Plzeň chce pojmenovat divadlo po Václavu Havlovi. Rozhodne rada

  19:00aktualizováno  19:00
Nové plzeňské divadlo za zhruba miliardu korun, které se nedávno začalo stavět na Palackého náměstí, pravděpodobně ponese jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla. O návrhu budou ještě rozhodovat radní. Podle všeho ale záměru nestojí nic v cestě.

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

Symbolické pocty Havlovi se na středečním jednání městského zastupitelstva začal dožadovat Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz. Připomněl, že po loňském úmrtí prezidenta primátor Martin Baxa tvrdil, že na takový krok musí dozrát čas. "Nerad bych se dočkal toho, že Plzeň bude posledním městem, které uctí Havlovu památku," uvedl Rösch.

Primátor reagoval prohlášením, že podle něho je nejvhodnější po bývalém prezidentovi pojmenovat novou budovu divadla, která bude dokončena v roce 2014. S jeho návrhem souhlasila i náměstkyně pro kulturu Eva Herinková z ČSSD. Zároveň však uvedla, že magistrát uvažuje o anketě, ve které by Plzeňané vybrali divadlu jméno z několika návrhů.

"Pokud máte jasno, pokud má primátor jasno, pokud má rada jasno, pak nechápu, jaký smysl by ta anketa měla. Byl bych s jejím vyhlašováním opatrný," řekl šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger.

A náměstkyně Herinková zakrátko připustila, že anketa ztrácí smysl. "Poradím se, jestli ji vůbec vypisovat," sdělila Herinková.

Primátor Martin Baxa prohlásil, že v tomto případě není žádná anketa zapotřebí. "Byl bych rád, aby se nová divadelní budova jmenovala po Václavu Havlovi. Je to způsob, jak jej uctít nejen jako významného politika ale i významného dramatika. Musíme to samozřejmě ještě konzultovat s rodinou Václava Havla," uvedl Martin Baxa. Primátor chce nyní návrh dostat na jednání radních.

Václav Havel už má bustu na křimické radnici

Plány na pojmenování divadla po Havlovi by tak mohli zastavit zřejmě jen jeho příbuzní. Vzhledem k tomu, že to byl významný dramatik, to však není příliš pravděpodobně. 

Zastupitelé centrální části Plzně už před několika měsíci prosazovali, aby na nějakém veřejném prostranství vzniklo pietní místo věnované Havlovi. Jako nejvhodnější oblast byl vytipovaný Borský park. Konečné rozhodnutí ale nechala městská část na radnici města.

Fotogalerie

Primátor Martin Baxa se domnívá, že poctu Havlovi je vhodnější vyjádřit pojmenováním divadla. "Jsem přesvědčen, že je to lepší forma než budovat památník," konstatoval.

Minulý týden byla v budově úřadu městské části Plzeň-Křimice odhalena busta Václava Havla od sochaře Jaroslava Bockera. Podle některých plzeňských zastupitelů je v tomto případě problém, že sochař byl evidovaný jako agent StB.

Primátor se odhalení busty nezúčastnil. Souviselo to s Bockerovou minulostí za komunistického režimu? "Já se necítím oprávněn k tomu, abych hodnotil jednotlivé činy jednotlivých lidí v tak složité době. Já jsem se ze slavnostního odhalení busty Václava Havla v Křimicích omluvil. Myslím, že k této situaci je to adekvátní komentář," sdělil Baxa.

Sochař svou spolupráci s StB v minulosti nepopíral, ale zdůrazňoval, že nikomu neublížil. Tvrdil, že byl komunistickou tajnou policií donucen spolupracovat po tom, co se v roce 1976 dostal na Západ a po návratu u něho byly zadrženy adresy emigrantů nebo tiskoviny z vydavatelství Svědectví. Bocker říkal, že se sám považoval za oběť StB (více o Havlově bustě v Křimicích čtěte zde).

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Z Plzně povede cyklostezka do Českého lesa, skončí na přechodu Železná

(ilustrační foto)

Zhruba za pět let by se cyklisté mohli pohodlně dostat z Plzně až k německé hranici. Nová cyklostezka by měla vést mimo...

Za hrozbu Pákistánu terorem kvůli Tereze potvrdil soud 40 měsíců vězení

Mladík z Bulharska poslal do Pákistánu výhrůžný text, kde hrozil zemi...

Vrchní soud v Praze potvrdil 40 měsíců vězení mladému Bulharovi žijícímu v Plzni, který kvůli Češce Tereze zatčené v...

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Najdete na iDNES.cz