Nový sjezd z klatovského přivaděče má lidem ulevit od tisícovek aut

  16:43aktualizováno  16:43
Až tisíce automobilů zmizí od srpna ze Sukovy ulice v Plzni. Otevře se totiž nový sjezd z klatovského přivaděče za borskou věznicí. Ten motoristy nasměruje na jinou trasu a v Sukově ulici a také na Klatovské třídě u borské přehrady zklidní dopravu.

Na středu 1: srpna naplánovali silničáři otevření nového sjezdu z klatovského přivaděče za borskou věznicí. | foto: Jaromír Pech, MAFRA

Nový sjezd z dálnice umožní řidičům přijíždějícím od Klatov, kterých jsou denně tisíce, aby se rychle dostali do průmyslové zóny Borská pole nebo k areálu univerzity. "Zprovoznění nájezdu a sjezdu z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici je naplánováno na 1. srpna," potvrdil šéf Ředitelství silnic a dálnic Plzeň Zdeněk Kuťák.

Proč je těch několik desítek metrů silnice tak důležitých? Řidiči, kteří míří na Borská pole, už nebudou muset jezdit až na kruhový objezd a pak k cíli Sukovou či Folmavskou ulicí, kde je zbrzdí semafory. Pokud sjedou hned za věznicí, délkově bude jejich trasa maximálně srovnatelná, ale nezbrzdí je žádné semafory.

Šéf plzeňských dopravních policistů Karel Machulda říká, že pro zprovoznění nového sjezdu z dálničního přivaděče je polovina prázdnin ideálním obdobím.

"Řidiči si mají čas zvyknout na nové trasy do začátku školního roku. Očekáváme, že otevření nového sjezdu pomůže snížit počet aut v Sukově ulici i na Klatovské třídě kolem borské přehrady, protože pro řidiče bude samozřejmě nejvýhodnější jezdit co nejkratší trasou na přivaděč. Předpokládáme, že lidé budou více využívat při cestování Kaplířovu ulici," vysvětluje Machulda.

Ubudou auta i na hrázi přehrady? To se ukáže

Že ubudou po otevření chybějícího sjezdu z klatovského přivaděče auta ze silnice, vedoucí přes hráz borské přehrady, o tom nejsou přesvědčeni všichni. Jitka Gerlická z občanského sdružení Klatovská, v němž jsou především lidé z domků podél staré výpadovky z Plzně na Klatovy nad přehradou, tomu nevěří.

Nájezd a sjezd z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici (na snímku vyznačený

Nájezd a sjezd z klatovského přivaděče na Dobřanskou ulici (na mapě vyznačený modře).

"Proč by někdo odbočoval z Klatovské třídy na přivaděč, když je zvyklý jezdit po původní silnici? Ta navíc nad přehradou nedávno dostala nový asfaltový koberec a ještě ji rozšířili," kroutí nevěřícně hlavou žena.

Lidé z Ředitelství silnic a dálnic mají v ruce už i výsledky měření hlučnosti loni otevřených přivaděčů v Plzni. Přivaděč od Domažlic na Nové Hospodě i  klatovský dálniční nemají problémy s tím, že by se od nich šířil do okolí hluk překračující hygienické limity.

"U klatovského přivaděče je komplikovaná situace v tom, že auta jezdí nejen po něm, ale i po Dobřanské a staré Klatovské přes hráz borské přehrady. Měření hluku se na obou místech dělala ještě před zahájením stavby přivaděče, aby pak bylo možné srovnat výsledky naměřené po otevření nové stavby. V obou případech byl zaznamenán pokles hlučnosti," objasňuje Radmila Koubová z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Nejstarší z mladých lupičů zabijáků dupal oběti na hlavu, dostal 10,5 roku

Za loupež, při které loni v Dobřanech na Plzeňsku zemřel cizinec, hrozí Patriku...

Dvacetiletého Patrika Danka poslal plzeňský krajský soud na deset a půl roku do věznice s ostrahou. Podle obžaloby je...

O víkendu zavřou most generála Pattona, čekají se dopravní komplikace

Most generála Pattona v Plzni se v neděli od 7 do 20 hodin zcela uzavře pro...

O minulém víkendu zažila Plzeň dopravní kolaps kvůli řadě nehod a také uzavřené Karlovarské třídě. O tomto víkendu se...

Policie vyšetřuje týrání zvířat ve Zbůchu, veterinářka musela utratit koně

Koňský výběh ve Zbůchu u Plzně, veterinářka musela o víkendu utratit...

Policie vyšetřuje týrání zvířat v soukromém areálu ve Zbůchu na Plzeňsku. Ustájení koně neměli podle místních krmení a...

Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?
Jak probíhala stavba rodinného domu na klíč pro čtyřčlennou rodinu?

Čtyřčlenná rodina pana Nového toužila vyměnit byt v panelovém domě za vlastní rodinný dům se zahradou. Sen si mohla splnit, když si jeho manželka našla po mateřské dobře placenou práci, a finanční rozpočet rodiny se tak zvýšil. Stavba rodinného domu na klíč mohla začít.

Najdete na iDNES.cz