Krajský úřad Plzeňského kraje.

Krajský úřad Plzeňského kraje. | foto: Jindra Radová

Opozice kritizuje hejtmanství, že nemá plán na lepší fungování nemocnic

  • 1
Změny ve vedení zdravotnictví Plzeňského kraje, které mají snížit ztrátu nemocnic, kritizují někteří krajští zastupitelé z řad opozice. Upozorňují například, že není připravený přesný plán, jak v následujících letech postupovat.

Vedení Plzeňského kraje v pondělí téměř dokončilo rozsáhlé personální přesuny ve statutárních orgánech krajských nemocnic i Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, jehož název se mění na Nemocnice Plzeňského kraje, a.s.

Klíčové pozice v představenstvech patří Marku Kýhosovi, Jaroslavu Šímovi a Alanu Sutnarovi. To jsou lidé, které pro hejtmanství zpracovali analýzu stavu zdravotnictví v kraji. Nyní se v nemocnicích ujímají vlády a jejich hlavním cílem mají být lepší hospodářské výsledky (psali jsme zde).

Značné výhrady k nedávno zahájeným změnám ve vedení zdravotnictví Plzeňského kraje, měli při zasedání zastupitelů kraje někteří představitelé opozice.

Vize je jen konstatováním stavu, myslí si Miloslav Zeman

Zástupci hnutí ANO a KSČM zpochybňovali analýzu poměrů v krajském zdravotnictví. Kritizovali také razantní obměnu obsazení křesel v představenstvech nemocnic a žádali, aby opozice získala zastoupení v dozorčích radách. Zřejmě marně.

Zdeňka Lišková z KSČM chtěla vědět, proč se obměňují všechna představenstva a dozorčí rady. Rozčilovala se, že minimálně dva lidé budou sedět v pěti představenstvech.

Miloslav Zeman z hnutí ANO uvedl, že analýza pouze zmapovala, že krajské zdravotnictví je v posledních letech vedeno špatně.

„Se zájmem jsme vyslechli vizi, jak by se stav mohl řešit, ale ta vize byla víceméně konstatováním stavu. Není tam přesný plán, jak by se mělo v nejbližších šesti měsících, v nejbližších třech letech postupovat. Nejsou tam stanoveny cíle,“ prohlásil Zeman.

Upozornil, že opozice se nedostala do jediné dozorčí rady. „Chtěli bychom, aby v dozorčím orgánu byla alespoň jedním členem zastoupena opozice,“ řekl Zeman.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD změny zdůvodnil především propady v hospodaření nemocnic. Zdůrazňoval, že v roce 2010 ztráta nemocnic byla 70 milionů a dnes se blíží ke 300 milionům za rok.

„Když to necháme tak, jak je to dneska, dojdete k tomu, že ztráta bude půl miliardy korun a nikdo nás nezachrání,“ uvedl hejtman.

Bernard tvrdil, že analýzu zpracovali experti, kterým vedení kraje věří. „Pracovali ve zdravotnických zařízeních, která ztrátová nebyla. Nebudu zpochybňovat jejich práci, aniž ještě začala. To je cesta ke zkáze zpochybňovat, nedělat nic. My jsme přesvědčení, že činíme kroky pro záchranu našich nemocnic.“

Hejtman uvedl, že vůbec nechápe, proč zastupitelka Lišková kritizuje, že někteří lidé jsou členy více představenstev zároveň.

„Vybrali jsme tři lídry, kteří by nám měli s transformací nemocnic pomoci. Spoléháme na to, že nás tím náročným procesem provedou tak, aby to bylo ku prospěchu občanů. Cíle budou stanoveny tak, abychom věděli, kde se se ztrátou chceme pohybovat v následujících třech letech,“ sdělil.

V dozorčích radách není zástupce opozice

Richard Pikner z TOP 09, ač je v opozici, postup vedení hejtmanství nekritizoval. „Ale je pravda, že je škoda, že v dozorčích radách není zástupce opozice,“ uvedl.

Pikner si myslí, že pokud by hejtmanství nejednalo, postupně by se týmy v nemocnicích rozpadaly. „A vina by se dávala lékařům, kteří odcházejí. Ale oni odcházejí kvůli absenci vizí a cílů, co se s nemocnicemi bude dělat, jaká oddělení budou zachována,“ sdělil Pikner.

Ten považuje za slušné, že vedení kraje v podstatě připustilo, že se nemocnice několik let neřídily nebo že jediné řízení spočívalo v tom, že se tam posílaly peníze. „Teď je třeba dát tomu alespoň částečnou koncepci,“ konstatoval.