Ukázka záchrany tonoucího propadlého v ledu na Boleveckém rybníku v Plzni.

Ukázka záchrany tonoucího propadlého v ledu na Boleveckém rybníku v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Nezkoušejte led, prolomí se, varují záchranáři. Smrt hrozí za pár minut

  • 0
Po víkendovém oteplení by už nikdo neměl na rybnících zkoušet pevnost ledu, varují vodní záchranáři, kteří měli cvičení na plzeňském Boleveckém rybníce. Hazardoval by totiž s vlastním životem, protože hrozí prolomení ledu a velké problémy.

"V ledové vodě bez speciálního oblečení vydržíte asi pět minut. Pak vás začnou ochromovat křeče v nohou a celé tělo může skončit pod ledem," varoval Pavel Barák. Jeden z vodních záchranářů, kteří nacvičovali na plzeňském Boleveckém rybníku záchranu lidí, ktečí se propadli do zamrzlých hladin rybníků a řek.

Jeho kolega Josef Synáč v zimním neoprenu skočil do díry v ledu. Koukala mu jen hlava a zvednuté ruce. Nejprve se sám dokázal zachránit z ledové pasti. Stačily mu k tomu dva šroubováky spojené provázkem. Do každé ruky vzal jeden, zasekával je jako cepíny do ledu před sebou a vytáhl se tak ven.

Se šroubováky ale běžně na rybník bruslit asi nechodí nikdo z nás. "Pokud se někdo propadne do ledu, okamžitě volejte hasiče. Ať 112 nebo 150. Když máte možnost, hoďte mu nějaké lano, zkuste ulomit větev, jestli by se jí při vytahování udržel, zkuste použít hokejku," radil Pavel Barák.

"Ale dělejte všechno tak, abyste sami neskončili ve vodě. Pokud chcete blíže k němu, pro jistotu si sundejte oblečení, které by vás po nasáknutí vodou táhlo ke dnu, pokud byste ledem také propadli. V žádném případě po ledu k člověku ve vodě nechoďte nebo nelezte po kolenou," varoval Barák. Sami byste měli být jištěni na laně.

Hasiči při záchraně takových nešťastníků používají žebříky, případně i nafukovací člun. Také to zkoušeli na Boleveckém rybníce. Vy si můžete při laické záchraně pomoci třeba autolanem, plastovým barelem či svázáním několika pet láhví k sobě.

Po chvíli skočil Josef Synáč do vody podruhé. Pavel Barák použil věc, která vypadala jako velká lehká podkova přivázaná na laně. Hodil ji z bezpečné vzdálenosti Synáčovi, ten si pomůcku přetáhl přes hlavu a upevnil na těle pod pažemi.

Barák za lano táhl, Synáč se pomalu drápal nahoru na led. Pak se sunul po břiše pryč od díry. "Jako vorvaň," dodal s nadsázkou Pavel Barák.

Čekat dlouhé minuty na příjezd hasičů by určitě nezvládl nikdo z rodičů, kdyby se ledem propadlo jeho dítě.

"Děti do deseti let se asi neudrží klacku, kdybyste je chtěli takhle vytáhnout. Pokud byste se také propadli do vody, dítě vystrčte na led, tlačte ho před sebou, i když se led bude pod vámi dál prolamovat. Kvůli hrozícím křečím do nohou musíte dělat vše, abyste se co nejrychleji dostali ven," radil Barák.