Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sušice hledá partnera pro nemocnici, ve hře jsou Nemos a Penta

  6:03aktualizováno  6:03
Městská nemocnice v Sušici na Klatovsku hledá partnera, který by zajistil její další provoz a rozvoj. Podle starosty sice hospodaří bez výrazné ztráty, ale sužuje ji nedostatek lékařů. Zájem projevily celkem čtyři subjekty. V polovině června město rozhodlo, že dále bude jednat se společnostmi Nemos a Penta.

Nemocnice v Sušici | foto: Jitka Šrámková, MF DNES

„Sehnat do sušické nemocnice lékaře je téměř nemožné, a to i přesto, že jim nabízíme poměrně zajímavé finanční podmínky. Věková struktura lékařů v naší nemocnici se blíží k důchodovému věku, řada lékařů už je v důchodovém věku a ta obměna se nám nedaří,“ vysvětlil starosta Sušice Petr Mottl z ODS.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové z ČSSD je nyní personální situace nemocnice kritická.

„Pan ředitel řekl, že už je tam pouze 1,5 úvazku anesteziologa, a to se tam operuje. A jsou tam pouze dva plně atestovaní chirurgové. Na interně dokonce potřebují několik lékařů. Takže počítám, že je tam potřeba určitě dodat asi čtyři, pět lékařů,“ sdělila Stárková

Proto zastupitelstvo Sušice rozhodlo, že město bude hledat strategického partnera, kterému nabídne pronájem nemocnice.

„Chceme, aby zajistil její dlouhodobou existenci a stabilitu ve všech parametrech a také rozvoj, co se týče vybavení a zařízení. Nepřekročitelnou podmínkou je pro nás zachování rozsahu stávající péče, tedy zachování oborů, které nemocnice nyní má a jejich garance. Ve smlouvě také chceme mít zabudovány kontrolní mechanismy pro případ, že by nájemce nedodržel to, co slíbil,“ upřesnil Mottl.

Radnice proto oslovila významné hráče v tomto odvětví a ozvaly se jí čtyři subjekty: Zdravotnický holding Plzeňského kraje a dále společnosti Agel, Nemos a Penta.

„Ve středu 17. června zastupitelstvo rozhodlo, že doporučí radě města nabídky společností Nemos a Penta. Naše pracovní skupina s nimi nyní bude jednat o tom, která z těch dvou nabídek je lepší,“ uvedl Mottl. Doplnil, že nejvýhodnější nabídku by město mohlo vybrat během letních prázdnin.

Mottl také podotkl, že jednou z otázek, které padaly při jednáních, bylo i to, zda jsou konkrétní uchazeči ochotni pomoci nemocnici s personálním zajištěním ještě předtím, než bude spolupráce s městem definitivně dohodnuta. 

Společnosti Nemos a Penta s tím souhlasily. „Jsme připraveni pomoci. Před případnou dohodou bychom museli situaci řešit například institutem výpůjčky zaměstnance. Velmi důležitý je i intenzivní nábor, který předpokládáme, že budeme koordinovat a využívat v rámci celé naší skupiny,“ uvedl mluvčí skupiny Nemos Joža Lokajíček.

„Pokud v tendru uspějeme a situace s personálním obsazením nemocnice bude nadále kritická, v přechodném období můžeme vypomoci našimi odborníky především ze slovenských, ale také polských zdravotnických zařízení,“ sdělil mluvčí Penty Ivo Mravinac.

Nemos a Penta

Společnost Nemos vznikla v roce 2010 a provozuje nemocnici v Ostrově u Karlových Varů a v Sokolově. Vlastní také síť ordinací všeobecných praktických lékařů a ambulantních specialistů na Sokolovsku a Karlovarsku.
Penta je investiční skupina založená v roce 1994. Vlastní a provozuje největší soukromou nemocniční síť na Slovensku a v Polsku a vlastní také síť lékáren Dr. Max.

Radnice zvažovala i nabídku Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje. Ta by ovšem znamenala sloučení sušické nemocnice s krajskou Klatovskou nemocnicí a zároveň bezúplatný převod areálu sušické nemocnice pod Plzeňský kraj.

Tuto možnost ale sušičtí zastupitelé odmítli, mimo jiné i kvůli tomu, že město do nemocnice od roku 1999 investovalo asi 200 milionů korun.

Radní Stárková naopak argumentovala tím, že jde o jedny peníze z daní a upozornila, že sušickou nemocnici kdysi zadotovalo i ministerstvo zdravotnictví.

„Takže pokud by město převedlo nemocnici pod kraj, nepovažuji to za chování, které by odporovalo povinnosti zastupitele, aby se choval jako správný hospodář. Z právního hlediska je to přijatelné,“ míní Stárková.

Podle Mottla ale zastupitelé odmítli nabídku kraje i kvůli tomu, že hospodaření krajských nemocnic není příznivé, zatímco sušická nemocnice nyní hospodaří bez výrazné ztráty.

„Navíc řízení krajských nemocnic je hodně ovlivněné politikou a jejich budoucnost je náchylná na politická rozhodnutí. Příští rok jsou volby a v kraji může situace vypadat jinak a my už bychom neměli žádnou páku, jak zabránit například tomu, kdyby se někdo rozhodl provoz sušické nemocnice utlumit,“ podotkl Mottl a připomněl, že radnice od začátku upřednostňuje pronájem nemocnice.
Nejčtenější

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Plzeň ve fotbalové lize zabrala, Brnu i Ostravě se záchrana vzdálila

Fotbalisté Sigmy Olomouc se radují z vítězství nad Baníkem Ostrava.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Na silnici spadl strom uhlodaný bobrem, dvě auta se u něho srazila

Strom u silnice ohlodal bobr, který žije v přilehlém potoce zvaném Zubřina.

Neobvyklou dopravní nehodu vyšetřuje policie v Domažlicích. Na silnici tam spadl strom ohlodaný bobrem. Když se mu...

Stavba druhé etapy západního okruhu Plzně může začít v příštím roce

Nově otevřená první část západního okruhu v Plzni.

Příprava stavby druhé etapy západního silničního okruhu Plzně se dostala do finále. Město a kraj se dohodly na zadání...

Zámek Černých baronů na Zelené Hoře čeká na kupce, zájem má i Nepomuk

Zámek Zelená Hora u Nepomuku.

Zámek Zelená Hora už více než čtvrt století čeká na kupce. Zájem o něj má i město Nepomuk, obec Klášter, která je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz