V Němčovicích na Rokycansku si pořídili vlastní popelářské auto, tento týden

V Němčovicích na Rokycansku si pořídili vlastní popelářské auto, tento týden vyjelo poprvé. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Obec na Rokycansku si koupila vlastní popelářský vůz. Ušetří desetitisíce

  • 1
V Němčovicích, malé obci na Rokycansku se 150 obyvateli, se rozhodli vystoupit z mašinérie placení vysokých poplatků za svoz odpadů. Koupili si vlastní popelářský vůz, ukončili smlouvu s firmou Lidrone a začali si popelnice vyvážet sami.

Obec podle starosty Karla Ferschmanna reagovala na to, že svozové firmy neustále zvyšují ceny za svoz odpadů. Loni si firma Lidrone naúčtovala 70 tisíc.

"Navíc si účtují množství odpadu, které v popelnicích může být, a ne to, které v nich skutečně je. Finančně nezohlední například to, že někdo jede na dovolenou," nastínil Ferschmann, který odhaduje, že obec může uspořit třetinu, možná až polovinu prostředků, které dříve platila svozové firmě.

Němčovice podle starosty firmě Lidrone v roce 2003 platily 1 208 korun za popelnici a rok, dnes už obci firma účtuje
2 138 korun.

"Spousta obcí, zvláště ty větší, jdou nejjednodušší cestou zvýšení poplatku pro obyvatele. My ale touto cestou jít nechceme," líčil Ferschmann.
 
Obec tedy odpad odveze vlastním kukavozem, vysype ho ve vlastním sběrném dvoře. Tam ho ještě najatí pracovníci dotřídí, aby na skládku, která je drahá a jejíž cena bude stoupat, putovalo jen to nejnutnější.

Výhodou prý je, že obec nemusela nikoho přijímat. Když nepočítá dvě síly, které si každý týden najme vždy na dvě hodiny na svoz a dotřídění odpadu.

Němčovice nabízí službu i dalším obcím

"Pokud by měly další obce z okolí zájem, tak bychom to pro ně dělali také a určitě levněji než svozové firmy. Nechceme si z toho dělat byznys, ale spíš využít zakoupeného auta a pomoci obcím ušetřit," míní Ferschmann.

Obec koupila ojetý, třináct let starý kukavůz značky MAN. "Pořídili jsme ho ani ne za sto tisíc korun. Auto si sami umíme opravit a udržovat, takže s jeho stářím nebude problém," míní starosta.

Němčovice mají podle něj jednu výhodu – i sběrný dvůr totiž provozují vlastními silami. "Všechny ostatní obce provoz sběrného dvora předali svozové firmě, a ta jim účtuje náklady na jeho provoz. Jedna z obcí na Rokycansku platí firmě mezi 40 a 50 tisíci korunami měsíčně. To je 600 tisíc korun za rok. My jsme naopak dosáhli toho, že při provozování sběrného dvora se nedostáváme do ztráty," dodal Ferschmann.