Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová muzea v kraji si našla své návštěvníky a chtějí rozšířit expozice

  13:33aktualizováno  13:33
Loňský rok přál v Plzeňském kraji vzniku nových muzeí a jejich provozovatele potěšil v první sezoně velký zájem návštěvníků. Mnohde proto plánují rozšíření expozic, jako například ve sklářském muzeu Anníně na Šumavě nebo v Muzeu knihtisku v Plzni.

Muzeum knihtisku v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V sezoně se dveře netrhly. Tak hodnotí první rok existence kurátorka Muzea skla v Anníně Jitka Lněničková. Expozice skla produkovaného od roku 1796 v tamní sklárně, se prý návštěvníkům líbí.

„Od založení provozu letos uplyne 220 let. Jsme rádi, že se sklárna konečně dočkala důstojné prezentace,“ říká Lněničková.

Pro letošní sezonu se počítá s navýšením počtu vystavovaných předmětů. Přibýt by jich mělo kolem čtyřiceti.

„Část jsme jich zakoupili, zbytek jsme dostali od místních obyvatel,“ dodává kurátorka. Brzy budou mít možná návštěvníci příležitost spatřit také maketu sklářské pece.

Hned od svého otevření se populárním stalo také plzeňské Muzeum knihtisku.

„Těší nás, že od otevření muzea je zájem návštěvníků velký a stále jich přibývá. Například při akci, kterou pořádá město 28. října, k nám zavítalo během jediného dne 250 lidí,“ hodnotí první půlrok provozu muzea jeho manažerka Iva Hosmanová.

Muzeum nabízí pouze komentované prohlídky a jejich náplň je přizpůsobena návštěvnickým skupinám. Muzeum má za sebou jen pár měsíců existence, jeho podoba není konečná.

„Jednáme s několika majiteli zajímavých exponátů, takže v letošním roce se návštěvníci určitě dočkají rozšíření expozice,“ podotkla Hosmanová.

Na nedostatek návštěvníků si nestěžují ani v Regionálním muzeu Kladrubska. „Největším lákadlem pro návštěvníky je jednoznačně 3D model Kladrub z roku 1843, na němž je videomapingem znázorněn největší požár v dějinách města,“ prozradila ředitelka muzea Marcela Hlaváčová.

Pro velký ohlas tu o celou sezonu prodloužili tematickou výstavu Za časů našich babiček. „Je zcela jiného charakteru než expozice v přízemí. Návštěvníci zavzpomínají na své dětství, kdy v rodinách používali stejné předměty, jaké máme vystaveny,“ podotkla ředitelka.

Hned tři nové výstavní prostory mohou od minulého roku obdivovat zájemci v Nepomuku. Zhruba 1 500 lidí zavítalo během první sezony do Svatojánského muzea. To je věnováno kultu svatého Jana Nepomuckého.

„Na to, že jde o poměrně specifickou expozici na malém městě, byla návštěvnost docela dobrá. Nejvíce lidí dorazilo v létě, kdy jich každý měsíc přišlo kolem tří set,“ konstatuje ředitelka muzea Alice Kotylová.

V Nepomuku vystavují stroje staré sto let

Malá, ale velmi atraktivní výstava je k vidění na nádvoří hotelu U Zeleného stromu. Představuje historickou zemědělskou techniku.

„Máme tu stroje staré sto let, které pocházejí z nedalekého okolí. Příští rok máme v plánu expozici ještě rozšířit,“ informuje Radovan Sochor z nepomuckého hotelu.

Fotografie a dokumenty o historii Nepomuka jsou od loňského roku k vidění v prostorách Zelenohorské pošty. Zachycen je tu také urbanistický vývoj města od středověku, nechybí vyprávění o zajímavých budovách, včetně těch, které byly zbourány.

Realistická expozice týkající se smrti a umírání v loňském roce zakotvila ve hřbitovním kostele v Kašperských Horách. „Přišlo se na ni podívat tisíc lidí, což je návštěvnost odpovídající našim očekáváním,“ uvedla spoluautorka projektu Helena Pekárková.

Ohlasy jsou prý pozitivní. „Nejvíce je jich asi na samotnou stavbu. Ale překvapilo mě, jaký zájem mají lidé o smrt a křesťanské zvyky s ní spojené,“ doplňuje Pekárková. Pokud se podaří získat peníze z grantu, mohla by v kostele vzniknout expozice o životě člověka od jeho početí až po život věčný.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Najdete na iDNES.cz