Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pracujte u nás a dáme vám byt. Města v kraji vábí lékaře i učitele

  • 0
Plzeňský kraj chce do svých nemocnic nalákat nové mladé lékaře a zdravotní sestry. Motivací mají být finance vyplácené buď pravidelně formou stipendia nebo jednorázovým příspěvkem při nástupu. Jednotlivá města se snaží nalákat také učitele nebo policisty, kterým přidělují byty.

Šestice nemocnic Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, mezi něž se počítá například ta klatovská, stodská či rokycanská, by nyní obsadila celkem zhruba dvacet lékařských pozic a kolem padesáti sester nebo porodních asistentek.

„Tento počet lékařů a sester potřebujeme hlavně k optimálnímu vykrytí služeb a také kvůli zapracování pracovníků při běžné fluktuaci. Už totiž dopředu víme, kolik lidí nám odejde v příštím roce do penze nebo brzy nastoupí mateřskou dovolenou,“ vysvětluje mluvčí holdingu Jiří Kokoška.

Doplňuje, že ideální by bylo, pokud by nemocnice ročně z fakult získaly zhruba deset lékařů a 20 až 25 sester, respektive porodních asistentek.

V praxi to bude od prvních měsíců příštího roku - po pátečním podepsání dvou memorand mezi zdravotnickým holdingem, krajem a Fakultou zdravotnických studií (FZS) ZČU a Lékařskou fakultou UK v Plzni - vypadat tak, že medici v posledních dvou ročnících budou moci své povinné praxe absolvovat na akreditovaných pracovištích krajských nemocnic. Měsíčně se jim bude vyplácet částka pět tisíc korun.

Noví zaměstnanci se nemocnicím na čas „upíší“

Absolventi FZS pak budou dostávat při nástupu do krajských nemocnic částku ve výši od 30 do 50 tisíc korun.

Absolventům lékařské fakulty s výjimkou těch, kterým budou vyplácena stipendia, a mladým lékařům s praxí se bude vyplácet částka od 50 do 200 tisíc.

„Bude záležet na potřebě dané odbornosti, ale i na zkušenostech lékaře,“ vysvětluje Kokoška s tím, že podpora lékařů s praxí není součástí podepsaného memoranda.

Nemocnice si tím nové zaměstnance na určitou dobu upíší. „Na jak dlouho, to bude individuální u každé nemocnice a oboru,“ říká Kokoška, podle něhož by se tato doba měla počítat na jednotlivé roky. Zdravotnický holding chce tímto krokem oslovit především studenty a studentky, kteří jsou z lokalit, kde jejich nemocnice sídlí.

Se zajištěním dostatečného množství personálu chtějí pomoci i samotná města. „Máme omezené možnosti,“ je si však vědom starosta Tachova Jiří Struček.

Vlastně jedinou možností pro města je nabídnout přednostně byty vybraným profesím, mezi něž se kromě lékařů a zdravotních sester řadí také učitelé či policisté.

„Pokud se jedná o přidělení bytu ve veřejném zájmu, můžeme udělit přednostně uvolněný byt mimo seznam žadatelů,“ říká Struček s tím, že se o přidělení bytu rozhoduje na základě různých kritérií. „Někdo může čekat i dva tři roky,“ přiznává Struček. Pedagog či lékař je v pořadníku oproti tomu řádově měsíce.

Časté to však příliš není, podle Stručka se o byt ucházejí pedagogové či lékaři poměrně málo. Ročně jeden až dva.

Stejnou možnost nabízejí i další města, namátkou Domažlice či Sušice. „Každý rok udělujeme přednostně alespoň jeden byt,“ potvrzuje starosta Domažlic Miroslav Mach.

„Můžeme nabízet bydlení v časově dostupném termínu učitelům či lékařům,“ přizvukuje mu sušický starosta Petr Mottl. Vzhledem k tomu, že město má na 1500 bytů, netrvá však přidělení bytu příliš dlouho ani jinak. Rozdíl může být podle Mottla jeden až dva měsíce.