OBRAZEM: Devadesát závodníků s traktory se v Dožicích prohánělo bahnem

• 1
Devadesátku mužů a žen neodradil ani extrémně rozbahněný terén od toho, aby v sobotu usedli za volanty domácích traktůrků, přibližovadel a traktorů tovární výroby a změřili svůj um a sílu strojů na trati devátého ročníku traktoriády v Dožicích na jižním Plzeňsku. Jejich souboji přihlíželo na tři tisíce diváků.

"Na trati je šílený bahno. Jednou už jsem to tady skoro zažil. Ale jak je v tom dneska míň vody, tak to míň lepí a nechce to zatáčet," podělil se o pocity po prvním kole Jiří Plemeník z Třemešné na Táborsku.

Letos podruhé závodil v kategorii domácích přibližovadel. Jeho stroj byl původně úzkým mikrobusem Subaru Libero. "Teď má motor z wartburgu. S výkonem kolem 50 koní jede na rovině s přehledem až 130 kilometrů," hlásil hrdě Plemeník.

Dožická traktoriáda - závody doma vyrobených i továrních traktorů
Dožická traktoriáda - závody doma vyrobených i továrních traktorů. Závodnice

Dožická traktoriáda. Na snímku vpravo závodnice číslo 9 Andrea Loudová.

Byl jedním ze šťastnějších, kteří závod dokončili. Více než 15 závodníků totiž nedojelo. V rozbahněné trati byly vyjeté velmi hluboké koleje. Ty se staly pastí pro většinu strojů s nízkým podvozkem.

Dožická traktoriáda - závody doma vyrobených i továrních traktorů. Plemeník
Dožická traktoriáda - závody doma vyrobených i továrních traktorů.

Dožická traktoriáda - závody doma vyrobených i továrních traktorů. Na snímku vlevo loňský vítěz Jiří Plemeník.

"Rallye Paříž-Dakar je proti tomu dovolená," říkal další ze závodníků Josef Bílý, který závodil s přestavěnou octaviií z roku 1962.

Letošní nejrychlejší čas ve dvoukolovém závodě zajel Jan Pančík s traktůrkem domácí výroby - 4.10 minut. Vítěz divácké soutěže Jiří Vokurka to s podomácku vyrobeným Matesem zvládl jen o osm setin sekundy pomaleji.