Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Centrum NTIS vylepší technologie pro neslyšící i modely vývoje povodní

  19:04aktualizováno  19:04
Západočeská univerzita v Plzni otevřela své největší vědecké centrum zaměřené na kybernetiku, matematiku a fyziku. Zařadila se tak mezi evropskou špičku výzkumu a vývoje. Centrum NTIS spolu s novými výukovými prostory fakulty aplikovaných věd přišly včetně vybavení na 1,355 miliardy korun.

Nové vědecké centrum ZČU v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Evropském centru excelence NTIS (Nové technologie pro informační společnost) najde uplatnění až 280 vědců.

Věnovat se budou vývoji automatického řízení strojů a procesů, informačním technologiím, výzkumu a vývoji nových inteligentních materiálů, výzkumu a vývoji nových tenkovrstvých materiálů a plazmových zdrojů, matematickému modelování a zpracování a aplikace prostorových dat.

V Plzni budou vznikat mimo jiné například vícevrstvé materiály pro automobilový či letecký průmysl, které jsou lehčí a mohou být pevnější než kov. Nepodléhají korozi a jsou jednodušeji recyklovatelné. Uplatnění najdou mimo jiné i ve zdravotnictví, například k výrobě implantátů.

Vědci chtějí zdokonalovat tenkovrstvé materiály, které se už dnes používají například ve skleněných oknech mrakodrapů. V chladných oblastech pak pomáhají držet teplo uvnitř staveb a v teplých krajinách ho naopak nevpouštějí dovnitř.

V práci zde bude pokračovat i tým profesora Josefa Psutky, který už vytvořil technologii umožňující neslyšícím sledovat titulky u živých televizních pořadů (více o tom čtěte zde). Zabývat se bude i tím, jak z psaného textu automaticky generovat mluvenou řeč.

Ukázka z filmu o zajímavostech práce vědců v centru NTIS

V centru NTIS budou také zdokonalovat matematické modely, které se vyžívají například pro zvýšení bezpečnosti obyvatel při záplavách. Dokáží totiž předpovědět, jak rychle,  jakým směrem a v jakém rozsahu se řeky rozlijí z koryt.

Výzkumníci budou spolupracovat s Evropskou kosmickou agenturou a budou se také podílet na budování evropského navigačního družicového systému Galileo.

„Zhruba dvě stě pracovníků už máme. Sháníme je po celém světě, i prostřednictvím inzerátů na zahraničních univerzitách,“ nastínil děkan Fakulty aplikovaných věd Miroslav Lávička s tím, že zájem mají i zahraniční odborníci, odhadem jich je nyní dvacet až třicet. Pocházejí z Německa, Belgie, Španělska, USA i z Indie.

Lávička nemá skromné cíle. V budoucnu by se rád porovnával nikoliv pouze s podobnými pracovišti v republice, ale především s těmi zahraničními.

„Je to pro nás velká šance. Je to příležitost, které jsme se chopili. Otevírání nové budovy je jen start,“ konstatuje Lávička.

Roční rozpočet centra dosáhne až 200 milionů korun

Podle ředitele centra NTIS Pavla Nováka bude roční rozpočet zařízení zhruba 180 až 200 milionů korun. Naplno tu zahájí činnost v lednu 2015.

Zároveň s centrem NTIS univerzita otevřela i Centrum technického a přírodovědného vzdělávání a výzkumu, které bude sloužit jako zázemí Fakultě aplikovaných věd ZČU.

Obě vědecká pracoviště sídlí v jedné budově se vzájemně propojenými křídly na ploše bezmála 23 tisíc m². Celkem zde bude pracovat téměř pět stovek zaměstnanců.

Vybudování obou center přišlo dohromady na 1,355 miliardy korun, téměř 80 procent pochází z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Podívejte se, jak rostlo nové vědecké centrum ZČU v Plzni 

Autoři: ,Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Roste prodej nemovitostí kvůli insolvenci, ceny realit mohou spadnout

Ilustrační snímek

Přibývá lidí, kteří se musí zbavit bytu nebo domu kvůli tomu, že nejsou schopni splácet hypotéku. To by mohlo zahájit...

Kůň v leknutí kopl do hlavy sedmiletého chlapce, letěl pro něj vrtulník

Vrtulník přepravil sedmiletého chlapce do plzeňské nemocnice. Malý pacient...

Splašený kůň kopl v neděli odpoledne ve Zruči-Senci na Plzeňsku sedmiletého chlapce. Dítě utrpělo vážný úraz hlavy a...

Najdete na iDNES.cz