Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obchodní akademie v Plzni a Klatovech patří v kraji k elitě

  14:51aktualizováno  14:51
Nejlepší adresa středoškolského vzdělávání v západočeském kraji je plzeňské náměstí T. G. M. Měřeno výsledkem státních maturit tu sídlí nejúspěšnější gymnázium a druhá nejlepší odborná škola - obchodní akademie. Naopak prestižní Gymnázium na Mikulášském náměstí se mezi prvními neumístilo.

Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Trojice nejúspěšnějších gymnázií a odborných škol v každém kraji zveřejnilo ve čtvrtek ministerstvo školství.

Místa "na bedně" obsadilo kromě Masarykova gymnázia druhé Církevní gymnázium a třetí, rovněž plzeňské Gymnázium F. Křižíka. Všechna tři se vešla také do první stovky v zemi - obsadila 60., 73. a 93. místo.

Prvenství mezi odbornými školami patří v kraji obchodní akademii v Klatovech, třetí je elektrotechnická průmyslovka v Plzni. Obě obchodní akademie jsou navíc v první desítce republikového srovnání - na 8. a 9. místě.

Opačný konec žebříčku zatím zůstává v utajení. Ministr řekl, že nebude sestavovat negativní žebříčky, ale rodičům vzkázal, že se mají podívat třeba do výročních zpráv škol, kde by měli umístění najít.

"Studenti si správně zvolili předměty," myslí si ředitelka

"Mám obrovskou radost," neskrývala nadšení ředitelka Masarykova gymnázia Margit Turníková. "To, jak připravujeme žáky, je dlouhodobý proces a výsledek na naší škole nebyl jiný než v předchozích letech. Hodně ale záleželo na tom, jak si studenti zvolí předměty, a je vidět, že se rozhodovali správně," doplnila s tím, že většina žáků volila vyšší úroveň maturity. Ačkoli má výhrady k obsahu státních maturit, za skvělou pokládá Turníková jejich logistiku a zpracování dat.

Pro ředitelku klatovské obchodní akademie Soňu Rabušicovou bylo kromě prvenství příjemným překvapením to, že 47% studentů maturovalo s vyznamenáním. Na školu s rodinnou atmosférou a zaměřením na jazyky či sport podle ní přicházejí chytré děti s jasným zaměřením, přestože nepořádá přijímací zkoušky a vybírá podle prospěchu.

Právě v souvislosti s přijímáním na střední školy konstatoval ředitel Obchodní akademie v Plzni Miloslav Skuhravý, že by vítal srovnatelné výstupní testy, jako je státní maturita, i u základních škol. "Úroveň tam kvůli odchodům na víceletá gymnázia rok od roku klesá a prospěch, kterým se při přijímání řídíme, je zkreslený tím, jak nároční kde na děti jsou," řekl Skuhravý.

Prestižní gymnázium se mezi nejlepšími neumístilo

Podle ředitele Gymnázia F. Křižíka Jana Řepíka celostátní výsledky jasně ukázaly, že není rozdíl mezi zřizovateli.

"Výsledky v tomto kraji hovoří jasně - jako první se umístilo státní gymnázium, druhé církevní a třetí soukromé. Navíc v celostátním žebříčku se jako nejlepší ukázala škola soukromá. Důležité je, jaká je škola uvnitř,"míní Řepík.

Překvapením pro řadu Plzeňanů může být, že se v první trojici neumístilo tradičně prestižní Gymnázium Mikulášské náměstí. Ředitel Josef Trneček konstatoval, že ještě nemá souhrnné výsledky a nemůže se tedy příliš vyjadřovat.

"Snažili jsme se dělat ústní část poměrně náročnou. Jednoho žáka jsme dokonce nechali propadnout. Možná jsme byli trochu znevýhodněni přírodovědným zaměřením školy. Na výběr bylo jen z cizího jazyka a matematiky, přírodovědné předměty chyběly. Žebříček vedou gymnázia zaměřená spíše humanitně, což mě napadá jako jeden z možných důvodů," sdělil Trneček.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz