Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní vybrali Plzni nové logo. Pětici teček nahradí směrovka

  9:03aktualizováno  9:03
Jednoduchá zelená směrovka s nápisem Plzeň doprovázená různými hesly se stane novou značkou města Plzně. Po výběrovém řízení o tom rozhodlo vedení města.

Nové logo města Plzně. | foto: Magistrát města Plzně

U zelené směrovky se budou objevovat spojení typu: „Kulturní Plzeň“, „Historická Plzeň“ nebo třeba „Ať žije Plzeň“. Základním sloganem s logem je: „Město příležitostí Plzeň“.

Zelenou barvu směrovky má nejčastěji doplňovat žlutý text. Nový symbol se postupně dostane například na tiskoviny města nebo do jeho prezentací na internetu. Značka se objeví v prezentacích městských organizací.

Primátor Martin Zrzavecký tvrdí, že si logo spojuje s vizí a budoucností města a upozorňuje, že je možné si s novým grafickým symbolem hrát. Primátor věří, že Plzeňané budou nové logo nosit na tričkách. „A doufám, že ho přijmou za své,“ uvedl.

Náměstek primátora Martin Baxa připomněl, že v roce 2011 si město vybíralo dosavadní logo obsahující číslice 201 a pět teček z hrací kostky s ohledem na rok 2015, kdy bylo Evropským hlavní městem kultury. „To by však nyní ztrácelo význam,“ konstatoval.

Nový symbol Plzně navrhla společnost Dynamo design. Její zástupce Libor Jelínek řekl, že výtvarníci se logem snažili vyjádřit i to, že Plzeň jde svou vlastní cestou. „I to, že Plzeň je prozápadní a má hodně patriotů. Město symbolicky spojuje Čechy se západní Evropou. Jaká je Plzeň? Dala světu nejlepší pivo, udává směr průmyslu a bylo Evropským hlavním městem kultury 2015,“ vysvětloval Libor Jelínek.

Skutečnost, že logo ukazuje doleva má připomínat směřování města na západ. Základní barvy zelená a žlutá přitom patří k hlavním barvám ze znaku města.

Loga projektu Plzeň 2015

Logo Plzně pro rok 2015.

Tvůrci symbolu se prý snažili udělat logo co nejjednodušší. „To znamená, vyčistit je od všech kudrlinek, které stárnou. Čím méně věcí značka obsahuje, tím větší je šance, že vydrží,“ uvedl Jelínek. Zároveň upozornil, že velmi jednoduché logo je jakýsi protipól městského znaku.

Společnost Dynamo design má na svém kontě například loga Škody Transportation, Akademie věd ČR, Air Bank nebo festivalu Rock for People.
Na pořízení nového loga, jeho variant pro městské organizace a zpracování kompletního manuálu vizuálního stylu města má radnice vyhrazené dva miliony korun.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz