Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příprava „Obláčku nad Plzní“ od Jiřičné finišuje, čeká se na razítko

  19:00aktualizováno  19:00
Léta odkládaný projekt na vybudování nového komplexu pro plzeňské hematoonkology od architektky Evy Jiřičné je o krok blíže realizaci.Ministerstvo financí totiž definovalo požadavky pro převod pozemku ze státu na registr. A nyní se připravuje smlouva o výstavbě s Fakultní nemocnicí Plzeň.

Vizualizace budoucí nástavby nemocnice. | foto: AI - DESIGN

Před čtyřmi lety zemřel primář hematoonkologie Fakultní nemocnice v Plzni, renomovaný lékař Vladimír Koza. Jedním z jeho přání, které už nestačil realizovat, byl takzvaný Obláček nad Plzní.

Jedná se o dvoupatrovou nástavbu nad osmým patrem největšího pavilonu nemocnice v Plzni na Lochotíně. Právě tam by hematoonkologové nově sídlili. Projekt vypracovala renomovaná architektka Eva Jiřičná.

Zvláštností - a zároveň zádrhelem - plánu je, že výstavba „Obláčku“ na státní budově by byla hrazena ze soukromých peněz. Shromáždil je Český národní registr dárců kostní dřeně, který primář Koza založil.

A právě navrhované spojení soukromého a státního majetku a s tím související obavy z případných komplikovaných soudních sporů jsou jedním z důvodů, proč se výstavba neustále oddalovala.

„I Eva Jiřičná je smutná, že její projekt na realizaci stále čeká,“ podotkl Daniel Pagáč, šéf Českého národního registru dárců kostní dřeně. Peníze na „Obláček“, který má i stavební povolení, přitom už několik let leží na účtu registru.
Přesto se ale podle Pagáče začalo blýskat na lepší časy.

„Ministerstvo financí definovalo požadavky pro převod pozemku ze státu na registr a vytvořilo čtyři varianty převodu. To je pro nás pokrok. Nyní se na základě těchto variant připravuje podpis nové smlouvy o výstavbě s fakultní nemocnicí,“ popsal Pagáč.

Advokát Jaroslav Svejkovský, který jedná za registr, připomněl, že mezitím, co se „Obláček“ projednával, došlo ke změně zákona o nakládání s majetkem státu, což by mohlo dokončení procesu zrychlit.

Po podpisu smlouvy s registrem musí podle Pagáče nemocnice požádat o souhlas ministerstvo zdravotnictví. To požádá o schválení ministerstvo financí a potom převod musí ještě schválit vláda. „Podle mých informací ředitel fakultní nemocnice se stavbou problém nemá,“ sdělil Svejkovský.

Mluvčí nemocnice Gabriela Levorová uvedla, že verdikt musí vynést ministerstvo zdravotnictví. Podle odhadu jeho mluvčího Ladislava Štichy by registr mohl začít stavbu připravovat v řádu několika měsíců.

Architektka Eva Jiřičná.

Architektka Eva Jiřičná.

Šticha uvedl, že se jedná o jediný projekt svého druhu v Česku, kdy soukromý subjekt chce za své peníze realizovat přístavbu státní budovy. „Vyřešit související majetkové vztahy je však dle platné legislativy velmi komplikované,“ podotkl Šticha.

O rizikovosti podobného projektu je přesvědčené i ministerstvo financí. „Podobné projekty by se měly schvalovat jen v ojedinělých případech, jelikož spoluvlastnictví státu a nestátního subjektu je pro složitost vzájemných vztahů obecně nevhodné,“ konstatovala Kateřina Vaidišová z ministerstva financí.

A jak se světoznámá architektka k projektu dostala? „Vladimír Koza byl člověk, kterého jsem si vážila téměř nejvíc. Jednou v noci mi napsal e-mail, zda bych pro něj chtěla udělat malý obláček nad nemocnicí. Chtěl, aby pacienti i jejich blízcí trávili čas v krásném prostředí. Ten výhled z horního patra je úžasný,“ uvedla před lety Jiřičná.

Architektka navrhla komplex, v němž budou ordinace, pokoje pro pacienty i dárce, laboratoře i kanceláře registru. „Je tam i restaurace a přednáškový sál,“ dodala Jiřičná.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Najdete na iDNES.cz