Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pacientka Klatovské nemocnice bojuje za oddělení, kde ji roky léčí

  18:41aktualizováno  18:41
Proti stěhování oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění Klatovské nemocnice bojuje pacientka Pavla Kalistová. Obává se přenosu plicních infekcí v nové budově a snížení komfortu pacientů. Sepsala proto petici. Rozpačití jsou i hygienici. Vedení nemocnice ale ujišťuje, že o pacienty bude dobře postaráno.

Pacienti i personál lůžkového oddělení nemocnice v Klatovech odmítají přesun do nové budovy. Petice už má dva tisíce podpisů. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Pavla Kalistová, která je odkázaná na invalidní vozík, se na oddělení tuberkulózy a respiračních onemocnění (TRN) léčí dvanáct let. Zdejší péče jí vždy vyhovovala. Říká, že už několikrát jí tu zachránili život.

Plánované změny v ní ale vyvolávají obavy. Bojí se mimo jiné možného přenosu plicních infekcí v nové budově, jelikož ta má jeden systém klimatizace.

"Nechci, aby se například moje neteř nakazila tuberkulózou, jen proto, že nemocnice ušetří," říká žena. Také se obává, že nemocnice nezajistí dostatek lůžek a má starost o pohodlí zejména handicapovaných pacientů. Petici, kterou iniciovala, už podepsaly dva tisíce lidí.

Rozpaky nad chystaným stěhováním nemocných neskrývají ani hygienici. "Situaci mohou komplikovat pacienti s tuberkulózou nebo jiným infekčním onemocněním, které se může projevit až za delší dobu," uvedl epidemiolog Petr Pazdiora z Krajské hygienické stanice Plzeň.

Zástupci nemocnice ale ujišťují, že o pacienty s tuberkulózou bude dobře postaráno. "Pro ty umíme vytvořit izolované pokoje nebo lůžka," řekl Jiří Kokoška ze Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje.

Podle epidemiologa Pazdiory však původní projekt výstavby hlavní budovy nemocnice nepředpokládal kumulování pacientů na jedno místo.

"Zatím nás o připravovaných změnách nikdo oficiálně neinformoval. Až se tak stane, bude nutné zhodnotit, jak se plánované změny dotknou nejen bezpečnosti ostatních pacientů, ale i zdravotnických pracovníků," dodal Pazdiora.

Oddělená budova, kde se nyní pacienti s respiračními chorobami léčí, prošla v roce 2001 rekonstrukcí za 26 milionů korun. Odpovídá hygienickým parametrům lůžkového plicního oddělení a splňuje i požadavky infekčního oddělení.

Infekční pavilony by měly být odděleny od zbylých částí nemocnice. Například pokoj určený pro pacienty s infekčními respiračními nemocemi má mít vybudovanou hygienickou smyčku, která je u těchto pokojů povinná. Tuto podmínku však nesplňuje interna, kam by měli být někteří z pacientů TRN přestěhováni.

"Ke smyčce se průběžně vyjadřuje hygienik. Bude odpovídat všem požadavkům. Už se ladí jen detaily," konstatoval Kokoška.

Podle Kalistové hrozí pacientům snížení komfortu

Interní oddělení v nové budově nemocnice má poskytnout 14 lůžek pacientům z TRN. Komplikované případy převezme anesteziologicko-resuscitační oddělení nebo jednotka intenzivní péče. Přitom by i nadále o pacienty s respiračními onemocněními pečovali lékaři z plicního oddělení.

Pacientka Kalistová upozorňuje, že se může po přesunu oddělení do nové budovy snížit komfort pokojů, který je nyní na vysoké úrovni. "Kupříkladu na interně, kam se mají lůžka přesunout, je mezi postelemi mezera stěží na židli. Já jsem vozíčkář a mezi postele ani nezajedu. Na plicním ano," sdělila.

Mluvčí zdravotnického holdingu ovšem poukázal na dobrou vybavenost pokojů v nové nemocnici, která byla otevřena loni na podzim.

"Pokoje jsou na evropské úrovni. Nová je nejen stavba, ale též vybavení - elektronicky polohovatelné postele, nábytek, sociální zařízení, v každém pokoji je televizor, připojení na datovou síť, pokoje jsou prostorné, aby byla dostatečně široká ulička mezi lůžky, je tam noční osvětlení," popsal Kokoška.

Nemocnice by mohla ušetřit až pět milionů korun

Redakce MF DNES chtěla zjistit, jak se na plánovanou změnu dívají zaměstnanci oddělení TRN, ale ti se báli odpovídat. Odvolávali se na ředitele nemocnice Františka Lešundáka, ten se však odmítl k problematice vyjádřit.

V původním projektu nové klatovské nemocnice se nepočítalo s pobytem pacientů plicního oddělení v jedné budově s ostatními. Plánem na přesun se vedení nemocnice snaží ušetřit peníze a reagovat na požadavky ze strany ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven snížit počet akutních lůžek.

"Pokud má nemocnice ušetřit provozní náklady, je racionální, že čím méně objektů spravuje, tím je provoz efektivnější. Lze tak ušetřit hodně peněz na energiích. Jsem přesvědčen, že vedení nemocnice přesun pacientů zajistí i z medicínského hlediska," komentuje Pavel Karpíšek, předseda výboru pro zdravotnictví za ODS.

Podle Jiřího Kokošky by nemocnice přesunem mohla ušetřit tři až pět milionů korun ročně.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz