Obce na Rokycansku doufají, že značky vytlačí kamiony zpět na dálnici

  17:29aktualizováno  17:29
Plzeňský kraj připravuje na únor instalaci přibližně čtyř stovek zákazových značek pro vjezd do míst, kde se kamiony snaží vyhnout mýtnému, a tam, kde hrozí nebezpečí lidem. V obcích na Rokycansku se těší, že se zbaví těžké dopravy.
Obce na Rokycansku doufají, že značky vyženou těžká nákladní auta na dálnici. (Ilustračnní snímek)

Obce na Rokycansku doufají, že značky vyženou těžká nákladní auta na dálnici. (Ilustračnní snímek) | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

V první fázi se bude kraj snažit vytěsnit kamiony ze silnice z Rokycan do Plzně. Pomůže to hlavně Ejpovicím, kde se dopravní zatížení za tři roky zvýšilo o 60 procent.

"Projektant nyní spolu s krajem připravuje plán osazení značek a uzavírek," uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Bauer. "Teprve pak se k tomu definitivně vyjádří dopravní inspektorát. Kraj zatím dostal od policie předběžné stanovisko k záměru," připomněl.

Starostka Ejpovic Marie Šrailová vítá záměr nepustit do obce kamiony a náklaďáky, které jen projíždějí. "Každé auto, které do obce nepřijede, je přínosem pro lidi, kteří v Ejpovicích bydlí. Když odtud jedete, musíte dát na křižovatce přednost autům ze všech tří ostatních směrů. A to je někdy skutečně o nervy," řekla Šrailová.

Po hlavní silnici přes okraj Ejpovic denně projede 1 000 kamionů, po osazení značek by jich do obce vjela jen polovina, zbylých 500 jich obcí jen projíždí. "A k tomu připočítejte dalších 6 000 osobních aut denně. Výrazně by nám pomohl jen obchvat," upozornila starostka, podle níž jsou každý den v ohrožení děti, které cestou na autobus nebo ze stanice domů musí tuhle frekventovanou silnici bez přechodů přecházet.

Nákladní auta se valí také přes městečko Mýto

Po zavedení poplatku pro nákladní auta a kamiony na dálnicích se najednou začala tahle silniční monstra opět ve velkém valit také přes městečko Mýto na Rokycansku.

Starosta František Končel by byl rád, kdyby se značky zakazující průjezd kamionů objevily i na staré výpadovce z Rokycan přes Mýto do Berouna a Prahy. Právě po téhle trase se řada šoférů vyhýbá placení poplatků za použití dálnice.

"Zatím nemáme informace o tom, že by značky měly být i u nás, přestože jsme o tom už několikrát jednali. Není to jen problém Mýta, ale i Holoubkova, Kařezu a dalších obcí na téhle silnici," připomněl Končel.

O tom, jak situace v Mýtě vypadá, má starosta ty nejčerstvější možné údaje. V prvním prosincovém týdnu tři dny sledovali a počítali v náhodně vybraných dopoledních hodinách, kolik aut jede po hlavní silnici napříč celou obcí.

"V průměru to vychází na 600 aut za hodinu, nákladních a kamionů je z nich zhruba polovina. Když se na to podíváte tak, že na dálnici mají nižší mýto kamiony, jejichž motory splňují normy Euro 4 a 5, tak z toho vyplývá, že to nejhorší, tedy nákladní auta, jež nejvíc zatěžují své okolí, jezdí přes nás," povzdechl si starosta Končel.

Pokud skutečně na přelomu zimy a jara příštího roku dojde k osazování zákazových značek kolem Ejpovic, nové značení vyjde na statisíce korun. Upozornění budou už na dálnici D5 a poté i na sjezdech od Rokycan i od Plzně.

Předpokladem fungování nového režimu podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Bauera je, že dopravní policie bude kontrolovat, zda řidiči zákazy dodržují.

"Chceme vytěsnit tranzitní kamiony ze silnice II/605 (krajská silnice z Plzně na Prahu, kterou nahradila dálnice D5, pozn. aut.). Místních firem se to netýká," uvedl radní.

Na dalších silnicích inspektorát zatím zákazy neschválil. To je případ Chanovic na Klatovsku, kde loni vznikl kvůli místní dřevařské firmě obchvat, ale kamiony ho moc nevyužívají a jezdí po silnicích třetí třídy. Policie návrh zamítla kvůli špatným rozhledovým poměrům při vjezdu na silnici I/20 z Plzně do Českých Budějovic. 

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Další z rubriky

Recidivista dostal pět let za honičku s policií, při níž zemřela dívka

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Krajský soud v Plzni poslal na pět let do vězení recidivistu Jiřího Manycha za autonehodu, při níž zemřela jeho...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Zloděj v nemocnici okradl pacienta po amputaci nohy, chytili ho sanitáři

Policie zasahovala ve střešovické nemocnici proti muži, který ohrožoval...

Obětí zloděje se stal o víkendu muž hospitalizovaný po těžké operaci v plzeňské fakultní nemocnici. Protože po amputaci...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz