Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové divadlo je v časové tísni, odložilo už premiéru muzikálu Cats

  18:52aktualizováno  18:52
Necelé tři týdny zbývají do slavnostního otevření Nového divadla v Plzni, ale dělníky při práci tlačí čas. Zatímco herci už v budově zkouší, zároveň tu pracují i technici. Kvůli časové tísni už divadlo odložilo záříjovou premiéru muzikálu Cats na prosinec.

Zkouška připravovaného muzikálu Divá Bára v budově Nového divadla. V hlavní roli se jako Bára představí Žofie Dařbujánová, myslivce hraje Martin Hubeňák. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Diváci si mohou od 18. června kupovat vstupenky do Nového divadla. Stále ale ještě nejsou zcela zprovozněny jevištní technologie, v orchestřišti se pořád pracuje, odkládají a protahují se zkoušky inscenací.

Záříjová premiéra jednoho ze stěžejních titulů celé letošní sezony - slavného muzikálu Andrewa Lloyd Webbera Cats se na podzim neuskuteční vůbec. Odkládá se až na 25. prosinec.

První zkoušky přenášených i nových titulů začaly totiž na jevišti Nového divadla nikoliv podle plánu na přelomu června a července, ale až v posledních červencových dnech, tedy s téměř měsíčním skluzem. Zkoušky už tedy sice probíhají, ale ve značném omezení.

„Zkouší se podle plánu, ale protože nemůžeme používat točnu a orchestřiště, posouvá se termín dokončení zkoušek nového muzikálu Divá Bára o týden,“ konstatuje vedoucí umělecko-technického provozu DJKT Jan Baxa.

Kolaudace divadla se uskuteční 19. srpna

„Hlediště je v podstatě hotové, je zavěšena i slavnostní opona. Zástupci dodavatele dokončují stavebně-strojní část technologií a hlavně dolaďují software. Ten ještě není kompletní, a tak nemůžeme se všemi technologiemi pracovat tak, jak by si divadelníci přáli. Nemáme klasické orchestřiště, vytváří se pomocí propadových stolů. Už se dá používat, nicméně pořád se na něm pracuje. Všechny divadelní technologie potřebují ještě čas na dokončení a doladění a čas se neúprosně krátí,“ říká k situaci Jan Baxa.

A právě potíže s technologiemi a časová tíseň mají na svědomí odložení muzikálu Kočky. „Byl posunut, nikoliv zrušen, pro mimořádnou technickou náročnost. Potřebujeme větší než běžný počet technických zkoušek na to, abychom s novými technologiemi tak mimořádně náročnou scénu zvládli. Titul se dostane ještě do letošního premiérového abonmá, v němž je zahrnut,“ uvádí ředitel divadla Ilja Racek.

Kolaudace budovy je stanovena nově místo úplného konce měsíce již na 19. srpna. Stále je to velmi krátce před tím, než do hlediště přijdou 1. září první diváci na Prodanou nevěstu. Slavnostní otevření je na programu 2. září, kdy bude Prodanou nevěstu živě přenášet Česká televize.

Zkouška muzikálu Divá Bára

Když se na konci července začalo o skluzu v harmonogramu zkoušek a časové tísni veřejně hovořit, vedení města pochybnosti odmítalo s tím, že si nikdo z vedení divadla na nedodržení termínů či časovou tíseň nestěžoval.

Ředitel DJKT Ilja Racek říká, že vedení divadla upozorňuje na problematický časový horizont od jara tohoto roku.

„Nikdo nemůže až do okamžiku vstupu do reálného prostoru předem vědět, jak co funguje či nefunguje. Zprovozňování některých jevištních technologií probíhá ze dne na den, někdy i z hodiny na hodinu, a to bychom museli každý den vydávat komuniké o stavu jednotlivých komponentů,“ konstatuje.

Náměstek primátora Pavel Šindelář konstatoval, že se o možných neshodách ohledně fungování divadelních technologií dozvěděl až z červencového článku v MF DNES.

„Ihned jsem svolal jednání, kterého se zúčastnili zástupci Hochtiefu, DJKT, odboru investic a dodavatelé technologií. Z jednání vyplynul závěr, že k žádnému prodlení s instalací technologií nedochází, technologie jsou nainstalovány a probíhají řádně jejich zkoušky,“ vysvětlil.

„Některá představení však budou vyžadovat softwarovou úpravu. Jedná se právě o technicky náročné Kočky. Z uvedeného jednání dále vyplynulo, že technologie dodavatel upraví podle potřeby divadla, nicméně, pokud by tyto úpravy měly být činěny teď, nemohla by se zkoušet jiná představení. Proto bude software upraven dodatečně. S tímto postupem zástupci divadla souhlasili,“ uvedl v pátek Šindelář.

Autoři:Nejčtenější

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

V plzeňském nočním klubu útočila žena kyselinou, zranila pět lidí

Žena zaútočila kyselinou na tři lidi v nočním podniku v centru Plzně. (24....

V nočním podniku na Americké třídě v Plzni zaútočila žena na tři lidi neznámou chemickou látkou, zřejmě kyselinou. Při...Uvědomovala jsem si, že ji moc mlátím, řekla žena souzená za smrt neteře

Pětadvacetiletá Denisa M. čelí obvinění z týrání svěřené osoby a z těžkého...

U Krajského soudu v Plzni začalo hlavní líčení s pěstounkou Denisou M. z Rokycan, která podle obžaloby loni v říjnu...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Velikonoční zlatý ležák odjel do Vatikánu, papež dostane i měděné vejce

Speciální velikonoční várka plzeňského Prazdroje odjela do Vatikánu. Na cestu...

Na třídenní cestu do Vatikánu se dnes vydala speciální várka velikonočního piva pro papeže Františka, která v Plzeňském...

Šest statečných pomohlo, když byly v sázce životy druhých

Ocenění za záchranu života převzali Petr Šafránek, Lukáš Bouda, Kristýna...

Šest statečných převzalo ocenění za záchranu lidského života. Pamětní plaketu a šek na deset tisíc korun si právem...

Zahraniční firmy podporují výuku jazyka, chybí jim odborníci s němčinou

Přijímací zkoušky na Gymnázium Hejčín v Olomouci.

Německé firmy působící v Plzeňském kraji trápí nedostatek odborníků s jazykovými dovednostmi. Situaci by mohl vylepšit...

Najdete na iDNES.cz