Podle šéfky krajské VZP prospěla nemocnicím restrukturalizace. Všechny čtyři krajské nemocnice mají víc peněz, než vydělaly v roce 2011. Ilustrační foto

Podle šéfky krajské VZP prospěla nemocnicím restrukturalizace. Všechny čtyři krajské nemocnice mají víc peněz, než vydělaly v roce 2011. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Se štítnou žlázou do Domažlic, na JIP do Stodu. Nemocnice se specializují

  • 0
Nemocnice spravované Plzeňským krajem čekají změny podle principu: kde nebudou pacienti, tam nebudou lůžka, a naopak. Vyplývá to z jednání vedení kraje s VZP. Nemocnice se také budou specializovat. Domažlická například na operace štítné žlázy, ve Stodu zase vznikne multioborová JIP.

"Cítili jsme ochotu uznat, že zdravotní pojišťovny nakupují zdravotní péči a budou říkat, jaké jsou potřeby. To je naprosto průlomové." Po středečním jednání na hejtmanství to uvedla Bronislava Hlachová, ředitelka regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Plzni. Podle Hlachové je to ze strany kraje velmi realistický pohled.

Hlachová si průlom v jednání vysvětluje tím, že na hospodaření krajských nemocnic se v loňském roce projevila restrukturalizace, kterou kraj loni zahájil a která zvýšila příjmy nemocnic.

Jejich kumulovaná ztráta přesahuje od roku 2008 půl miliardy korun. "Informovali jsme vedení kraje o vyúčtování nemocnic za rok 2012. Všechny čtyři nemocnice mají víc peněz, než vydělaly v roce 2011, takže je vidět, že restrukturalizace zabrala. Nemocnice mají větší úhradu za zdravotní péči než v roce 2011, tlak na snižování nákladů nese plody," konstatovala ředitelka.

Změny v nemocnicích přitom nejsou u konce. "Chceme jít cestou specializace nemocnic. S krajským konzultantem v chirurgii Vladislavem Třeškou jsme domlouvali specializaci v chirurgii. Každá nemocnice například dělá několik výkonů na štítné žláze či cévních výkonů. Protože výkony provádějí ve velice malých objemech, tak nedosahují ani erudice, ani kvality. Například domažlická nemocnice se zaměří na operace štítné žlázy. Budou se tedy operovat buď v Plzni ve fakultní nemocnici, nebo v Domažlicích," vysvětlil ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Miloš Suchý.

Rokycanská nemocnice se bude více orientovat na seniory

Ve stodské nemocnici chystá kraj vznik multioborové jednotky intenzivní péče, kdy se do jedné spojí chirurgická a interní JIP.

"I to by mělo zvýšit kvalitu péče, protože tým sestřiček či lékařů se lépe využije," dodal Suchý s tím, že multioborová JIP se osvědčila už v rokycanské nemocnici.

Protože rokycanský okres má nejstarší obyvatele v kraji, měla by se tamní nemocnice orientovat více na seniory a méně na děti.

Součástí restrukturalizace bylo například i nedávné spojení plicního a interního oddělení v nové nemocnici v Klatovech, proti kterému protestovali někteří pacienti. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek ale toto spojení podpořil argumentem, že v Kraji Vysočina se plicní dokonce zrušilo úplně (více o sloučení plicního oddělení a interny v Klatovské nemocnici čtěte zde).

Nově postavená klatovská nemocnice podle Hlachové láká více pacientů, než když se pracovalo ve starých budovách, takže i ta bude pojišťovnou lépe placená.