Nový atletický stadion si mohli v den otevření vyzkoušet zkušení sportovci, ale i děti.

Nový atletický stadion si mohli v den otevření vyzkoušet zkušení sportovci, ale i děti. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hvězdy atletiky otevřely nový stadion, má i tunel pro zimní trénování

  • 0
Po dvou letech mají plzeňští sportovci konečně kde závodit. V pondělí se otevřel ve Skvrňanech nový atletický stadion, který je náhradou za dřívější zázemí ve Štruncových sadech. Tam nyní kralují už jen fotbalisté Viktorie Plzeň.

Město s časovou prodlevou splnilo to, co slíbilo, a s výsledkem jsme spokojení. Tak místopředseda atletického klubu AK Škoda Plzeň Pavel Kovalský diplomaticky zhodnotil pro atlety přelomovou událost - otevření nového atletického stadionu u Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni-Skvrňanech.

Atleti dříve trénovali a sportovali na dráze v areálu Městského stadionu ve Štruncových sadech. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci stadionu, při níž se mimo jiné hřiště posunulo blíž hlavní tribuně, se ale atletický ovál zrušil. Město proto za 90 milionů korun postavilo nové sportoviště.

Z jeho otevření se v pondělí radovaly špičky tuzemské atletiky. Dorazil mistr světa i Evropy v hodu diskem Imrich Bugár, loňská vítězka z mistrovství Evropy a rekordmanka ve skoku o tyči Jiřina Svobodová-Ptáčníková, bývalý šéftrenér české reprezentace a bývalý vynikající dálkař a trojskokan Václav Fišer.

Dlouhotrvající potlesk zaplněné tribuny ale patřil Jarmile Kratochvílové, jejíž běžecký rekord na 800 metrů slaví letos 30 let. "Já jsem překvapená, byla jsem zvyklá na stadion ve Štruncových sadech, tady je to nové a krásné," uvedla Kratochvílová, podle které po republice nových atletických stadionů moc nevzniká.

"Je dobře, že město něco pro sportovce udělalo. Já bydlím vedle, a proto se budu informovat, jestli tu budu moci třeba k večeru běhat. Uvítalo by to víc lidí, protože ve Skvrňanech není kde běhat, všude kolem jsou totiž pole," uvedla Dana Kovandová, která přijela na otevření s kočárkem.

Podle Ivany Egermaierové ze Skvrňan stadion přiláká malé atlety. "Navíc je to tu hezké, dříve to bylo takové ponuré, takže se tu člověk až bál chodit," připomněla žena středních let.

Na moderním stadionu je tartanový ovál o osmi drahách v délce 400 metrů. Vnitřní travnatý prostor patří sektorům pro ostatní disciplíny, jako jsou dálkaři, trojskokané, tyčkaři, výškaři, koulaři, diskaři, kladiváři nebo oštěpaři.

Součástí stadionu je zpola zastřešená tribuna pro 852 návštěvníků s potřebným zázemím pro atletický klub, což je posilovna, rehabilitace, kanceláře či skladové prostory. Nejvíce si ale podle Kovalského atleti cení 123 metrů dlouhého tunelu pro trénování v zimě. Nechybí ani parkoviště s kapacitou 75 stání.

Cesta plzeňských atletů k novému stadionu ale nebyla vůbec jednoduchá. "Dva roky jsme byli jako bezdomovci. To je, jako kdyby se měl hrát hokej bez kluziště," připomněl Kovalský.