Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové dělení daní by Plzni vzalo miliardu. Ohrozí to investice i MHD

  11:16aktualizováno  11:16
Dluhy a žádné peníze na stavby? Osekaný provoz tramvají a trolejbusů a výrazně dražší jízdné? Stavba nového divadla ve hvězdách? Vypadá to jako katastrofická vize rozvoje města Plzně. Tato představa je ale reálná už od 1. ledna 2013.

Studie nového plzeňského divadla | foto: Helika

Město čekají krušné časy, pokud ministerstvo financí prosadí v parlamentu svůj návrh na změnu systému financování obcí. Návrh postihuje největší česká města Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. Právě na Plzeň má ale dopadnout nejhůř, když ministerstvo počítá s tím, že příjmy města klesnou o 900 milionů korun, což je zhruba čtvrtina rozpočtu města.

Zástupci čtyř největších českých metropolí se chtějí záměru společně bránit. "Uděláme vše pro to, aby to neprošlo," prohlásil primátor Plzně Martin Baxa.

"Plzeň, Ostrava a Brno měly z minulosti uměle nastavené koeficienty, které je nepřiměřeně zvýhodňovaly. Ale i tak navrhujeme kompenzace během přechodného čtyřletého období," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ten dodal, že návrh přivítali zástupci dalších měst, například Zlína nebo Liberce.

Velké investice jako divadlo nebo stadion město nezvládne

Primátor Plzně Martin Baxa upozorňuje, že pokud ministerstvo dokáže svou představu dotáhnout do konce, bude to mít na město zásadní dopad. Z velkých investic, kterými jsou přestavba fotbalového stadionu ve Štruncových sadech nebo připravovaná stavba nového divadla na Palackého náměstí, se mohou stát sousta, která radnice těžko stráví.

Bitva velkých

Návrh ministerstva o změně systému financování obcí se muže dostat do parlamentu ještě letos. Hlavní bitva o zájmy velkých měst se pak zřejmě odehraje ve sněmovně.

"Rekonstrukce stadionu je už tak rozběhnutá, že ji případný výpadek příjmů nemůže ohrozit. Tu doděláme. Ale jak by to bylo s divadlem, to je veliký otazník. Usiloval bych, aby se postavilo, ale bylo by to velmi obtížné," uvedl Martin Baxa.

Bývalý primátor Plzně Jiří Šneberger už zastupitelům připomněl, že obdobou situaci Plzeň zažila v roce 2000. Tehdy se rovněž měnil způsob rozdělování peněz obcím a doplatilo na to pět měst, která také protestovala. "A nebylo nám to nic platné," sdělil Šneberger. V roce 2000 proto příjmy města klesly o půl miliardy. "Pokud nyní přijde Plzeň o 900 milionů, bude muset výrazně omezit služby pro občany," konstatoval Šneberger.

Martin Baxa připustil, že pokles příjmů by se značně projevil například ve veřejné dopravě. "Na dopravní podniky jde z rozpočtu téměř miliarda korun ročně. Zřejmě by nám nezbylo nic jiného než škrtnout významnou část služeb, které dopravní podniky poskytují," vysvětluje Baxa.

Přitom tvrdí, že částečná změna systému financování je zapotřebí, protože některé obce jsou znevýhodněné. "Ale nesmí to být na úkor velkých měst. Ta prostě dlouhodobě vychází ze systému, který jim určil stát. Na to jsme nastavili systém financování a koncipovali podle toho služby, jaké poskytují dopravní podniky nebo třeba kojenecký ústav," konstatoval primátor Baxa.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz