Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepomučtí půjdou k referendu kvůli světci a palmě na kruhovém objezdu

  18:50aktualizováno  18:50
Bouřlivou diskuzi vyvolal v Nepomuku na Plzeňsku nápad umístit na kruhový objezd siluetu svatého Jana Nepomuckého. Návrh umělce Adama Kovalčíka, který zvítězil v soutěži, má totiž řadu kritiků. Lidé o něm proto budou hlasovat v referendu.

Vítězný návrh siluety světce od Adama Kovalčíka se nelíbil některým zastupitelům a veřejnosti. Rozhodnout, zda umělecké dílo postavit či ne, mělo referendum. To se nakonec neuskuteční. | foto: MěÚ Nepomuk

„Zastupitelé nás jako radu pověřili vypsáním referenda. Uskuteční se během voleb do parlamentu. Zatím ještě není jasné, jak přesně bude otázka položena, každopádně půjde o to, zda má být umělecké dílo realizováno,“ uvedl nepomucký starosta Jiří Švec.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem sedmadvacet návrhů, čtyři z nich komisi zaujaly a nakonec zvítězil ten od umělce Adama Kovalčíka.

Podle původního plánu mělo zvolené dílo vzniknout bez dalšího rozhodování. Proti se ale postavili opoziční zastupitelé města i část veřejnosti.

A jak má celý výjev vypadat? Na konstrukci nad silnicí by byla umístěna silueta svatého Jana Nepomuckého připomínající dopravní značku. Střed kruhové křižovatky by pak ozdobila živá palma (jeden z atributů svatého Jana Nepomuckého v křesťanské ikonografii je palmová ratolest coby symbol vítězství, pozn. red.). A právě ta zřejmě představovala největší problém.

„Ono asi nešlo ani tak o svatého Jana, ale spíše o ten strom. Vzbudil největší vášně. Musel by být udržován a vždycky na zimu bychom ho museli vyndat,“ podotýká starosta Švec.

Manažer Mikroregionu Nepomucko Pavel Motejzík si ale myslí, že když už z řádné soutěže vyšel vítěz, mělo by to být rozhodující.

„Přestože můj laický názor je takový, že se mi dílo nelíbí, jsem pro, aby byly respektovány výsledky. Když rada města usoudila, že by měla o věci rozhodovat umělecká komise, měl by být výsledek respektován,“ řekl Pavel Motejzík.

Další návrhy, které zaujaly odbornou komisi

Podle starosty ale s autorem nebyla zatím uzavřena žádná smlouva, takže nic město nezavazuje k tomu, že jeho návrh musí uskutečnit. Dostal zaplaceno stejně jako ostatní účastníci soutěže. Závazný bude až výsledek referenda.

Původní nápad na oživení křižovatky pochází od bývalého nepomuckého kněze Vítězslava Holého.

„Cílem bylo, aby každý, kdo přijíždí, na první pohled viděl, že jde o město svatého Jana Nepomuckého. To, že budou lidé rozhodovat v referendu, asi není proti ničemu. Je to veřejný prostor, tak ať si zvolí, co by se jim tam líbilo,“ sdělil duchovní, kterého Českobudějovická diecéze loni poslala do jiného působiště (psali jsme zde).
Nejčtenější

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Poskytl pomoc matce, které zemřely děti. Sám pak vyhledal psychologa

Záchranář Zdeněk Urbánek dostal ocenění za čin ve prospěch druhých. (14. 12:...

Záchranář Zdeněk Urbánek poskytl v době osobního volna pomoc matce dvou dětí, které zemřely na následky dopravní...Partizan Bělehrad. Plzeň v Evropské lize čeká srbský šampion

DOBŘES MĚ TREFIL! Jan Kopic vložil hlavu do Hořavovy střely a společně mohli...

V osudí byla zvučná jména, atraktivní soupeři. Plzeňští fotbalisté však štěstí na lákavý los úvodního kola vyřazovací...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Plzeňský kouč Vrba: Nelituji, že už podzim končí. Máme toho plné zuby

Plzeňský trenér Pavel Vrba na tréninku před zápasem s FCSB

Plzeňští fotbalisté mají za sebou pohádkový podzim. A jeho strůjcem je trenér Pavel Vrba, který se v létě po třech a...Další z rubriky

Zastupitelé Plzně schválili sloučení teplárny s Křetínského holdingem

Plzeňská teplárna.

Plzeňští zastupitelé odsouhlasili, aby radnice připravovala vznik společné energetické firmy, ve které se propojí...

Za pašování léků v podestýlce dostal muž 11 let a pětimilionovou pokutu

Obžalovaní u Krajského soudu v Plzni. (18. července 2016)

Jedenáct let ve vězení a pětimilionový peněžitý trest dostal od soudu Martin Šťastný, který byl podle obžaloby motorem...

Chtěl jsem si psa nechat, vysvětlil muž krádež fenky od obchodního domu

(Ilustrační snímek)

Pořádný šok zažil Plzeňan, který uvázal u obchodního domu svého psa a šel na nákup. Když se vrátil zpátky, jeho fenka...Najdete na iDNES.cz