Lovecký zámeček Tři trubky u Strašic v Brdech byl vyhlášen národní kulturní...

Lovecký zámeček Tři trubky u Strašic v Brdech byl vyhlášen národní kulturní památkou. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Na seznamu památek přibyl zámeček Tři trubky i továrníkův dům

  • 0
Dům rodiny Hirschových v Plachého ulici v Plzni, boží muka v Poběžovicích, fara na návsi v Černošíně a zámeček Tři trubky v Brdech, to jsou čtyři nové kulturní památky, které vyhlásilo letos ve třetím čtvrtletí v Plzeňském kraji Ministerstvo kultury.

V celé republice přibylo na 25 nových památkově chráněných objektů či předmětů a čtyři z nich jsou v Plzeňském kraji. Památková ochrana ovšem přináší pro objekty určitá omezení, což může leckdy vyvolat nevoli.

Například nově chráněná fara v Černošíně zrovna prochází celkovou rekonstrukcí a vedení radnice se obává, že památkáři nebudou naklonění dokončení celé opravy. Starosta Miroslav Plincelner si myslí, že zanesení fary, kterou město koupilo před pěti lety, na seznam kulturních památek, byl trochu uspěchaný krok.

„Ale nebudu dělat předčasné závěry a musím doufat, že památkáři budou k našim záměrům vstřícní a nebudou mít finančně nepřiměřené požadavky,“ uvedl starosta.

Problémem podle něj je, že obec už má na rekonstrukci fary zpracované studie, a teď je zřejmě bude muset kvůli památkové ochraně předělávat. V objektu je nyní regionální muzeum a mělo by tam být i centrum volného času a ubytovna pro turisty.

Radost ze „zapamátkování“ domu továrníka Hirsche, dnes městského domu v Plachého ulici 6 v Plzni, má historik architektury a pracovník Západočeské galerie v Plzni Petr Domanický.

„Bylo by dobře, kdyby se o domě začalo mluvit v kontextu se slavným architektem Adolfem Loosem,“ říká Domanický.

Důvodem je podle něj fakt, že dům byl jádrem Loosovy činnosti v Plzni, protože Hirschovi pozvali slavného vídeňského architekta do Plzně a díky nim tu začal v roce 1907 tvořit. „Interiér bytu, který v domě pro rodinu vytvořil, už sice není zachovaný, ale v objektu jsou pozůstatky interiéru bytu Loosovy žákyně,“ říká Domanický.

Ten by si dokázal představit, že by město v domě například zřídilo muzeum Adolfa Loose, který v Plzni navrhl několik bytů, z nichž některé jsou ještě zachované.

Vyhlášení božích muk u Poběžovic kulturní památkou považuje za velký úspěch vedení města, které návrh podalo. Stavba, která pochází podle odhadu z přelomu 15. a 16. století, byla umístěna u cesty mezi Poběžovicemi a obcí Zámělíč. Cesta už ale neexistuje a obec má v plánu ji obnovit a boží muka zrestaurovat.

„Rádi bychom, aby restaurátoři boží muka opravili během příštího roku,“ přeje si starosta Hynek Říha.

Zámeček slouží jako školicí středisko vojáků

Radost z památkové ochrany zámečku Tři trubky v Brdech má i tajemník radnice v nedalekých Strašicích Tomáš Svoboda. Zámek, který leží ve vojenském újezdu Brdy a je majetkem Ministerstva obrany, si v 80. letech 19. století nechal vystavět kníže Jeroným ColloredoMansfeld, jenž vlastnil tuto část Brd spolu s panstvími Dobříš a Zbiroh.

Autorem návrhu byl vídeňský architekt Camillo Sitte, původem z Itálie, a stavba byla vystavěnu v duchu pozdního romantismu.

„Pokud to bude kulturní památka, tak předpokládám, že ministerstvo kultury by na ni mohlo vynaložit nějaké prostředky, aby zámeček byl v ještě lepším stavu,“ přeje si Svoboda.

Podle správce objektu Františka Kubů je zámeček v dobrém stavu a slouží jako školicí středisko vojáků. K zámečku se turisté dostanou, když se z Valdeku vydají směrem na Strašice, kde se silnice stáčí obcí vpravo do lesů. Po pár kilometrech pak dojedou k objektu.