Kostel svatého Prokopa v Nezdicích. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Nezdický kostel měl namále, teď už zase hostí věřící i hudebníky

  • 0
Ještě před čtyřmi roky byl osud kostela svatého Prokopa v Nezdicích na jižním Plzeňsku velmi nejistý. Hrozilo mu, že zcela zchátrá. Dnes už je ale opravený, na věži má pozlacený kříž a hostí mše i koncerty. To vše se podařilo díky zdejším zastupitelům, kteří se zasadili o jeho záchranu.

Místostarosta Nezdic Jan Drda dnes už s úsměvem vzpomíná, mezi jakými variantami mohli před lety volit zastupitelé při rozhodování o osudu kostela.

"Měli jsme na výběr, jestli objekt bude církve, která na jeho obnovu neměla peníze, převezme a zachrání ho obec nebo zda ho ponecháme svému osudu. Nakonec z toho vyšlo, že když bude kostel v majetku obce, bude to pro něj nejlepší," vzpomíná Drda na rozhodující hlasování. Byl mezi pěti zastupiteli, kteří zvedli ruku pro záchranu dominanty obce.

Oltář v kostele svatého Prokopa.

Nyní je už kostel opravený, na věži má téměř dvoumetrový pozlacený kříž. Kromě mší se pod jeho klenbou konají i koncerty. Opravu mají Nezdičtí zdokumentovanou na fotografiích. Krov kostela byl v žalostném stavu. "Když se střecha odkryla, bylo to mnohem horší, než jsme všichni očekávali," připouští Drda.

Už v roce 2005 byla vyhlášena sbírka na opravu kostela. Do konce roku 2009 se na účtu sešlo více než čtyři sta tisíc korun. V současné době je vypsaná další sbírka se stejným cílem.

Kostel má díky dřevěné podlaze zvláštní akustiku

Kostelem zní stále častěji hudba. Starostka Hana Bouchnerová říká, že zde koncertují umělci při mezinárodních Haydnových hudebních slavnostech, akustika kostela láká i pěvecké sbory.

Ve středu 24. srpna se v nezdickém kostele zastaví cestou na vystoupení do Francie Pěvecké sdružení Martinů z Třince společně s třineckým komorním orchestrem. Podle dirigenta sboru Michala Zátopka má nezdický kostel jinou akustiku, než je u obdobných staveb zvykem.

"Je tam dřevěná podlaha a akustika je taková trochu odlišná. Je velice příjemné tam zpívat," podotkl.