Školy v kraji zvažují, zda budou vyučovat nové písmo Comenia Script

  9:24aktualizováno  9:24
Na některých školách v Plzeňském kraji by prvňáčci mohli začít používat nové alternativní písmo Comenia Script. Jeho využití v praxi schválilo po dvouletém testování ministerstvo školství. Podmínkou je však souhlas rodičů. Podle některých učitelů je Comenia Script jednodušší a rychlejší.

Výuka nového písma by mohla začít na školách nejspíše v řádu dvou až tří roků. Nejprve je třeba připravit a proškolit pedagogy. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Je to zajímavé. Myslím, že do budoucna to pro nás může být řešení," uvedl Radek Dolenský, ředitel 1. ZŠ v Plzni. Sám se před několika lety zúčastnil semináře s autorkou písma Radanou Lencovou.

"Byla to jen malá ochutnávka, ale řekl bych, že Comenia Script je jednodušší a rychlejší. U nás by jeho využití nahrával i fakt, že děti učíme číst takzvanou genetickou metodou," zamýšlí se Dolenský.

Při této metodě děti slova nejprve hláskují a následně opět spojují v celá slova. Při učení psaní se začíná velkými tiskacími písmeny.

Radek Dolenský připomíná, že psací písmo se nevyužívá ve všech zemích. "Přijímali jsme do páté třídy dítě, které se vrátilo z Anglie. Do české školy nikdy nepřišlo a psace psát neumí. A ani už ho to nebudeme učit," uvedl příklad z praxe Dolenský. Dodal ale, že použití alternativního písma není otázkou příštího školního roku, spíše dvou až tří let.

Nejprve je třeba vše připravit a proškolit pedagogy. V Plzeňském kraji se Comenia Script testovalo pouze na ZŠ praktické a speciální ve Zbůchu, kterou navštěvují žáci s různým typem postižení.

V době, kdy škola písmo zkoušela, byli v první třídě pouze dva žáci. Je těžké tedy zhodnotit, nakolik je alternativní font pro děti vhodný. "I u tohoto písma se začíná grafomotorickými cviky. Bohužel jeden chlapec se v prvním pololetí odstěhoval a holčička, s níž jsme písmo testovali, se od těchto cviků dál neposunula.
V podstatě tedy nemáme žádné výstupy," sdělila zástupkyně ředitelky Naďa Kadlecová.

Comenia Script podle jejích slov zdaleka nemohou použít všichni jejich žáčci. Někteří se naučí psát pouze hůlkovým písmem, jiné psaní zvládnou pouze na počítači. "Pokud u nás budeme mít dítě, které by psaní mohlo zvládnout, určitě to zkusíme znovu," ujistila Kadlecová.

Nové písmo by mohlo vyhovovat také dětem s handicapem

To vítá i učitelka Eva Matoušková, která s prvňáky písmo zkoušela. "Hlavní přednost vidím v tom, že není třeba spojovat písmena. Našim dětem, které mají potíže s učením čtení či psaní, to totiž dělá velký problém," míní Matoušková.

Písmo by rádi začali vyučovat i na odloučeném pracovišti školy. Jeho vedoucí učitelka Pavlína Bílková věří, že by usnadnilo dětem s handicapem práci. "Chybí jim schopnost jemné motoriky. Je pro ně těžké zvládnout klasické navazování, problémy jim dělají dlouhá slova," vysvětluje.

Ne všechny školy se ale k použití nového písma staví pozitivně. "Neuvažujeme o něm. Myslíme si, že klasické písmo daleko víc podněcuje tvořivost, myšlení a jemnou motoriku," sdělila například ředitelka 15. ZŠ v Plzni Soňa Pavelková. Výhody písma podle ní ocení spíše dospělí, pro děti podle ní ale příliš vhodné není.

Na zavedení Comenia Scriptu se nechystají ani v ZŠ Spálené Poříčí. "Probereme to na příští pedagogické radě, ale zatím jsem nezaznamenal, že by toto písmo kolegyně vyžadovaly," konstatoval ředitel školy Jiří Šeffl.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem, třináctinásobným vítězem...

Další z rubriky

Zloděj v nemocnici okradl pacienta po amputaci nohy, chytili ho sanitáři

Policie zasahovala ve střešovické nemocnici proti muži, který ohrožoval...

Obětí zloděje se stal o víkendu muž hospitalizovaný po těžké operaci v plzeňské fakultní nemocnici. Protože po amputaci...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Najdete na iDNES.cz