Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školy v kraji by chtěly od nového ministra víc peněz na platy i pomůcky

  10:11aktualizováno  10:11
Nejen vyšší mzdy, ale i více peněz na pomůcky či modernizaci škol nebo větší důraz na vzdělávání pedagogů, to od nového ministra Marcela Chládka z ČSSD chtějí učitelé a ředitelé škol v Plzeňském kraji. Rektorka ZČU v Plzni také upozorňuje na nutnost řešit novelu vysokoškolského zákona.

Které ze slibů nového ministra školství se naplní, ukáže čas. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bylo by divné, kdyby to bylo jinak. Zvýšení mezd pedagogů - navrhované novým ministrem školství Marcelem Chládkem - by školy jednohlasně přijaly. Nicméně po předcházejících zkušenostech raději nadšení brzdí.

"Já jsem už 25 let ve školství a 20 let se říká, že se přidá učitelům. Většinou je to bublina, ze které nic není. Samozřejmě bych ale novému ministrovi přál, aby peníze získal. Učitelé by si to zasloužili," říká Václav Švarc, ředitel SOŠ a SOU Horšovský Týn. Dodal, že by se tím zamezilo odchodům učitelů za lepším platem.

Vyšší mzdy by přivítala také Hana Stýblová, ředitelka MŠ a ZŠ v Plzni-Božkově a zároveň prezidentka Asociace ředitelů základních škol. "Máme řadu kvalitních učitelů, kteří pracují za mzdu nižší, než průměrnou. Jsou to přitom vysokoškolsky vzdělaní lidé a my po nich stále chceme něco nového," zdůvodňuje Stýblová, podle níž bude pro splnění stěžejní, zda se požadavek na zvýšení mezd objeví také ve vládním prohlášení.

Jana Vaňková, proděkanka Fakulty pedagogické ZČU, by zvýšení platů označila jako velmi přínosné obzvlášť v případě, že bude navázáno na princip kariérního řádu. Ten rozděluje pedagogy do tříd podle let praxe. "Domnívám se, že by se tím zamezilo odchodu kvalitních pedagogů," míní Vaňková.

Od druhého kariérního stupně, který by měl nastat po jednom až dvou letech praxe, by měli učitelé odpovídající finanční ohodnocení a jistotu.

"Ve škole by zůstávali ti, kteří to myslí s učitelstvím opravdu vážně. To by prokázali nejen absolvováním fakulty vychovávající učitele, ale i absolvováním adaptační fáze," konstatuje Jana Vaňková.

Ředitelka 10. ZŠ v Plzni Zdeňka Krausová by pochopitelně také nebyla proti. "Ale spíš si myslím, že to reálné není. Mám pocit, že to trochu nadhodnotil," míní.

SOŠ by se měly hodnotit objektivněji, říká Švarc

Její slova potvrzuje Ivan Kratochvíl, ředitel Gymnázia Sušice. "Bohužel začínáme a končíme znovu u finančních požadavků. Peníze nejsou třeba jen na platy vyučujících, ale i na provoz škol, jejich modernizaci i na pomůcky," konstatuje Kratochvíl, který nepovažuje za šťastné přidělování peněz podle počtu žáků.

Ministr školství neplánoval jen zvýšení platů, už v minulosti představil další návrhy. Posunutí začátku vyučování na 9 hodin nebo zavedení povinného posledního roku v mateřské škole.

A co dále by pedagogové Marcelu Chládkovi doporučili? "Aby se skutečně naplnila snaha o zkvalitnění učitelského stavu, bylo by třeba věnovat náležitou pozornost fázi pregraduální, tedy vzdělávání učitelů, a potom té fázi, kdy ti hotoví učitelé nastoupí do svého prvního zaměstnání. Během ní odchází mnoho mladých učitelů," upozorňuje Jana Vaňková.

Václav Švarc by přivítal, pokud by se SOŠ hodnotily podle objektivnějších kritérií než dnes. Tedy aby nezískala škola body pouze za to, že vynikne jeden žák na soutěži, výsledky by měla prokázat celá škola.

A co očekává od nového ministra rektorka ZČU Ilona Mauritzová? "Věřím, že zahájí pozitivní dialog s reprezentací vysokých škol. V současné chvíli je třeba řešit především novelu vysokoškolského zákona. Ta by měla kromě jiného - ve shodě s postojem rektorů - definitivně vyřešit otázku jmenování profesorů," říká.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz