Ve vedení Plzeňského kraje už sedí pět náměstků. Každý bere měsíčně skoro 70 tisíc korun.

Ve vedení Plzeňského kraje už sedí pět náměstků. Každý bere měsíčně skoro 70 tisíc korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňský hejtman dostal pět náměstků, každý bere navíc přes 13 tisíc

  • 14
Pozoruhodnou změnu přinesla volba nového vedení Plzeňského kraje, které tvoří politici ČSSD a KSČM. Zatímco od roku 2000 měl hejtman tři náměstky, teď už jich má pět. Opoziční ODS to kritizuje. Socialisté však tvrdí, že se náměstky stali radní s větší zodpovědností, kteří si tak zaslouží i větší plat.

V devítičlenné krajské radě je tedy náměstků už většina. Přitom práce politiků ve vedení hejtmanství se v podstatě nemění.

Šéf klubu zastupitelů ČSSD Jaroslav Bauer větší počet náměstků zdůvodňuje tím, že se jimi stali radní s větší odpovědností, kteří mají víc starostí a zaslouží si proto vyšší postavení i větší plat.

Měsíční platy vedení kraje

hejtman: 77 055 Kč
náměstek: 69 968 Kč
radní: 56 231 Kč

Předseda kontrolního výboru Jan Šašek z ODS v tom ale vidí jen neopodstatněné bujení veřejné správy, která se tím prodražuje. "V době, kdy se potýkáme s nedostatkem peněz, je to neobhajitelné," uvedl Šašek.

Z hlediska fungování úřadu má praktický význam pouze 1. náměstek, protože je statutárním zástupcem hlavy kraje. Rozdíl mezi ostatními čtyřmi náměstky a zbývajícími radními je v resortech, které mají na starost. A v jejich odměnách.

Náměstci berou měsíčně zhruba o 13,5 tisíce víc než radní. Jaké vysvětlení se k rozmnožení této funkce nabízí? Tři z nich byli náměstky už v minulém volebním období a přátelé ze strany neměli to srdce některému funkci upřít.

Vedle toho bylo zapotřebí dát důstojný post zástupkyni KSČM, která se stala součástí koalice. Dostatečně vysoké postavení musel získat poslanec Václav Šlajs, který má na starost ekonomiku.

A jak tedy objasňuje důvody zvýšení počtu náměstků jeden z nich, Jaroslav Bauer z ČSSD? "Taková byla dohoda," reagoval.

A vidí kromě politické dohody s komunisty ještě nějaký konkrétní praktický důvod? "Jde o ty portfeje s větším zatížením, s větší náročností," argumentoval.

Nebylo tohle ale stejné i v éře tří náměstků? "Bylo, to je samozřejmé. Ale nemusí být vždy to, co bylo," prohlásil Jaroslav Bauer.

Ten si nemyslí, že je počet náměstků příliš velký, i když je jich v radě většina. "Když se podívám na ostatní kraje, tak to není tak strašné," řekl Bauer.

Je pravda, že například v Moravskoslezském kraji je v jedenáctičlenné radě sedm náměstků hejtmana. Ale v sousedním Jihočeském kraji jsou v jedenáctičlenné radě náměstci dva a shodný je tento poměr i v Ústeckém kraji.

Jan Šašek z opoziční ODS je přesvědčen, že zvýšení počtu náměstků je neopodstatněné.

"Pět je v tomto případě velmi vysoké číslo. Myslím, že i po nástupu zástupkyně KSČM do vedení kraje mohli zůstat pouze tři náměstci a nevidím důvod, aby jich bylo víc. Zřejmě se to stalo proto, že se nikdo ze sociálních demokratů té funkce nechtěl vzdát," konstatoval.