Obyvatele Dýšiny na severním Plzeňsku čeká 1. června referendum kvůli zdejší průmyslové plnírně plynů Flaga. Firma už tu funguje roky, jenže nyní přijala nové předpisy a rozšířila bezpečnostní zóny. Místní lidé proto začali požadovat, aby společnost tak nebezpečný provoz odstěhovala pryč.

Plnírna plynů fungovala v Dýšině roky, teď se ale místním znelíbila. Společnost totiž musela upravit havarijní plány pro případ, že by se v plnírně plynů stalo neštěstí.

Odborníci přepočítávali bezpečnostní zóny kolem sídla firmy. A znalec dospěl k závěru, že v okruhu 252 metrů kolem místa, kde se plyn plní, nesmí stát vůbec nic, a v dalším okruhu v rozmezí 252 až 345 metrů od místa přečerpávání propan butanu jen zvlášť odolné stavby.

"Vlivem nově přijatých předpisů se zvětšily bezpečnostní zóny, takže bytová výstavba, která je bezprostředně v blízkosti Flagy, je v enormním nebezpečí. Stavební parcely tam ztrácejí hodnotu. Pokud bychom akceptovali všechna bezpečnostní opatření, obec je lidově řečeno zaříznutá a dál se nebude rozvíjet. Obyvatelé si uvědomují, že je to problém všech, nejenom lidí žijících blízko plnírny," vysvětluje dýšinský starosta Jaroslav Štilip.

Ještě před dvěma roky vše vypadalo, že nový havarijní plán bude jen formalita. Letos v lednu ale při veřejném jednání na radnici začali místní lidé požadovat, aby firma tak nebezpečný provoz odstěhovala pryč. Zastupitelstvo tedy rozhodlo o vypsání místního referenda.

Plyn bouchl v plnírně v roce 2003

Jaromír Špičák z firmy Flaga plyn se lednového jednání zúčastnil. Prohlásil, že už v roce 2008 neúspěšně připomínkovali změny v územním plánu obce.

"Jejich postoj vůči nám byl velmi negativní. Nynější dění chápeme tak, že si obec připravuje půdu pro vymístění naší společnosti. Referendum je hezká věc, ale bez dalších jednání je to jen výkřik do tmy," upozorňuje Špičák. Připomněl dva týdny staré soudní rozhodnutí, podle něhož se v některých lokalitách Dýšiny nesmí stavět do doby, dokud nebude územní plán obce v souladu s bezpečnostními předpisy.

Na dýšinské zastupitele se podle starosty Štilipa obrátili už dva majitelé pozemků z okolí plnírny s tím, aby je od nich obec vykoupila. "Zastupitelstvo se k tomu vyjádřilo zamítavě. Zatím se jednalo o pozemky, ne o nemovitosti. Několik lidí už na zastupitelstvu zjišťovalo postoj obce pro případ, že by kvůli znehodnocení svých pozemků podali žaloby na firmu. Pokud této možnosti chtějí využít, obec jim v tom bránit nebude," dodal starosta Štilip.

Jaromír Špičák z Flagy vysvětluje, že nové bezpečnostní zóny jsou kvůli tomu, aby v případě jakékoli havárie byly co nejmenší následky v okolí.

"Samozřejmě děláme vše pro to, aby k ničemu nedošlo. Rozšíření zón vycházející z posudku zadaného Plzeňským krajem nás ale staví do pozice nepřátelské firmy. Nedokážeme předvídat, jak se situace vyvine. Pokud budeme muset odejít, budeme to považovat za zmaření investice a samozřejmě budeme chtít náhradu," doplňuje Špičák.

Záchranáři vyjížděli do plnírny plynů v Dýšině v roce 2003. Tehdy unikal ze zásobníku plyn, a když přišel zákazník zaplatit a otevřel dveře buňky, plyn se dostal do jejího nitra, kde byl zapnutý vařič a nastal výbuch. Zdravotníci tehdy ošetřili dva zraněné.

Lidé z Dýšiny budou 1. června hlasovat v referendu kvůli místní plnírně plynů.

Lidé z Dýšiny budou 1. června hlasovat v referendu kvůli místní plnírně plynů.