Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neúspěšný kandidát na děkana plzeňských práv ve vedení fakulty zůstane

  10:15aktualizováno  10:15
Karel Eliáš, jeden ze symbolů zahájené očisty plzeňských práv, ve vedení fakulty zůstane i poté, co se překvapivě nestal jejím děkanem. Svou nedávnou rezignaci na post proděkana si rozmyslel a hodlá s novým vedením školy spolupracovat.

Právnická fakulta v Plzni | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Neúspěšný kandidát na děkana a odbornou veřejností uznávaný profesor Karel Eliáš se rozhodl přistoupit na nabídku svého soka z volby děkana, nového šéfa fakulty Květoslava Růžičky, a zůstává proděkanem pro vědu a výzkum. Eliáš se přitom ještě nedávno rozmýšlel, zda po zvolení nového děkana na fakultě vůbec setrvá, rezignoval na svou funkci a zvažoval několik dalších pracovních nabídek.

"Nejdříve jsem se s novým vedením fakulty nedohodl, ale posléze jsem po dohodě s panem děkanem vzal zpět svoji rezignaci a zůstávám proděkanem," oznámil Karel Eliáš, který se tak i nadále bude podílet na určování kurzu školy, jejíž jméno loni utrpělo obrovským skandálem a dodnes není zcela očištěno.

Karel Eliáš byl favoritem říjnových děkanských voleb a značná část pedagogů i studentů do něj vkládala naděje, že se mu podaří dokončit reformu školy a pokračovat v nastavování transparentních studijních podmínek. Překvapivě však zvolen nebyl (více o volbě čtěte zde).

Setrvání Eliáše ve vedení fakulty je podle zástupce studentů určitě pozitivní zpráva. "Profesor Eliáš sice bude jedním ze čtyř proděkanů, ale věřím tomu, že jeho slovo má velkou váhu," řekl předseda studentské kurie v akademickém senátu fakulty Petr Najman.

Proděkanem zůstává i vedoucí katedry ústavního práva Karel Klíma. Jako nové proděkany si děkan Růžička přivedl dva mladé akademiky: předsedu akademického senátu fakulty Viléma Knolla a specialistku na finanční právo a právní dějiny Petru Jánošíkovou.

Kolik z 350 vyhozených studentů se vrátí?

Právě studenti a rovnost jejich přístupu k vytouženému titulu jsou teď na fakultě ožehavými tématy, o nichž se mluví častěji než o odebírání titulů rychlostudentům, které je stále v nedohlednu.

Na začátku října tehdejší prozatímní šéf fakulty Karel Eliáš ukončil v souladu se studijním a zkušebním řádem univerzity studium téměř 350 lidem, kteří si řádně neplnili své povinnosti. Nový děkan Květoslav Růžička po svém nástupu do čela školy inicioval vznik šestičlenné komise složená ze tří pedagogů a tří studentů, která už začala podrobně zkoumat ty studenty, kteří se proti vyhazovu odvolali. A řada z nich už se může pomalu radovat.

Podle informací MF DNES posvětila komise přibližně polovinu zatím projednaných případů. Lze proto očekávat, že na školu se vrátí desítky lidí.
"Měly by se zohlednit jen opravdu mimořádné situace a také fakt, že ostatní studenti si své povinnosti plnili," domnívá se staronový proděkan Karel Eliáš.

Komise se rozhoduje podle několika kritérií. Například bere v úvahu, zda dotyčný neplnil studijní povinnosti kvůli momentálnímu zdravotnímu, sociálnímu nebo rodinnému stavu. I přesto, že tito studenti mohli požádat o přerušení studia a vyhazovu se vyhnout, je komise vstřícná a dává jim další šanci. Konečné rozhodnutí o návratu některých lidí bude mít děkan.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a 11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb s ebude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Rekordní Slavia opět v čele, za ní Plzeň se Spartou. Ta vyhrála v Ostravě

Plzeňští fotbalisté kynou divákům a radují se z vítězství proti Opavě.

V čele fotbalové ligy se netrhly dveře. Pětadvacet hodin byl první Zlín, v sobotu večer ho na nejvyšší příčce...

Další z rubriky

Škodovka nestíhá opravovat vozy plzeňské MHD, dostala několik pokut

Nová vozovna Plzeňských městských dopravních podniků na Karlově.

Škoda Transportation, která opravuje plzeňské autobusy, trolejbusy a tramvaje, dostala od dopravních podniků několik...

Zdravotní sestra seniorku uspala injekcí, pak ji v klidu okradla

Ilustrační snímek

Ve vazbě skončila čtyřicetiletá zdravotní sestra, která během domácího ošetřování píchla starší ženě z Plzně uspávací...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Najdete na iDNES.cz