Klášter v Chotěšově

Klášter v Chotěšově | foto: MF DNES

Lidé si v anketě přáli obnovu kláštera v Chotěšově, ten ale dál chátrá

  • 13
Když zachránit některou památku z Plzeňského kraje, tak klášter v Chotěšově. Tak rozhodli čtenáři v loňské anketě na iDNES.cz. Ani po roce se ale klášterní areál nedočkal většího přísunu financí. Stále nemá opravenou celou střechu a jeho budoucnost je v rukou občanských sdružení.

Klášter je od roku 2010 národní kulturní památkou a před rokem se dostal do užšího výběru ankety ohrožených památek v Plzeňském kraji. Prostředky na jeho obnovu se ale shání pořád těžko.

"Komplex se stále opravuje po malých částkách od půl milionu do jednoho a půl milionu korun," říká předseda Občanského sdružení klášter Chotěšov a známý architekt Jan Soukup.

Převážnou část peněz na opravy a údržbu kláštera shánějí dobrovolníci. Vypisují granty a pořádají akce pro veřejnost.

Jednou z nich je i Večer pro klášter Chotěšov, který se letos uskuteční v sobotu 3. srpna. Návštěvníkům nabídne koncerty, výstavy i komentované prohlídky. Organizátoři chtějí přilákat co nejvíce lidí, kteří zaplacením vstupného přispějí na údržbu jedné z nejzchátralejších památek v kraji.

Jan Soukup láká návštěvníky do klášterních chodeb, kde je i v letním parnu příjemně chladno. Právě on sesbíral poznatky o klášterním kostelu, který v areálu kdysi stával a vytvořil i vizualizaci. Ta má divákům přiblížit, jak kdysi klášterní kostel vypadal. O své práci bude přednášet během odpoledního programu Večera pro klášter, který začne už ve 14 hodin a potrvá až do půlnoci.

Projekt vznikl před jedenácti lety, aby pomohl sehnat peníze na drobné záchranné aktivity v areálu kláštera. Benefiční akce v režii asociace mladých dobrovolníků Chotěšovská vlna byla úspěšná. Její výtěžek umožnil například vyčištění podzemní štoly, kde byly problémy s odtokem vody.

Klášter si oblíbili filmaři, natáčel tu i Gérard Depardieu

Klášter je známý nejen mezi lidmi v regionu, stal se také oblíbenou kulisou filmařů. Ti sem naposledy zavítali v březnu minulého roku společně s hercem Gérardem Depardieu.

Natáčel tu snímek Muž, který se směje podle románu Victora Huga (více o návštěvě slavného herce v Chotěšově čtěte zde).

V minulosti tu také vznikla část filmu Andělská tvář nebo seriál Dobrodružství kriminalistiky.

Přesto se ale nedaří sehnat uspokojivou částku, která by neutěšený stav kláštera pomohla jednorázově vylepšit.

Gérard Depardieu přijíždí na natáčení do Chotěšova.

Jak podotkl Jan Soukup, občanské sdružení klášter Chotěšov zatím areál stále jen zachraňuje.

"Jen na střechy a krovy bylo dosud vybráno třicet milionů korun, zatímco celková oprava by si vyžádala až 56 milionů. Již v loňském roce se však asociaci povedlo renovovat barokní pavilon, v němž dnes sídlí Muzeum Dobrovolných hasičů Plzeňského kraje," sdělil Soukup.

Možností i pro drobné dárce je ale spousta. "Díky projektu Kup si své okno se podařilo opravit 50 z asi 350 oken v celém objektu," vypočítává Soukup s tím, že tato akce stále pokračuje. Kromě příležitostných dárců se na záchraně historické památky podílí také ministerstvo kultury a Plzeňský kraj.

Existuje také návrh na zřízení depozitáře barokních soch z Plzeňského kraje, který by mohl v klášteře sídlit.

"V současné době jsou sochy umístěné venku a jsou v hrozném stavu. Mohly by se vytvořit jejich kopie a originály soch by bylo možné uložit do přízemí kláštera. Jeho výhodou je, že je bezbariérový a expozice by nepotřebovala další dispoziční změny," dodává Soukup, který by v klášterním komplexu rád viděl kulturní centrum pro výstavy a koncerty.

Od roku 1991 patří klášter obci. Do té doby se zde vystřídalo mnoho vlastníků. Asi největší škody zde napáchala na začátku druhé poloviny 20. století Československá armáda.