Výtvarně pojaté fasády na plzeňských panelácích

Výtvarně pojaté fasády na plzeňských panelácích | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Obrázky na fasádách plzeňských paneláků dráždí architekty i radnici

  • 7
Plameňáci, krabičky od sirek, letadla nebo i tváře amerických herců. To vše lze najít na nových fasádách plzeňských paneláků. Takto ztvárněná reklama vadí architektům, podle nichž jde o propagaci kýče a devastaci veřejného prostoru. S kritikou se ozvala už i radnice, ale přiznává, že je bezmocná.

Útvar koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu zadal vypracování estetické studie sídliště Slovany, kde by měla být například doporučení, jaké barvy se pro konkrétní domy nebo části území hodí.

Výtvarně pojaté fasády na plzeňských panelácíchVýtvarně pojaté fasády s reklamami na plzeňských panelácích

"Lidem to nemůžeme nařizovat, protože barva fasád nepodléhá regulaci. Chceme to proto zkusit formou doporučení majitelům domů," uvedla ředitelka útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká.

PRO A PROTI

Jan Zábran, plzeňský architekt: "Posunuje nás to o dva tisíce kilometrů dál na Východ. Na Západě by takovéto hyzdění veřejného prostoru nebylo možné."

Milan Strnad, plzeňský výtvarník a autor mnoha výtvarně pojatých fasád: "Je dobře, že fasády vzbuzují emoce. Lidí, kterým se takovéto fasády líbí, je ale víc než kritiků."

Když se koncepce na Slovanech osvědčí, vzniknou i na jiných sídlištích. Podle Vostracké se začíná na Slovanech i proto, že je část sídliště památkově cenná - je zde skupina domů vybudovaných za minulého režimu ve stylu Sorela neboli socialistického realismu.

Úmysl je to sice bohulibý, ale je to trochu pozdě, zní hlas oponentů.

Architekt Ondřej Janout se pozastavuje nad tím, že když chce někdo v domě vyměňovat okna, podléhá to stavebnímu povolení, ale když si někdo vymaluje na panelák obřího plameňáka, který patří do říše "echtkýčů", tak to nikoho nepohorší.

Architekta děsí i to, že reklamní fasády zůstanou na panelácích po desetiletí.

Výtvarně pojaté fasády na plzeňských panelácích

"Máme fasády nasmlouvané na pět let, po které majitelům domů platíme za reklamu," oponuje výtvarník a autor kreslených motivů na fasádách Milan Strnad. Zábran si ale myslí, že přetření tak sytých barev bude stát velké peníze a majitelé to nebudou chtít platit.

Podle Zábrana je špatné, že generace sídlištních dětí vyrůstá obklopená kýčem. "I když kýč má někdy i odstrašující funkci, ale v to můžeme jen doufat," dodává architekt.

Vadí vám výtvarně pojaté reklamní fasády paneláků?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 29. října 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 438
ANO
ANO 153