Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Další miliony žádá dodavatel neoprávněně, říká správce stavby divadla

  15:26aktualizováno  15:26
Plzeňská radnice získala podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého trumf pro další jednání o vícenákladech na stavbě Nového divadla. Správce stavby totiž město informoval, že považuje požadavky dodavatele na proplacení víceprací ve výši 25 milionů a prodloužení termínu dostavby za neoprávněné.

Výstavba nového divadla v Plzni pokračuje, zda město zaplatí vícepráce se stále neví. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nové divadlo za téměř miliardu korun staví firma Hochtief, která požaduje uhradit 25 milionů korun za vícepráce a chce prodloužení termínu dostavby.

Město v minulých dnech obdrželo dopis od správce stavby, pražské firmy Edifice construction & consulting, která považuje požadavky Hochtiefu za neoprávněné a nátlakové.

Odpor ČSSD k platbě za vícepráce vyústil v koaliční roztržku s ODS, když se na konci ledna socialisté spojili s opozicí k odvolání náměstka primátora Petra Runda z ODS (více o odvolání Runda čtěte zde).

Podle náměstka primátora Martina Zrzaveckého z ČSSD si firmu Edifice jako svého partnera pro správu stavby vybralo v soutěži město. "Nyní posuzujeme právní váhu dopisu, i jak s ním budeme pracovat dál. S primátorem (Martinem Baxou z ODS) ladíme strategii," řekl Zrzavecký.

Dopis, který může být podle náměstka významným argumentem v případném soudním sporu s Hochtiefem, je podle něj "hodně ostrý a otáčí situaci do opačné polohy, než dosud byla".

Píše se tam například, že je na kontrolních dnech vyvíjený ze strany Hochtiefu nátlak na zástupce města. "Aby byly ukončeny veškeré diskuse o vícepracích, abychom je zaplatili a hotovo," řekl Zrzavecký. Podle Edifice jsou požadavky dodavatele stavby neoprávněné.

Fotogalerie

Hochtief podle svého mluvčího Michala Taliána obsah dopisu firmy Edifice nezná, a proto se k němu nemůže vyjádřit. "Naše požadavky na úhradu víceprací jsou oprávněné a dostatečně podložené. Odmítáme, že by z naší strany docházelo k vytváření jakéhokoliv nátlaku," dodal Talián.

Město je podle náměstka Zrzaveckého připraveno jít za generálním ředitelem a oslovit i vlastníka Hochtiefu v Essenu.

"Projekt překračuje hranice ČR, protože v Evropě se nyní staví jen dvě divadla. Je to věc strategická pro město i Hochtief. Reference, že nedodělali včas divadlo a ohrozili tím projekt Evropské hlavní město kultury v roce 2015, by pro dodavatele nebyla dobrá," dodal. Pochybuje přitom, že se stavba dá do termínu stihnout, protože je hotová zatím ze 60 procent.

Právní analýza a strategie města musí být hotová do konce týdne, pak ji dostanou zastupitelé. Na jednání 13. března pak řeknou, zda Hochtiefu peníze zaplatí. Pokud to odmítnou, dojde zřejmě na soudní spor.

Otevření Nového divadla bylo naplánováno na začátek letošního září, tehdy se má odehrát i první premiéra. Nedodržení termínu by způsobilo vážný problém. Divadlo totiž hraje důležitou roli v projektu Evropské hlavní město kultury 2015.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz