Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé ze Stodu kdysi odešli žít na Nový Zéland. Netušili, že míří do pralesa

  10:24aktualizováno  10:24
Příběh osmdesáti obyvatel Stodu na Plzeňsku, kteří v roce 1863 odešli žít na Nový Zéland přibližuje výstava v areálu Depo 2015 v Plzni. Rodiny tehdy prodaly všechen majetek a odcestovaly, jenže místo slibované úrodné půdy a luk je čekal prales.

Příprava výstavy Dobrodruzi v prostorách Depo 2015 v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na počátku byl dopis. Dopis kapitána Krippnera z Nového Zélandu do Stodu, kterým chtěl přilákat nové osadníky... Vychválil tamní krajinu, přirovnával ji k šumavským hvozdům, vyzdvihoval i možnost získat úrodnou půdu. A sklidil úspěch - 83 obyvatel Stodu, asi čtyři desítky rodin, se skutečně rozhodlo v roce 1863 na dlouhou cestu vydat.

„Je to jedna z málo známých kapitol naší historie, emigrace z českých zemí v druhé polovině 19. století. České země jí nebyly charakteristické jako Slovensko nebo Norsko, odkud odešla významná část populace,“ konstatuje náměstek plzeňského primátora Martin Baxa.

Podle Jiřího Sulženka, programového ředitele Plzně 2015, si skupinka obyvatel Stodu vybrala pravděpodobně nejvzdálenější destinaci k emigraci. Lidé odcházeli v té době za lepším životem do Ameriky i do Ruska, na Nový Zéland nikoliv.

Rozhodnutí nebylo pro obyvatele Stodu vůbec jednoduché. Tím, že zvolili odchod, se zároveň vzdali možnosti se do své domoviny, Rakouska-Uherska, vrátit. „Museli podepsat dokumenty, kterými se k tomu zavazují,“ upozorňuje Sulženko.

Poté rodiny prodaly svůj veškerý majetek a vydaly se na předlouhou cestu. Nejprve vlakem do Prahy a odsud po železnici dále do Hamburku. Železniční trať byla do Plzně zavedena pouhý rok předtím a dá se předpokládat, že pro řadu z nich to bylo první cestování vlakem.

Z Hamburku putovali do Londýna, kde už nasedli na loď War Spirit a vydali se na tříměsíční plavbu na druhý konec zeměkoule. Během cesty tu na svět přišlo několik novorozeňat, několik lidí zemřelo.

„Na Zélandu se nesetkali s úrodnými šumavskými kopečky a loukami, ale s pralesem. Kdyby nebylo Maorů a jejich náčelníka Te Hemery, těžko říct, jestli by vůbec přežili,“ líčí Jiří Sulženko.

Až po několika letech v drsných podmínkách se Stoďané po nově postavené silnici mohli přesunout do vnitrozemí a vybudovat zde vesnici Puhoi, která se dodnes ke svému českému původu hlásí.

Slaví se tu výročí příjezdu obyvatel Stodu, hraje se zde Prodaná nevěsta, stáčí se tu šampaňské Lindauer. Mimochodem Gottfried Lindauer, který později proslul svými portréty Maorů, přicestoval na Nový Zéland s další vlnou emigrantů ze Stodska. Tu nalákali ti první... Přestože první roky se tu vskutku protloukali, domů psali dopisy plné optimismu.

Fotogalerie

Příběh Stoďanů objevil dramaturg Pavel Anděl. Náhodou se setkal s paní, která byla potomkem českých osídlenců Nového Zélandu.

„Přijela se podívat do Plzně do vlasti svých předků a vyprávěla pro mě úplně nepochopitelný příběh o tom, jak se několik desítek lidí z Mantova a dalších vesnic kolem Stodu sebralo a přesídlilo na druhý konec zeměkoule. Začali jsme pátrat po detailech a rozkryli neuvěřitelné osudy, ze kterých vzniknul materiál nejen na výstavu, ale i na chystaný celovečerní dokument a komiksovou knížku,“ svěřuje se Anděl.

Výstava Dobrodruzi je koncipována tak, aby si celý příběh návštěvník sám zažil. „Musí se vzdát občanství, musí projít bahnem, strávit tři měsíce v podpalubí, kde se rodí i umírají lidé, musí se setkat s náčelníkem Te Hemerou, zatančit si s ním tanec Haka a pustit se do budování vesnice Puhoi,“ prozradil Sulženko.

Unikátní formát výstavy je postavený na uceleném a silném příběhu vyprávěném lektory - herci.

Do prostor Depo 2015 se výstava Dobrodruzi přesunula z Písku, kde ji zhlédlo na 17 tisíc návštěvníků. V Plzni potrvá do poloviny srpna, ve všedních dnech bude otevřena od 11 do 19 hodin, o víkendech od 10 do 18 hodin, komentované prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu. Připraveny jsou i workshopy a přednášky na rozličná témata.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Najdete na iDNES.cz