Povodně leden 2011 - přehrada Hracholusky

Povodně leden 2011 - přehrada Hracholusky | foto: Město Plzeň

Nová obrana před povodní: Hracholusky bude možné upouštět rychleji

  • 1
Povodní Vltavy připravilo návrh nového manipulačního řádu pro přehradu Hracholusky. Budou užitečná při povodních, jaké byly ty letos v lednu, kdy hracholuská přehrada přetekla. Napříště bude možné s hladinou přehrady lépe manipulovat, vytvářet v ní rezervu pro velkou vodu i v případě potřeby vodu daleko rychleji upouštět.

Kdyby správci přehrady Hracholusky začali vypouštět vodu dřív a rychleji, tak v obcích pod nádrží nemusely při lednových povodních vzniknout tak hrozné škody. Je o tom přesvědčen Josef Šmíd, starosta Bdeněvsi. Její představitelé považují letošní povodeň za nejničivější ze všech tří posledních, tedy i těch v letech 2002 a 2006.

Možná už při příští povodni by ale se přání starosty Šmída mohlo splnit. Povodí Vltavy totiž zpracovalo nová pravidla vypouštění vody z přehrady. Cílem je vytvořit v nádrži větší rezervu pro vodu například z tajícího sněhu.

Povodně leden 2011 - Plzeň Křimice a Radčice
Rozvodněná Mže v Plzni Radčicích

Při letošní lednové povodni Hracholusky přetekly a velká voda zatopila obce pod ní

"Podle současného manipulačního řádu přehrady Hracholusky je možné vypouštět vodu tak, že snížení hladiny může dosáhnout rychlosti
maximálně 50 centimetrů za den, za týden to pak může být v součtu maximálně 2,5 metru," sdělil Petr Vicenda z Povodí Vltavy.

Návrh nových pravidel

Umožní vypouštět z přehrady v případě hrozby povodní mnohem více vody než dosud. Nový manipulační řád má zásadní význam jen pro určité typy povodní, ale pro některé typy povodní nebo povodňové vlny má význam jen omezený.

Návrh manipulačního řádu má na stole Krajský úřad v Plzni, kam například zemědělci, majitelé kempů nebo malých vodních elektráren mohli v uplynulých týdnech podávat připomínky. Výsledkem bude tedy kompromis.

Pokud se nikdo neodvolá, nový řád by mohl začít platit již v dubnu.

Podle předloženého návrhu, který má nyní na stole vodoprávní úřad Plzeňského kraje, by se mohla hladina snižovat rychlostí až 75 centimetrů za den - bez dalšího omezení. Poté, co vydá Český hydrometeorologický ústav oficiální výstrahu na příchod povodně, nebyla by - podle návrhu - dokonce rychlost poklesu hladiny krátkodobě prakticky nijak limitována.

Novinkou je i to, že bude možné snižovat hladinu také podle toho, kolik sněhu leží v povodí. "Od hydrometeorologů dostáváme od roku 2009 jednou týdně odhad množství vody, které je akumulováno ve sněhové pokrývce v povodí nádrže. Podle toho by se měla preventivně postupně snižovat hladina tak, aby na jaře i při pozvolném tání bylo garantováno opětovné doplnění nádrže na požadovanou rekreační úroveň," vysvětlil Vicenda.

Problém je ale v tom, že nelze odhadnout, kolik vody ze sněhu se dostane do přehrady a kolik se vsákne do země. "Ze stejného množství sněhu může odtéct do řeky i dvakrát více vody, než když sníh taje postupně a pomalu a daleko více vody se stihne zasáknout do půdy," vysvětlil Vicenda.

A to je důvod, proč majitelům kempů a malých vodních elektráren u přehrady nastane v případě schválení nového manipulačního řádu rizikovější období.

"Změnou, která se může dotknout naší malé vodní elektrárny Hracholusky, je nové pravidlo, podle kterého se na konci rekreační sezony sníží hladina v přehradě bez ohledu na situaci na 350 metrů nad mořem. Navrhli jsme, aby k tomuto odpouštění byla, pokud možno, voda hnána přes elektrárnu a nevypouštělo se jí zbytečně moc mimo," sdělil mluvčí ČEZ Martin Sobotka.

Podle šéfa odboru životního prostředí Plzeňského kraje Martina Plíhala nyní běží odvolací lhůta. Zatím se proti návrhu nového manipulačního řádu nikdo neodvolal.