Školy v kraji zvažují, zda budou vyučovat nové písmo Comenia Script

  9:24aktualizováno  9:24
Na některých školách v Plzeňském kraji by prvňáčci mohli začít používat nové alternativní písmo Comenia Script. Jeho využití v praxi schválilo po dvouletém testování ministerstvo školství. Podmínkou je však souhlas rodičů. Podle některých učitelů je Comenia Script jednodušší a rychlejší.

Výuka nového písma by mohla začít na školách nejspíše v řádu dvou až tří roků. Nejprve je třeba připravit a proškolit pedagogy. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je to zajímavé. Myslím, že do budoucna to pro nás může být řešení," uvedl Radek Dolenský, ředitel 1. ZŠ v Plzni. Sám se před několika lety zúčastnil semináře s autorkou písma Radanou Lencovou.

"Byla to jen malá ochutnávka, ale řekl bych, že Comenia Script je jednodušší a rychlejší. U nás by jeho využití nahrával i fakt, že děti učíme číst takzvanou genetickou metodou," zamýšlí se Dolenský.

Při této metodě děti slova nejprve hláskují a následně opět spojují v celá slova. Při učení psaní se začíná velkými tiskacími písmeny.

Radek Dolenský připomíná, že psací písmo se nevyužívá ve všech zemích. "Přijímali jsme do páté třídy dítě, které se vrátilo z Anglie. Do české školy nikdy nepřišlo a psace psát neumí. A ani už ho to nebudeme učit," uvedl příklad z praxe Dolenský. Dodal ale, že použití alternativního písma není otázkou příštího školního roku, spíše dvou až tří let.

Nejprve je třeba vše připravit a proškolit pedagogy. V Plzeňském kraji se Comenia Script testovalo pouze na ZŠ praktické a speciální ve Zbůchu, kterou navštěvují žáci s různým typem postižení.

V době, kdy škola písmo zkoušela, byli v první třídě pouze dva žáci. Je těžké tedy zhodnotit, nakolik je alternativní font pro děti vhodný. "I u tohoto písma se začíná grafomotorickými cviky. Bohužel jeden chlapec se v prvním pololetí odstěhoval a holčička, s níž jsme písmo testovali, se od těchto cviků dál neposunula.
V podstatě tedy nemáme žádné výstupy," sdělila zástupkyně ředitelky Naďa Kadlecová.

Comenia Script podle jejích slov zdaleka nemohou použít všichni jejich žáčci. Někteří se naučí psát pouze hůlkovým písmem, jiné psaní zvládnou pouze na počítači. "Pokud u nás budeme mít dítě, které by psaní mohlo zvládnout, určitě to zkusíme znovu," ujistila Kadlecová.

Nové písmo by mohlo vyhovovat také dětem s handicapem

To vítá i učitelka Eva Matoušková, která s prvňáky písmo zkoušela. "Hlavní přednost vidím v tom, že není třeba spojovat písmena. Našim dětem, které mají potíže s učením čtení či psaní, to totiž dělá velký problém," míní Matoušková.

Písmo by rádi začali vyučovat i na odloučeném pracovišti školy. Jeho vedoucí učitelka Pavlína Bílková věří, že by usnadnilo dětem s handicapem práci. "Chybí jim schopnost jemné motoriky. Je pro ně těžké zvládnout klasické navazování, problémy jim dělají dlouhá slova," vysvětluje.

Ne všechny školy se ale k použití nového písma staví pozitivně. "Neuvažujeme o něm. Myslíme si, že klasické písmo daleko víc podněcuje tvořivost, myšlení a jemnou motoriku," sdělila například ředitelka 15. ZŠ v Plzni Soňa Pavelková. Výhody písma podle ní ocení spíše dospělí, pro děti podle ní ale příliš vhodné není.

Na zavedení Comenia Scriptu se nechystají ani v ZŠ Spálené Poříčí. "Probereme to na příští pedagogické radě, ale zatím jsem nezaznamenal, že by toto písmo kolegyně vyžadovaly," konstatoval ředitel školy Jiří Šeffl.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Přijatelný los pro české týmy: Slavia narazí na Genk, Plzeň vyzve Záhřeb

Slávistický záložník Josef Hušbauer a s Matíasem Kranevitterem z Petrohradu v...

Nejsou to ti vysnění soupeři jako Arsenal, Chelsea nebo Inter Milán. Zato jsou pro oba české týmy velmi přijatelní a...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Další z rubriky

Majitel kontroverzní stavby prohrál, bude se jednat o zboření její části

Největší černou stavbu v Plzni, dům podnikatele Davida Housera, obývají a...

Po letech přešlapování a soudních tahanic přichází posun. Magistrát zřejmě začne jednat o zboření alespoň části sporné...

Útočník, který podle policie napadl muže u bufetu, je ve vazbě

Soud poslal do vazby útočníka, který napadl u centrálního autobusového nádraží...

Sedmapadesátiletého útočníka, který v pátek napadl v Plzni u centrálního autobusového nádraží jiného muže, poslala...

Zubatý rypoš má nory rozdělené na spižírny, ložnice i slepé toalety

Novým exponátem a chovaným druhem v plzeňské zoo je rypoš lysý. Hlodavec je...

Jako jediná v republice nově chová plzeňská zoologická zahrada rypoše lysého. Ke třináctičlenné kolonii v pátek přibylo...

Najdete na iDNES.cz