Lékaři neurochirugie v Plzni budou mít k dispozici nové přístroje za sedmdesát milionů korun. (Ilustrační snímek)

Lékaři neurochirugie v Plzni budou mít k dispozici nové přístroje za sedmdesát milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Neurochirurgie získá nové přístroje, pacientům zajistí méně komplikací

  • 0
Méně komplikací a větší komfort při neurochirurgických operacích. To jsou výhody, které přinesou pacientům Fakultní nemocnice v Plzni nové přístroje za více než 70 milionů korun.

Nemocnice nakoupí celkem třicet nových přístrojů pro neurologii a neurochirurgii. Lékaři tu tak budou lépe připraveni na různé cévní mozkové příhody pacientů. Nové zařízení může nemocnice koupit díky dotaci z EU, přístroje zapojí zřejmě na začátku příštího roku.

"Pro neurochirurgy nákup přístrojů znamená zlepšení diagnostiky a zvýšení kvality operací třeba mozkových výdutí nebo operací u pacientů při nedokrvení mozku," přiblížil primář neurochirurgie FN Vladimír Přibáň.

Chválil si třeba technologii, která bude nově součástí operačního mikroskopu. "Díky ní budeme schopni určit průtok krve v mozkových cévách a tím zjistit jestli jsou průtočné nebo ne. Díky této možnosti monitorování během operace zamezíme komplikacím, které nyní nejsme schopni zjistit," popsal Přibáň. To bude podle něj přínosem pro zhruba stovku pacientů, kteří přijíždějí s mozkovými výdutěmi.

Jak uvedl primář neurologické kliniky FN v Plzni Jiří Polívka, neurologové získají ultrazvukové přístroje pro kvalitní diagnostiku i pro kvalitní sledování nemocného. Například pro pacienta, který dostává speciální lék. "My po aplikaci léku budeme například vědět, jestli už se pacientovi céva otvírá, nebo se to nedaří. Pak může následovat další léčebný postup," přiblížil Polívka, podle kterého nejsou největším snem neurologů a neurochirurgů nové přístroje, ale to, aby pacienti přijeli při cévní mozkové příhodě na iktové centrum fakultní nemocnice včas.

"Problém je, že cévní mozkové příhody většinou nebolí. Projevují se tím, že člověk má poruchu pohyblivosti, často přestane i mluvit. Na problém je zaděláno, když člověk ochrne a je někde sám a nemůže se zvednout, zavolat si pomoc," přibližuje Polívka případ, kdy se člověk nemá šanci dostat včas k lékaři.

To pak končívá tragicky. "Případů, kdy nemocní nemohou přijet včas, je i v západních zemích tak třetina. V Česku je to ještě tak o deset procent víc. Je to pozůstatek minulého režimu, starší generace má u nás totiž stále pocit, že se o ně systém určitým způsobem postará," vysvětlil Polívka.

Ten doporučuje jediné. Pokud člověku přestane něco fungovat, tak musí co nejrychleji zavolat pomoc a v co nejkratším čase se dostat do nemocnice. "Můžeme si to představit, jako když se člověk topí nebo dusí. Čím déle to trvá, tím je menší šance, že se mozek opraví," vzkázal Polívka.